Wskutek pandemii koronawirusa płynność mogło utracić nawet 80 proc. małych i średnich firm, pisze dla serwisu firma.rp.pl z Shenzen Arnold Adamczyk, który prowadzi firmę w Chinach.
W Chinach ocenia się, że wskutek pandemii koronawirusa płynność finansową utraciło lub właśnie ją traci 80 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Z tego powodu wprowadzany jest szereg ulg i rozporządzeń.
Przetrwać trudny okres
I tak na przykład najemcy biur i mieszkań są wzywani do dobrowolnego anulowania części opłat lub ich prolongaty. I to faktycznie się dzieje. Banki wstrzymują egzekwowanie rat kredytowych. Uruchamiane są także szybkie pożyczki i inne systemy pomocowe.
CZYTAJ TAKŻE: Soroczyński: koronawirus już źle wpływa na nasz eksport i import
W Polsce można spodziewać się podobnej sytuacji. Czyli utraty płynności finansowej przez większość małych i średnich firm. Ten okres będzie bardzo trudny. I trzeba poczynić wszystko, aby trwał jak najkrócej.
Walka z rozprzestrzenianiem się epidemii to priorytetowe zadanie spoczywające na kierownictwie firmy. Drugim celem jest utrzymanie firmy i dołożenie starań, aby cała gospodarka kraju nie uległa załamaniu.
Niebezpieczny efekt psychologiczny
Wyłączenie z funkcjonowania większości branż i przemysłów na okres od jednego do kilku miesięcy z pewnością wywoła fatalne skutki. Efekt psychologiczny jest tu największym niebezpieczeństwem.
Doświadczyliśmy tego w lutym. Nasza firma działa w dwóch obszarach: usługi informatyczne w dziedzinie VR oraz wsparcie dla firm technologicznych w ekspansji na rynek chiński. Mimo to nagle wszyscy nasi zagraniczni klienci, w tym samym czasie, wstrzymali planowane projekty i z tym związane płatności.
CZYTAJ TAKŻE: Ślagórski: Koronawirus może negatywnie wpłynąć na wymianę handlową z Niemcami
Na szczęście sytuacja już się poprawia i nastroje w Azji wracają do normy. Wracamy do zawieszonych projektów i rozpoczynamy nowe, głównie w obszarze edukacji na odległość z wykorzystaniem VR na rynkach azjatyckich (Hong Kong i Tajlandia).
Można powiedzieć, że nagle wchodzimy na „ziemię niczyją”. Bo konkurencja została zdziesiątkowana, a my przetrwaliśmy.

Arnold Adamczyk jest dyrektorem firmy Sunway-Network oraz założycielem i koordynatorem działającego w Chinach polskiego klastra technologicznego HiTech Zone
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.