Urlop okolicznościowy – czy można go odmówić?

Urlop okolicznościowy dotyczący ślubu podczas pandemii to ryzyko dla pracodawcy.
Urlop okolicznościowy dotyczący ślubu podczas pandemii to ryzyko dla pracodawcy. Źródło: Adobe Stock

Imprezy okolicznościowe w okresie pandemii niosą ze sobą ryzyko zarażenia pracownika. Czy w związku z tym pracodawca może się zabezpieczyć?

Pytanie:

Czy można odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi?

Odpowiedź:

Pracodawcy obawiają się konsekwencji udziału pracownika w uroczystościach takich jak ślub czy pogrzeb z uwagi na potencjalne ryzyko związane z zarażeniem wirusem COVID 19. Wiele uroczystości może wiązać się z ryzykiem odbycia przez pracownika kwarantanny. A to z kolei może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania zakładu pracy. Powstała więc wątpliwość czy można odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi na czas ww. uroczystości.

CZYTAJ TEŻ: Co z urlopem przy czasowym zamknięciu zakładu?

Bezsprzecznie urlopu okolicznościowego udziela się na wyraźne żądanie pracownika, informującego pracodawcę o okolicznościach uprawniających go do udzielenia mu ww. urlopu (np. ślub, pogrzeb) i przedstawiającego dowód zaistniałej sytuacji. W takim przypadku pracodawca nie ma prawa odmowy udzielenia urlopu okolicznościowego pomimo obaw związanych z zagrożeniami epidemii COVID-19.

Urlop okolicznościowy, a urlop wypoczynkowy

Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja, gdy pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy ponieważ przebywa na urlopie wypoczynkowym, podczas którego zaistnieją okoliczności uprawniające go do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Wówczas pracodawca nie musi udzielić mu urlopu okolicznościowego, gdyż osoba ta nie wykonuje pracy w chwili zaistnienia zdarzenia. Ponadto, nie jest właściwe udzielenie pracownikowi urlopu okolicznościowego po urlopie wypoczynkowym, gdy nie będą już istnieć przesłanki do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Przyjmuje się bowiem, że dni wolne z tytułu urlopu okolicznościowego nie powinny być udzielane, gdy sprawy zostały już przez pracownika załatwione. Przepisy nie zabraniają jednak udzielenia urlopu okolicznościowego w późniejszym okresie, jeśli pracownik przekona pracodawcę, że jest mu on potrzebny. Nie ma też przeszkód, by pracodawca zgodził się na przerwanie urlopu wypoczynkowego, udzielenie jednego dnia zwolnienia okolicznościowego i tym samym przesunięcie niewykorzystanego dnia urlopu wypoczynkowego na inny termin.

CZYTAJ TEŻ: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – kiedy go wypłacić?

Jednocześnie rozporządzenie nie reguluje zasad udzielania urlopu okolicznościowego (w tym procedur występowania o zwolnienie, kwestii dokumentów potwierdzających podstawy do udzielenia ww. urlopu). Dlatego sugeruje się, aby pracodawca uszczegółowił zasady udzielania zwolnień okolicznościowych np. w regulaminie pracy.

Autorem odpowiedzi jest Danuta Knapik, adwokat z Kancelarii Radców Prawnych Marek Płonka i Wspólnicy sp.k. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz mniej gotówki na e-zakupach

Już niemal co drugi klient banku w Polsce robi zakupy przez internet (45 proc.). ...

Tarcza branżowa – które firmy nie zapłacą składek ZUS?

Jedną z form pomocy dla firm przewidzianej w tarczy branżowej jest zwolnienie ze składki ...

SENT funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata.

SENT srogo karze firmy nawet za drobne uchybienia

Przedsiębiorcy skarżą się, że otrzymują wysokie kary w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu nawet ze ...

Benefity pracownicze to m.in. szkolenia.

Benefity pracownicze w czasie pandemii. Co się zmieniło?

Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia ...

Odpowiedź na zmieniające się wymagania rynku pracy

Na działalności sektorowych rad kompetencyjnych zyska cała gospodarka – zapewnia Adam Banaszak, wiceprezes PARP. ...

Wydatki na ochronę przed koronawirusem można ująć w kosztach

Firmy, które w związku z zagrożeniem koronawirusem inwestują w środki dezynfekujące dla pracowników, mogą ...