Specustawa związana z koronawirusem przewiduje wsparcie finansowe za tzw. postojowe. Będzie ono przysługiwać także przedsiębiorcom. Komu i w jakiej sytuacji?
Specustawa mająca łagodzić skutki pandemii koronawirusa przewiduje różne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Jednym z nich jest tzw. postojowe.
Ma ono obejmować:
– w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców zatrudniających pracowników: dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne.
– w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników: dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności.
Postojowe przy spadku obrotów
Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane w przypadku spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorcy w następstwie COVID-19. Jak ten spadek będzie wyliczany?
Chodzi o zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym – obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Przy czym za „miesiąc” uważa się tu także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa
Warunki do spełnienia przy zatrudnianiu pracowników
Otrzymanie pieniędzy od państwa nie będzie jednak proste. W projekcie specustawy bardzo szczegółowo opisano sposób dofinansowania w zależności od sytuacji danej firmy.
Dofinansowanie w przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników:
1) będzie obejmowało część kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne (należnych zarówno od pracowników, jak i przedsiębiorcy będącego pracodawcą) – przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń wszystkich pracowników, jak też tylko części z nich.
2) będzie mogło zostać przyznane, gdy spadek obrotów wyniesie:
- a) co najmniej 30 proc. – w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- b) co najmniej 50 proc. – w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- c) co najmniej 80 proc. – w wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej jako iloczyn liczby pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie i 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;
3) może być przyznane na okres nie dłuższy niż:
- a) 6 miesięcy – w przypadku mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców,
- b) 3 miesięcy – w przypadku średnich przedsiębiorców.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Specustawa zawiesi kontrole fiskusa
Potrzebny wniosek przedsiębiorcy
Dofinansowanie będzie wypłacane co miesiąc, po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową, według stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie będzie wypłacane.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna
Wnioski o dofinansowanie przedsiębiorca będzie składał do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników. I można to zrobić w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Tylko zgodnie z przeznaczeniem
We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca będzie musiał oświadczyć o spełnianiu określonych warunków, m.in. w zakresie wielkości spadku obrotów, liczbie pracowników czy też o wielkości pomocy de minimis, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Jednocześnie wprowadzone będzie zastrzeżenie, że przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Pożyczki dla firm na specjalnych warunkach
Dofinansowanie wykorzystane przez przedsiębiorcę niezgodnie z przeznaczeniem będzie podlegało zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Nie jest przewidziane naliczanie odsetek od kwoty należnej do zwrotu.

Pomoc udzielana przedsiębiorcy będzie udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Warunki do spełnienia bez pracowników
W przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników dofinansowanie będzie:
1) obejmowało część kosztów prowadzenia przez niego działalności;
2) mogło zostać przyznane, gdy spadek obrotów wyniesie:
- a) co najmniej 30 proc. – w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
- b) co najmniej 50 proc. – w wysokości 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,
- c) co najmniej 80 proc. – w wysokości 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie
3) przyznawane na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy;
4) wypłacane jednorazowo.
Przedsiębiorca musi prowadzić działalność
Przedsiębiorca będzie zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie. Zaś w przypadku niewywiązania się z tego warunku będzie musiał zwrócić otrzymane dofinansowanie w kwocie proporcjonalnej do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Od zwrotu nie będą naliczane odsetki.
Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca będzie składał do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak gminy mogą pomóc firmom
Również i tu we wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca będzie musiał oświadczyć o spełnianiu określonych warunków, m.in. w zakresie wielkości spadku obrotów, czy też o wielkości pomocy de minimis, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Przedsiębiorca nie otrzyma dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Pomoc udzielana przedsiębiorcy będzie udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.