Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: postojowe dla fryzjerów

Czy fryzjerom i kosmetyczkom przysługuje postojowe?
AdobeStock

Czy w związku z okresem zamknięcia salonów kosmetyczno-fryzjerskich fryzjerom i kosmetyczkom przysługuje postojowe? W jakiej wysokości? – wyjaśnia prawnik.

Pytanie:

Czy w związku z brakiem możliwości wykonywania działalności przez salon kosmetyczno-fryzjerski, jego pracownikom należne jest wynagrodzenie za czas przestoju? A jeśli tak, to w jakiej wysokości?

CZYTAJ TAKŻE: ZUS odpuszcza po 7 latach. Ale nie sam

Odpowiedź:

W związku z ogłoszonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii oraz wprowadzonymi wcześniej, a obecnie znoszonymi, ograniczeniami dotyczącymi prowadzenia m.in. działalności fryzjerskiej piszemy o przestoju w rozumieniu przepisu art. 81 k.p., a nie przestoju ekonomicznego w rozumieniu art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z przepisem art. 81 k.p. pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje: wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Albo – jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak wygląda w szczegółach zwolnienie z ZUS

Zaś w każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Co mówi prawo

Wedle utrwalonych w doktrynie poglądów, zaszeregowanie pracownika związane jest z różnego rodzaju taryfikatorami kwalifikacyjnymi, tabelami stanowisk etc. Te zaś określone są np. w regulaminach wynagradzania, opisujących stanowiska i rodzaj pracy, kwalifikacje zawodowe pracowników oraz przypisujących pracowników, zwykle w sposób widełkowy w poszczególne kategorie zaszeregowania.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: mierzenie temperatury

Pod pojęciem wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika rozumieć należy te składniki wynagrodzenia, które mają stały charakter i bezpośrednio związane są z funkcją lub zajmowanym przez pracownika stanowiskiem. Czyli wynagrodzenie zasadnicze i dodatki określone stawkami, chociaż – należy to wyraźnie podkreślić – kwestia dodatków nie jest w orzecznictwie jednolicie ujmowana.

W sytuacji, kiedy nie wyodrębniono stawki miesięcznej lub godzinowej przy określaniu wynagrodzenia, wówczas przysługuje 60 proc. wynagrodzenia. I jest ono obliczane w oparciu o zasady dotyczące kalkulacji wynagrodzenia urlopowego.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

Jak określać wysokość wynagrodzenia

Należy pamiętać, że wynagrodzenie nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. To zastrzeżenie nabierze także istotnego znaczenia w sytuacji, kiedy będziemy mieli do czynienia z systemem mieszanym, opartym o stawkę godzinową lub miesięczną oraz inne kryteria.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Jak wskazuje praktyka, pracodawcy często niewłaściwie interpretują ww. przepisy, stojąc na stanowisku, że w przypadku przestoju pracownikowi należne jest 60 proc. wynagrodzenia. Taka interpretacja jest błędna.

Należy bowiem wyraźnie rozróżnić sytuację pracowników w związku z przyjętym modelem wynagradzania. A następnie ocenić, czy będzie im należne wynagrodzenie zasadnicze (wraz z dodatkami określonymi stawkami), czy też 60-proc. wynagrodzenie. A w każdym przypadku nie mniej niż wynagrodzenie minimalne

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Aby uzyskać odpowiedź na pytanie – taką sama analizę należy przeprowadzić w odniesieniu do salonu kosmetyczno-fryzjerskiego

Dominik Poręcki, adwokat, Janowski Poręcki Dąbrowska Ignatjew sp.j. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe podatki, od cukru i deszczówki, już na horyzoncie

Od 2021 r. przedsiębiorcy zapłacą podatek od cukru. Danina obejmie m.in. słodkie napoje i ...

Odkażanie samochodów służbowych.

Odkażanie samochodów służbowych – czy jest obowiązkowe?

Korzystanie z samochodów służbowych podczas pandemii koronawirusa skomplikowało się ze względu na ryzyko zakażenia. ...

Praca zdalna też rodzi problemy.

Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

Pracodawcy wysyłając niektórych pracowników do pracy zdalnej lub przywracając pracowników do pracy stacjonarnej, muszą ...

Firmy zainteresowane eksportem znów mogą skorzystać z Polskich Mostów Technologicznych

Mali i średni przedsiębiorcy ponownie mogą ubiegać się o dofinansowanie działań za granicą. Polska ...

Coders Lab stawia na ekspansję zagraniczną

Coders Lab rozwija zagraniczną franczyzę. Pierwszym kierunkiem dla polskiej szkoły programowania była Rumunia. Teraz ...

Rośnie liczba postępowań restrukturyzacyjnych w budowlance.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych

Wzrost liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych odnotowują: branża odzieżowa, motoryzacyjna oraz rolnictwo. „Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Analiza ...