Czy pracodawca musi zapłacić wynagrodzenie pracownikom, którzy nie będą mogli wykonywać pracy zdalnej? A jednocześnie nie będzie możliwe wykonywanie przez nich pracy w miejscu ustalonym w umowie (np. przez przedstawicieli medycznych w szpitalach)? – wyjaśniają eksperci.
Sytuacja, w której pracodawca nie ma możliwości zlecenia pracownikowi pracy w związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia koronawirusem (np. zamknięcie restauracji przez organy państwa lub możliwości wizyty w szpitalach przez przedstawicieli medycznych), ani zlecenia pracy zdalnej podlega dyspozycji art. 81 § 1 kodeksu pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów
Zgodnie z tym przepisem pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.
A jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników
W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Przeszkody niezależne od nikogo
Dominujące stanowisko w nauce prawa pracy oraz w orzecznictwie sądowym przemawia za uznaniem obecnej sytuacji za objętą art. 81 § 1 k.p. Albowiem czasowy zakaz prowadzenia przedsiębiorstwa, wynikający np. z rozporządzenia ministra, należy zaliczyć do „przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy”.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: dla kogo praca zdalna
Przepis ten odnosi się bowiem do sytuacji, w których przeszkody w dopuszczeniu pracownika do pracy (przy jego gotowości do jej wykonywania) nie leżą po stronie pracownika. Nie chodzi przy tym o przeszkody zależne od pracodawcy. Przeszkody nie są bowiem utożsamiane z przyczyną.
Podstawa prawna: art. 81 § 1 kodeksu pracy.
Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.