Szczepienia w zakładach pracy – można się zgłaszać

Pracodawcy mogą już zgłaszać chęć organizacji szczepień w zakładzie pracy. Jednym z warunków jest posiadanie 300 osób chętnych do przyjęcia szczepienia. Nie muszą to być jednak tylko pracownicy, ale także ich rodziny.

Publikacja: 07.05.2021 10:54

Szczepienia w zakładach pracy – można się zgłaszać

Foto: Szczepienia w zakładach pracy. Zapisy ruszyły od 4 maja br. Źródło: Adobe Stock

Współpraca przedsiębiorstw w zakresie szczepień odbywa się z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą, który zgłoszono do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako punkt szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy – kto może skorzystać?

Do programu szczepień w zakładzie pracy mogą zgłosić się:

  • pojedynczy pracodawcy;
  • grupy pracodawców (zlokalizowani w tym samym budynku lub strefie przemysłowej, grupa kapitałowa itd.);
  • samorząd zawodowy  lub  stowarzyszenie branżowe;
  • szkoły wyższe (w zakresie szczepienia pracowników i studentów, którzy ukończyli 18 lat).

O terminie rozpoczęcia szczepień w zakładzie pracy decydować ma kolejność zgłoszeń. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

CZYTAJ TEŻ: Testy i szczepionki na koronawirusa z 0 proc. VAT

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swej stronie udostępnia (od 4 maja 2021 r.) formularz, który powinni wypełnić przedsiębiorcy, który są chętni do wzięcia udziału w programie. W formularzu zakład pracy podaje liczbę osób, które są chętne do zaszczepienia się w zakładzie pracy (bez konieczności podawania ich danych osobowych). Liczba zgłoszonych osób to minimum 300. Górnego limitu nie ma. Szczepienie wszystkich chętnych osób powinno zająć maksymalnie 5 dni. Pracownicy zostaną zaszczepieni szczepionką dostępną w danym terminie w punkcie szczepień. Rekomendowane dni szczepień: to sobota, niedziela i poniedziałek  (oraz dodatkowe dwa dni, w sytuacji dużej liczby zgłoszeń w zakładzie pracy do szczepień).

CZYTAJ TEŻ: Czy trzeba płacić podatek od szczepionki na grypę?

Oprócz pracowników zatrudnionych u pracodawcy na umowę o pracę w ramach programu mogą zostać zaszczepione w zakładzie pracy osoby współpracujące (zatrudnione na umowach cywilnoprawnych lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), członkowie samorządów branżowych i zawodowych, członkowie rodzin ww. osób.

Co z umówionym terminem szczepienia w innym miejscu?

Część osób, które chcą zaszczepić się w zakładzie pracy może mieć już wyznaczony termin w innym punkcie szczepień. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań:

1 – jeżeli pracownik ma umówiony termin szczepienia w punkcie szczepień poza zakładem pracy i wypada on wcześniej niż termin szczepienia w zakładzie pracy to zaszczepi się w terminie wcześniejszym, poza zakładem pracy;

2 – jeżeli termin w zakładzie pracy jest wcześniejszy niż uprzednio wydany w tradycyjnym punkcie szczepień, pracownik szczepi się w zakładzie pracy, a termin zostanie  automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej karty szczepień.

Nieobecność w pracy po szczepieniu

Decyzja czy pracodawca da pracownikowi dzień wolny po szczepieniu jest indywidualną decyzją każdego przedsiębiorstwa. Pracodawca może uznać nieobecność pracownika w pracy w związku z przyjęciem szczepienia za usprawiedliwioną. Decyzję podejmuje przedsiębiorca i to od jego woli zależy zwolnienie pracownika od pracy w związku z przyjęciem szczepienia przeciw COVID-19. Zwolnienie od pracy może nastąpić zarówno z prawem, jak i bez prawa, do zachowania wynagrodzenia i to również jest decyzja leżąca w gestii pracodawcy.

Współpraca przedsiębiorstw w zakresie szczepień odbywa się z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą, który zgłoszono do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako punkt szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy – kto może skorzystać?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa