Małe firmy nie radzą sobie z home office i e-dokumentami

W małych firmach home office obnażył brak dostępu do narzędzi umożliwiających automatyzację i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów.
W małych firmach home office obnażył brak dostępu do narzędzi umożliwiających automatyzację i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów. Źródło: Adobe Stock

58 proc. pracowników zatrudnionych w małych firmach zakłada, że po ustaniu pandemii będzie pracować z biura. Część chce zmienić pracę.

Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ricoh. Pracownicy wrócą do pracy zdalnej, bo teraz doskwierają im brak dostępu do danych i trudności w realizacji procesów, które bazują na papierowych dokumentach. Eksperci wskazują, że w małych i średnich firmach problemem – w kontekście home office – jest brak dostępu do narzędzi umożliwiających automatyzację i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów. To z kolei hamuje rozwój takich przedsiębiorstw.

Od home office do zmiany pracy

Badanie pokazuje, że aż 40 proc. z nas podczas pracy zdalnej narzekała na trudności w dostępie do danych zgromadzonych w firmowych systemach. Dla wielu bariery związane z pełnieniem obowiązków służbowych w czasie pandemii były na tyle uciążliwe, iż co czwarty ankietowany rozważa zmianę pracodawcy i przejście do firmy, która zapewni mu lepsze warunki do pracy.

Niestety o to może być trudno, bowiem z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Kantar Polska na zlecenie Future.Company wynika, że aż 97 proc. polskich firm nie zakończyło jeszcze transformacji cyfrowej. Dodatkowo dane sugerują, że – według trzech czwartych przedsiębiorców – transformacja nie jest nawet w stadium zaawansowanym.

– Sporo mówiło się o tym, że Covid-19 przyspieszył zmiany w gospodarce, jednak nasze dane pokazują, że w polskim przypadku wciąż przebiega ona zbyt wolno – ostrzega Olgierd Cygan, współzałożyciel Future.Company.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna znajdzie się w kodeksie pracy

Raport „Stan transformacji cyfrowej w Polsce” pozwala dojść do wniosku, że wiele firm postanowiło przeczekać pandemię licząc, że zmiany nie będą konieczne, a w pewnym momencie wszystko znowu będzie po staremu. Eksperci podkreślają jednak, że do tego nie ma jednak powrotu. Firmy, które zainwestowały w transformację cyfrową mają dużą przewagę, z której będą korzystać – twierdzi przedstawiciel Future.Company.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Jak wygląda w szczegółach zwolnienie z ZUS

Przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień, maj muszą o ...

Polityka nowej szansy – ratunkiem dla przedsiębiorców?

Dziś wchodzą w życie przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach. Chodzi o ustawę o udzielaniu ...

Zerowy PIT pod lupą

1 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa o zerowym podatku PIT dla młodych ...

Elektroniczny PIT przyspieszy zwrot nadpłaty

Przedsiębiorca, który w rocznej deklaracji wykaże nadpłatę podatku, otrzyma jej zwrot w ciągu 3 ...

Jak rozwiązać umowę o pracę e-mailem?

Czy podczas pandemii koronawirusa można skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę w formie elektronicznej? Tak, ...

Polski sprzęt AGD zalewał Europę. Teraz jednak eksport spada

Do wybuchu pandemii polski sprzęt AGD i jego eksport miały się bardzo dobrze. Teraz ...