Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z urlopami

Co z urlopem w czasie pandemii
AdobeStock

Jak w czasie pandemii koronawirusa wygląda sprawa urlopów bieżących i zaległych – wyjaśniają eksperci.

Pytanie:

Czy pracodawca może udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego na czas zagrożenia epidemicznego? Co z urlopami zaległymi za wcześniejszy rok kalendarzowy?

CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów

Odpowiedź:

Tak, pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego. Ale tylko za zgodą pracownika. W szczególności, jeżeli zaplanował on już termin urlopu w innym okresie.

W przypadku urlopów zaległych, pracodawca może udzielić pracownikowi takiego urlopu

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Co więcej, pracodawca może „wysłać” pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody (wyrok SN z 24.01.2006 r., I PK 124/05).

Podstawa prawna: art. 168 k.p.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E–seminarium EY Law Compass: Prawo i innowacje. Wyzwania 2020.

Uczestnicy wydarzenia, jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wnioskami z raportu i badania ...

Koronawirus. Uwagi do zwolnień grupowych

Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych z zakładową organizacją związkową niesie dla pracodawcy ułatwienia w ...

Kompleksowa pomoc dla polskich firm w Wielkiej Brytanii

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Londynie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono m.in. wspierać polskie firmy. ...

Ryczałt za firmowe auto obejmuje też paliwo

Ryczałtowo określona wartość nieodpłatnego świadczenia w zakresie używania przez pracowników aut firmowych obejmuje ponoszone ...

Na polski rynek wejść jest łatwo, ale osiągnąć dużą skalę już nie

Na naszych ubraniach jest metka „Made in Poland”. My się tego nie boimy. Dzisiaj ...

O błędnej wpłacie trzeba będzie zawiadomić skarbówkę w ciągu 7 dni

W sytuacji, gdy przedsiębiorca opłaci fakturę na rachunek, który nie widnieje na białej liście ...