Koronawirus napędza kursy programowania online

Szkoły programowania stawiają na kursy online
Pixabay

Z powodu koronawirusa coraz więcej osób pracuje zdalnie. Okres przebywania w domach można także wykorzystać na zdobywanie online nowych umiejętności. A to z kolei może napędzić rozwój sektora EdTech (Educational Technology).

Koronawirus zmusił wiele osób do zorganizowania życia na nowo, tak w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Wiele obszarów naszej aktywności przeniosło się do internetu – od pracy, przez zakupy, po rozrywkę.

Część osób czas przebywania w domach wykorzystuje także do rozwijania kwalifikacji. A jedną z możliwości są tu szkolenia online.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Wsparcie rządu będzie zależeć od wielkości firmy i branży

To z kolei oznacza szansę dla firm z sektora EdTech (Educational Technology). Wykorzystują one nowe technologie, by umożliwić zdobywanie wiedzy. Jak podaje Coders Lab, jedna ze szkół programowania, według prognoz wartość światowego rynku EdTech w 2020 roku przekroczy 250 mld dol. Jednak możliwe, że pandemia nie tylko nie zahamuje rozwoju tego sektora, ale wręcz da dodatkowy impuls do jego rozwoju.

Szkoły programowania na fali

Zdobywanie wiedzy z zakresu IT przez internet staje się w Polsce coraz popularniejsze. Na rynku działa wiele szkół programowania. Wśród nich są m.in. wspomniana Coders Lab, a także infoShare Academy, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie, Software Development Academy czy Kodilla.

– Kursy online wprowadziliśmy do naszej oferty już ponad rok temu. Z uwagi na obecny stan zagrożenia epidemicznego postanowiliśmy jednak przenieść wszystkie nasze zajęcia na tryb zdalny – mówi Marcin Tchórzewski, prezes Coders Lab, jednej z największych w Polsce szkół IT.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

– Kursanci łączą się z wykładowcami w formule wirtualnej klasy i przerabiają taki sam zakres materiału, jak przy tradycyjnym, stacjonarnym kursie – dodaje Marcin Tchórzewski.

Jego zdaniem obecna sytuacja może rodzić szanse dla firm edukacyjnych. Ale nie wszystkie będą potrafiły ją wykorzystać.

– Udostępnienie szkoleń internetowych na dużą skalę to duże wyzwanie technologiczne i organizacyjne, które wymaga odpowiedniego przygotowania. W Coders Lab mieliśmy tego rodzaju wyzwania opracowane już wcześniej i ten know-how dziś procentuje – mówi Marcin Tchórzewski. Od 2013 roku Coders Lab wykształciła ponad 5 tys. junior programistów, testerów i specjalistów Digital UX.

Darmowe kursy programowania

Także od 2013 roku działa Software Development Academy. Najbliższe zdalne kursy w jej ofercie to m.in. Java od podstaw. Python od podstaw czy Tester oprogramowania.

SDA chwali się, że w jej kursach wzięło dotąd udział ponad 6 500 kursantów z całej Europy. A edukowała ich kadra prawie 600 trenerów.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Podobny staż na polskim rynku ma Kodilla. Szkoła ta pochwaliła się właśnie uczestnikiem nr 1500 jej darmowych kursów kodowania.

Kodilla, obok oferty zaawansowanych szkoleń, chce bowiem zachęcić do wypróbowania swoich sił także osoby zupełnie początkujące. Takie, które nie miały jeszcze styczności z programowaniem.

Jak podkreślają w Kodilli, do takiej próby nie są potrzebne żadne umiejętności technicznie. A zadanie polega na samodzielnym zbudowaniu w dogodnym terminie w pełni funkcjonalnej strony z własnymi treściami i wyglądem.

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirmy i samozatrudnionego

Najmniejsze przedsiębiorstwa, w tym także osoby na samozatrudnieniu, mają prawo do pożyczki w wysokości ...

Nowe czy stare dylematy rynku pracy w Polsce?

W 2019 r. w Polsce mieliśmy rynek pracownika. Pandemia wywróciła ten rynek do góry ...

Młody biznes pokazuje, że jest świat poza koronawirusem

Niemal 40 startupów pracuje nad swoimi pomysłami na biznes w ramach programu Hub of ...

Nie każdy zestaw będzie opodatkowany jedną stawką VAT

Zestaw przekąsek nie będzie pod względem ekonomicznym jedną, kompleksową całością. Sprzedaż takiego zestawu trzeba ...

Już jeden projekt B+R daje prawo do preferencji

Dotychczas incydentalne prace badawczo-rozwojowe pozbawiały podatnika skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej. Teraz fiskus zmienia ...

Turystyka zdominuje IV Forum Biznesowe Pogranicza

„Tourism Industry Hotels” to hasło IV Forum Biznesowego Pogranicza. Ta edycja Forum będzie zatem ...