Czy można odmówić zagranicznej podróży służbowej?

Kwarantanna przy zagranicznych podróżach służbowych to ogromny kłopot. Prawnik wyjaśnia czy pracownik może odmówić podróży służbowej w sytuacji gdy czekają go dwie kwarantanny, za granicą i w kraju.

Publikacja: 24.11.2020 00:10

Czy można odmówić zagranicznej podróży służbowej?

Foto: Zagraniczna podróż służbowa wiąże się teraz często z kwarantanną. Źródło: Pexels.com

Pytanie:

Czy pracodawca może wydać polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej pracownikowi wiedząc, że pracownik będzie musiał odbyć kwarantannę w kraju docelowym, jak i po powrocie do Polski?

Odpowiedź:

Przy podejmowaniu przez pracodawcę decyzji odnośnie wydania polecenia podróży służbowej decydujące znaczenie powinny odgrywać obecnie obowiązujące zalecenia, komunikaty właściwych organów państwowych, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tym bardziej, że obowiązek kwarantanny powiązany jest z występującym w danym rejonie zagrożeniem zarażenia koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

Podróż służbowa, kwarantanna czy odmowa wyjazdu?

Natomiast zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Zatem pracownik, którego pracodawca wysyła w delegację (wyjazd służbowy) w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju tzn. narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

CZYTAJ TEŻ: Jak szybko trzeba poinformować pracodawcę o zakażeniu?

Jeżeli pracownik zdecyduje się na wyjazd w regiony gdzie może być narażony na zarażenie koronawirusem, wówczas pracodawca powinien ocenić ryzyko związane z takim wyjazdem i zapewnić pracownikowi odpowiednie środki ograniczające ryzyka związane z możliwością zarażenia patogenem oraz podjąć działania, które zminimalizują potencjalne zagrożenie.

Marcin Goławski, radca prawny z Kancelarii M.Mazurek i Partnerzy Radcowie Prawni sp.p. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Czy pracodawca może wydać polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej pracownikowi wiedząc, że pracownik będzie musiał odbyć kwarantannę w kraju docelowym, jak i po powrocie do Polski?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa