Trwają prace nad specustawą, która wprowadzi ułatwienia dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. Założenia do projektu 10 marca przedstawiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Dziś, 17 marca specustawą miała zajmować się Rada Ministrów. Jednak wszyscy członkowie rządu, będący obecni na ostatnim posiedzeniu zostali poddani testom na koronowirusa ze względu na pozytywny wynik jednego z ministrów (przyp. red. – chodzi o Michała Wosia, ministra środowiska). Do czasu uzyskania wyników, premier i ministrowie muszą być poddani izolacji. Centrum Informacyjne Rządu zapewnia, że rząd pracuje normalnie, a wszystkie decyzje podejmowane są na bieżąco, m.in. z wykorzystaniem procedury głosowania obiegowego.
Pakiet osłonowy
Przypomnijmy, że pakiet osłonowy dla firm będzie zestawem propozycji zmian w prawie, które pomogą przedsiębiorcom odczuwającym negatywne skutki związane z rozprzestrzenieniem się koronawiorusa. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć:
- ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS,
- poprawy płynności finansowej firm – instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów,
- ochrony i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.
Głos doradców podatkowych
Warto też podkreślić, że wczoraj Krajowa Rada Doradców Podatkowych przekazała do Ministerstwa Finansów 46 rozwiązań na zamiany w prawie podatkowym, które – według doradców – powinny znaleźć się w ustawie. Propozycje samorządu objęły m.in.: PIT, CIT, VAT, rozliczenia podatkowe, ordynację podatkową. Opracowanie tych zmian ma przyspieszyć i usprawnić prace nad specustawą. Doradcy nie ujawnili szczegółów zaproponowanych rozwiązań, ale zapewnili, że będą pracować nad kolejnymi.
Kilkadziesiąt propozycji na zmiany w prawie przedstawiła też rządzącym Konfederacja Lewiatan.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Specustawa wprowadzi zmiany w podatkach
Gdy tylko rząd przedstawi projekt specustawy, przeanalizujemy szczegółowe rozwiązania, które się w niej znajdą.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.