Gdy 30 lat temu, w Katowicach, Irena Kurdziel założyła firmę, która działała w obszarze dystrybucji urządzeń fiskalnych, mało komu wydawało się wtedy, że trzydzieści lat później przedsiębiorstwo będzie zatrudniać ponad 200 osób i będzie współpracować z klientami z pięciu kontynentów. Jak przez lata zmieniał się Kotrak, firma technologiczna, oferująca nowoczesne systemy dla biznesu.

Ewolucja modelu biznesowego 

W pierwszych latach Kotrak współpracował z partnerami z Niemiec, a jednym z głównych obszarów funkcjonowania firmy była sprzedaż urządzeń próżniowych, szczególnie popularnych w branży przetwórczej. 

Założycielka firmy dość szybko zdała sobie sprawę z tego, że o wiele ciekawszym kierunkiem dla młodej firmy będzie sprzedaż urządzeń fiskalnych i kas sklepowych. Firma nawiązała współpracę z firmą Posnet i już od 1993 roku zmieniła model działalności, szybko stając się jednym z liderów w tym segmencie rynku.

Lata 90. charakteryzowały się ogromną dynamiką zmian w polskiej gospodarce. Były to ostatnie lata „ery papieru” w obiegu dokumentacji w firmach. Mimo tego, że internet wciąż był w Polsce w powijakach, to dało się odczuć, że cyfrowa rewolucja jest na wyciągnięcie ręki. 

Coraz dynamiczniej rozwijał się sektor usług IT. Zarówno tych, które były dedykowane dla użytkowników domowych, jak i wyspecjalizowanych aplikacji dla biznesu. Była to kolejna nisza, którą Kotrak najpierw dobrze zdiagnozował, a następnie zagospodarował.

W 1999 roku firma poszerzyła swoją ofertę o dedykowane branży gastronomicznej i sklepom detalicznym oprogramowanie IT. Była to dość duża zmiana kursu, która dokonała się w firmie w zaskakująco krótkim czasie. Co stało za tym, że prężnie działająca firma z branży urządzeń fiskalnych nagle zmieniła swój główny model biznesowy?

-Zasługę można przypisać młodemu pokoleniu, mojej córce i jej mężowi — mówi Irena Kurdziel — gdy Jakub skończył studia zatrudnił się w Kotraku i to on przekonał mnie do sprzedaży systemów handlowych oraz programów dla branży HoReCa — dodaje

Dodatkowym czynnikiem, który napędzał ewolucję firmy właśnie w tym kierunku, było coraz szersze wdrożenie drukarek fiskalnych. Był to strzał w dziesiątkę, co potwierdziły też wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Już w 2001 roku Kotrak otworzył biura w Opolu i Łodzi.

Wdrożenie oprogramowania ERP, czyli kamień milowy w rozwoju firmy

Przełom XX i XXI wieku przyniósł spore zmiany w modelu zarządzania firmą. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze profesjonalne systemy, które integrowały model zarządzania firmą, czyli tak zwane oprogramowanie ERP. Swoją szansę w tym segmencie rynku dostrzegł, a następnie wykorzystał Kotrak.

Każdy, kto interesuje się profesjonalnymi systemami, słyszał o rozwiązaniach, jakie oferuje Comarch. Jest to firma, będąca od lat jest jednym z liderów rynku. Firmy zaczęły ze sobą współpracować bardzo szybko, bo już w 2001 roku. Zaledwie rok później przeprowadzono pierwsze kompleksowe wdrożenie systemu zarządzania.

Zarząd firmy szybko zdał sobie sprawę z tego, że w dedykowanym oprogramowaniu drzemie naprawdę ogromny potencjał. W 2003 roku Kotrak oficjalnie uruchomił swój Software House w Katowicach, który w krótkim czasie wyspecjalizował się w tworzeniu personalizowanego, dopasowanego do klienta, oprogramowania dla biznesu.

Kotrak, czyli firma, która działa na kilku kontynentach

Chwila, kiedy oprogramowanie od Kotrak zyskało rozpoznawalność, to bez wątpienia rok 2008. To właśnie wtedy firma zaplanowała, a następnie umiejętnie wdrożyła dedykowane oprogramowanie ERP w jednej z firm działających w Republice Południowej Afryki.

To właśnie ta współpraca otworzyła drzwi do międzynarodowej działalności. Niebawem z usług tej firmy korzystano między innymi w Egipcie, Brazylii, Indiach, Stanach Zjednoczonych czy w Indonezji. Rosła też jej renoma w Europie. Na Starym Kontynencie z dedykowanego oprogramowania od Kotrak korzystają firmy z niemal wszystkich państw.

Ciągły, dynamiczny rozwój wpłynął też na wzrost zatrudnienia. Już w 2013 roku Kotrak oficjalnie cieszył się z setki specjalistów, którzy każdego dnia, na wielu różnych stanowiskach, tworzyli dedykowane oprogramowanie dla biznesu na całym świecie.

Kotrak, czyli troska o środowisko

Na każdym etapie rozwoju firma kładła duży nacisk na to, by jej rozwój był harmonijny i nie odbijał się negatywnie na środowisku. Bardzo szybko wdrożono elektroniczne faktury, a z biegiem czasu udało się w pełni zdigitalizować archiwum oraz obieg dokumentów w ramach działalności gospodarczej.

Kotrak stopniowo inwestuje też w pojazdy elektryczne. Dziś część pojazdów, jakie są na wyposażeniu firmy, to właśnie przyjazne dla planety „elektryki”. Prowadzone są również inwestycje w rekuperację ciepła.

To trendy, które doceniane są nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach, gdzie Kotrak ma swoje stacjonarne siedziby, w tym w Wielkiej Brytanii, oraz w Kalifornii. Firma, która zaczynała swoją przygodę w Katowicach, funkcjonuje w słynnej Dolinie Krzemowej już od 2017 roku.

Kotrak współcześnie

Ostatnich kilka lat to ciągły rozwój i poszerzanie portfolio firmy. Kotrak wciąż przyciąga nowych klientów, a ich łączna liczba przekroczyła 9,5 tysiąca kontrahentów, z którymi współpracowano na wielu różnych szczeblach: od prostych wdrożeń, aż po kompleksowe przygotowanie dedykowanego oprogramowania.

Od 2018 roku firma jest spółką akcyjną i zatrudnia ponad 200 osób. Wiedzę oraz kompetencję pracowników doceniają też globalni giganci. Kotrak uczestniczy w organizowanych w Dolinie Krzemowej konferencjach z serii Internet of Things.

W 2020 roku wdrożono certyfikat zarządzania jakością: ISO 9001:2015. Potwierdza to, że wszystkie procesy zachodzące w ramach firmy są ze sobą powiązane w jeden spójny ekosystem. To z kolei znacznie skraca czas pracy oraz zwiększa efektywność zespołu, a także zapewnia pracownikom klarowne, jasno wytyczone ścieżki kariery.

Materiał Promocyjny