W związku z pandemią koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu granic Polski od północy w nocy z soboty na niedzielę. Polacy mogą wrócić do kraju. Czeka ich kwarantanna.
Od niedzieli 15 marca rząd zamknął na 10 dni granice Polski dla większości cudzoziemców. Przywrócone zostają kontrole graniczne. Ważne: wszyscy obywatele Polski znajdujący się za granicą mogą wracać do Polski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie
Do 24 marca Polska tymczasowo przywróciła kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej. Granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców przy wjeździe do Polski.
Zawieszone zostały wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Działają natomiast krajowe osobowe połączenia lotnicze i kolejowe.
Wprowadzone ograniczenia nie obejmują transportu towarów. Ładunki mogą normalnie wyjeżdżać i wjeżdżać do kraju.
Możliwe powroty do kraju
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami wracającymi np. z wypoczynku organizowanego przez biura podróży. Rząd, wraz z LOT-em przygotował także specjalne loty dla wszystkich obywateli Polski, którzy chcą wrócić do kraju.
Szczegóły na stronie: https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu
Polacy mogą także wrócić do Polski transportem kołowym – czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.
CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem
Dla kogo kwarantanna
Jak informuje rząd przyjeżdżający Polacy po przekroczeniu granicy zostaną przebadani i zarejestrowani. A także zostaną poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.
Są jednak wyjątki. Kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, oraz kierowcy transportu kołowego, np. autobusów i busów.
Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna i NFZ przypominają, jak się zachowywać, by zapobiegać zakażeniu: Podstawowe wskazówki profilaktyczne ws. koronawirusa
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gorąca linia dla firm zrzeszonych w Business Centre Club
Przyjazdy obcokrajowców
Rząd wprowadził tymczasowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców. Jednak nie dotyczy on wszystkich obcokrajowców.
Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. A są to m.in.:
– małżonkowie obywateli polskich.
– dzieci obywateli polskich.
– osoby posiadające Kartę Polaka.
– osoby mające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
CZYTAJ TAKŻE: Wydatki na ochronę przed koronawirusem można ująć w kosztach
Wszystkie działania rząd tłumaczy tym, że w Polsce wciąż jest stosunkowo niewiele osób zakażonych koronawirusem. Ale w innych krajach europejskich liczba zakażeń niestety szybko rośnie.
Według informacji Ministerstwa Zdrowia, w niedzielę przed południem w Polsce było 111 osób zakażonych koronawirusem, a trzy osoby zmarły.
Konsekwencje dla przedsiębiorców
Pandemia koronawirusa coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Większość biur podróży wstrzymała wyjazdy. Ograniczenia dotyczą transportu. Jak już informowaliśmy, rząd zdecydował także o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w galeriach handlowych. A także wszystkich restauracji, barów i kawiarni. Jednak mogą one sprzedawać na wynos i na dowóz.
CZYTAJ TAKŻE: Soroczyński: koronawirus już źle wpływa na nasz eksport i import
Ograniczenie to dotyczy niektórych branż. Chodzi o sklepy sprzedające m.in. odzież i tekstylia, obuwie i wyroby skórzane, meble, sprzęt RTV i AGD czy o księgarnie. W galeriach i centrach handlowych normalnie działają sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.
Pozostają otwarte wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów znajdujące się poza centrami lub galeriami handlowymi. Normalnie działają też banki i placówki finansowe.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Skutki dla chińskich firm
Rząd zdecydował również o zamknięciu siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych oraz muzeów, bibliotek i kin. Powodem powyższych decyzji jest to, że duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ograniczenia dotyczące sklepów w galeriach i centrach handlowych mają na razie obowiązywać przez 14 dni. A punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.
We wtorek Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić projekt specustawy zawierającej pakiet szerokich działań osłonowych dla przedsiębiorców, których działalność biznesowa została dotknięta przez zagrożenie koronawirusem.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.