Koronawirus. Wsparcie rządu będzie zależeć od wielkości firmy i branży

Rząd obiecuje wsparcie przedsiębiorcom
Bloomberg

Na wsparcie przedsiębiorstw w celu złagodzenia skutków koronawirusa rząd planuje przeznaczyć 74,2 mld zł. Forma pomocy będzie uzależniona od rodzaju przedsiębiorstwa, wskazuje Ministerstwo Rozwoju.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaprezentowała scenariusz wykorzystania pakietu antykryzysowego w praktyce. Kilka możliwości będzie wspólnych dla wszystkich firm.

Będzie to opcja odroczenia płatności podatków CIT, PIT, VAT bez dodatkowych opłat czy rozłożenie płatności składek ZUS na raty. Będzie też można przesunąć płatności za media. Wspólnym mianownikiem pomocy dla wszystkich będzie też prolongata pozwoleń na pracę udzielonych obcokrajowcom.

Firma mała

Jednym z przykładów, które prezentuje resort rozwoju jest firma mała, np. restauracja. Takie przedsiębiorstwo będzie mogło otrzymać pożyczkę w wysokości 5 tys. zł z opcją jej umorzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Wsparcie biznesu powinno być szybkie i szerokie

Kredyty obrotowe będą mogły zostać przedłużone. Lub też przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Jeśli obroty firmy spadną, państwo zaoferuje dopłaty do pensji pracowników w wysokości 40 proc. płacy minimalnej.

Firma średnia

Jako przykład średniego przedsiębiorstwa Ministerstwo Rozwoju podaje palarnię kawy. Taka firma może liczyć na współfinansowanie postojowego przez państwo.

Dla takiego biznesu rozszerzony ma być program gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego dla MŚP. Firmy średnie i duże mają mieć także możliwość uzyskania z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji. Łącznie o wartości 6 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Również w przypadku firm średnich rząd dopłaci do pensji pracowników. Pojawią się też ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE.

Resort rozwoju zapewnia, że małe i średnie firmy mogą także liczyć na ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk. Jednak o jaką dokładnie ochronę chodzi – na razie nie wiadomo.

Branże transportowa i turystyczna

Branżami, które skutki koronawirusa dotkną najbardziej, są transport i turystyka. Tu Ministerstwo Rozwoju zaproponowało, że firmy w problemach finansowych będą mogły refinansować obecne umowy leasingowe wraz z wakacjami kredytowymi, polegającymi na odsunięciu czasowym płatności rat leasingowych. To propozycja dla transportu.

CZYTAJ TAKŻE: Soroczyński: koronawirus już źle wpływa na nasz eksport i import

Z kolei turystyka otrzyma możliwość wydłużenie do 180 dni terminu na rozwiązanie bądź odstąpienie od umowy o wycieczkę. Po tym czasie klient otrzyma zwrot wpłat lub dostanie voucher do wykorzystania w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym wycieczka miała się odbyć.

Obie branże będą mogły rozliczyć całą tegoroczną stratę w przyszłym roku. A branże szczególnie dotknięte kryzysem makroekonomicznym (np. transport, turystyka), w sytuacji spadku przychodów firmy o 50 proc. w 2020 r. – w stosunku do 2019 r. – zyskają prawo obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 r. Nastąpi to poprzez korektę CIT za 2019 r. do limitu 5 mln zł.

Zarówno transport, jak i turystyka otrzymają wakacje kredytowe, wakacje od obowiązków administracyjnych, dofinansowanie zatrudnienia przez państwo, finansowanie postojowego.

W branży transportowej dodatkowe planuje się, aby wyłączyć okres oczekiwania na granicy z czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych, a także czasowo przywrócić zaopatrzenia sklepów i handlu w niedzielę.

Firma duża

Jako przykład firmy dużej resort rozwoju podaje producenta mebli. Ci przedsiębiorcy mają zyskać większą dostępność do kredytów. Chodzi o szybkie uruchomienie znaczących środków finansowych, które stanowić będą wsparcie dla sektora przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowy pakiet wsparcia gospodarki obejmie 5 obszarów

Wykorzystywane mają tu być m.in. następujące instrumenty finansowe:
– Fundusz Gwarancji Płynnościowych dla firm większych z zabezpieczeniem do 80 proc., udzielanych przez system bankowy.
– Program Kapitał dla Bezpieczeństwa i Wzrostu PFR. Możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł.

Duże firmy nie będą też musiały stosować nowego JPK-VAT od początku kwietnia. Termin na jego wdrożenie zostanie przesunięty na 1 lipca 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Prezenty biznesowe w dobie pandemii

Pandemia odbiła się na budżetach, które firmy przeznaczały na świadczenia pozapłacowe i benefity. Przedsiębiorcy ...

Małe i średnie firmy mają apetyt na fuzje i przejęcia

Prawie trzech na dziesięciu właścicieli małych i średnich firm ma w planach na najbliższe ...

Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy

Większość przepisów specustawy weszła w życie z końcem marca. Prezydent RP podpisał już ustawę ...

Polski eksport ma się dobrze.

Eksport polskich towarów nie poddał się pandemii

Z szacunkowych danych GUS za ubiegły rok wynika, że polski eksport w 2020 r. ...

Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Tylko zabudowa meblowa trwale związana z budynkiem lub lokalem będzie mogła zostać objęta niższą ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: zakaz pracy dla chorego

Czy pracodawca podejrzewając oznaki choroby zakaźnej u pracownika może nie dopuścić go do pracy? ...