Czy pracodawca może zlecić pracę zdalną tylko części pracowników? Na przykład tylko tym, którzy mają dzieci? – wyjaśniają eksperci.
Pytanie:
Czy pracodawca może zlecić pracę zdalną tylko części pracowników, np. jedynie tym, którzy mają dzieci?
Odpowiedź:
Pracodawca ma prawo zlecić wykonywanie pracy zdalnej tylko części pracowników. Przy czym powinien to uzasadnić obiektywnymi okolicznościami. Bowiem w przeciwnym przypadku mógłby narazić się na zarzut dyskryminacji.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna
Dyskryminacji pracowników nie wychowujących dzieci nie stanowi jednak sytuacja, w której zlecenie pracy zdalnej dotyczy tylko osób opiekujących się osobiście dziećmi. Występuje tu bowiem obiektywne uzasadnienia dla decyzji pracodawcy.
CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów
Zasady równego traktowania
Zgodnie z art. art. 18 (3b)§ 3 k.p. nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1 k.p. (płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy) przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników
Podstawa prawna: art. 18 (3b)§ 3 kodeksu pracy
Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.