Uzbekistan włączony do GSP Plus. To szansa dla polskich firm

W kwietniu br. Uzbekistan włączono do grona państw korzystających z preferencji taryfowych w dostępie do wspólnego europejskiego rynku w ramach tzw. GSP Plus. Dzięki temu zwiększa się liczba towarów, które można importować z tego kraju do UE bez ceł, z dotychczasowych 3 tys. do 6,2 tys.

Publikacja: 16.04.2021 12:56

Uzbekistan włączony do GSP Plus. To szansa dla polskich firm

Foto: Włączenie Uzbekistanu do GSP Plus to szansa na ożywienie współpracy gospodarczej z tym krajem. Na zdjęciu Samarkanda/Uzbekistan. Źródło: Adobe Stock

Stwarza to trojakie szanse dla polskich przedsiębiorców. Co oczywiste, szerzej otwierają się możliwości dla importerów. Po drugie, GSP Plus zachęca do zainteresowania się Uzbekistanem jako możliwym miejscem produkcji dóbr do ich późniejszego eksportu na rynki Wspólnoty. Po trzecie, ciekawym obszarem działalności może stać się pomoc przedsiębiorstwom uzbeckim w uzyskaniu niezbędnych umiejętności i certyfikatów niezbędnych w eksporcie do UE.

Oprócz najludniejszego kraju Azji Centralnej jakim jest Uzbekistan wśród państw GSP Plus znajdują się też: Armenia, Boliwia, Filipiny, Kirgistan, Mongolia, Pakistan, Republika Zielonego Przylądka i Sri Lanka.

Z czym wiąże się GSP Plus?

Z zerowego cła w przywozie do Unii Europejskiej mogą skorzystać importerzy produktów dwóch trzecich wszystkich kategorii celnych, określonych w ramach standardowego ogólnego systemu preferencji (GSP). GSP Plus ma charakter motywujący kraje nim objęte do zrównoważonego rozwoju i stosowania dobrych praktyk w administracji publicznej i zarządzaniu (tzw. good governance).

CZYTAJ TEŻ: Targi międzynarodowe w Uzbekistanie znów na żywo

Ułatwienia w dostępie do unijnego rynku są też uzależnione od ratyfikowania i wprowadzenia w życie 27 międzynarodowych konwencji. Mowa tu m.in. o porozumieniach dotyczących podstawowych praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska, walki z nielegalną produkcją i przemytem narkotyków. Jeśli dany kraj-beneficjent nie stosuje się do wymagań może dojść do zawieszenia ulg celnych.

GSP Plus – nowe zasady w praktyce

Z formalnego punktu widzenia najludniejszy kraj Azji Środkowej wszedł do GSP Plus po kwietniowej publikacji nowelizacji odpowiednich przepisów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Właśnie w zmienionym rozporządzeniu UE nr 978/2012 można znaleźć wykaz towarów, których dotyczą nowe warunki w imporcie z Uzbekistanu. Narzędziem ułatwiającym wyszukiwanie informacji odnoszących się do warunków handlu z tym, i innymi krajami, jest zamieszczona na portalu Komisji Europejskiej wyszukiwarka „Access2Markets”. Przy czym należy uprzednio sprawdzić datę ostatniej aktualizacji zamieszczonych w niej danych.

CZYTAJ TEŻ: Wolność gospodarcza krajów Azji Środkowej. Kazachstan nr 1

Uzbecki resort inwestycji i handlu zagranicznego chwali się, że cła zniesiono na tekstylia, odzież i tworzywa sztuczne. Ze względu na rozpowszechnioną produkcję bawełny to grupy towarów ważnych dla uzbeckiej gospodarki.

Uzbekistan głównie z UE importuje

Unia sprzedaje trzynastokrotnie więcej do Uzbekistanu niż stamtąd importuje. Władze w Taszkencie dostrzegają duży niewykorzystany potencjał w handlu z Unią Europejską. Zajmuje ona dopiero siódme miejsce na liście głównych kierunków eksportowych Uzbekistanu. Catherine Putz, redaktor naczelna portalu „The Diplomat”, zwraca uwagę na znaczącą nierównowagę w obrotach handlowych. W 2019 r. kraje UE importowały z Uzbekistanu towary na kwotę 190 mln euro, zaś sprzedały do tego kraju dobra wartości prawie trzynastokrotnie większej (2,4 mld euro). Dla Taszkentu Unia jest więc ważnym partnerem w imporcie.

CZYTAJ TEŻ: Azja Centralna – jak biznes robią tam Brytyjczycy?

Nowe zasady handlu są postrzegane w Uzbekistanie jako szansa rozwojowa. Na specjalnej konferencji prasowej Sardor Umurzakov, wicepremier oraz minister ds. inwestycji i handlu zagranicznego zaznaczył, że ma nadzieję na „potężny impuls dla inwestorów i przedstawicieli sektora prywatnego, przede wszystkim z krajów UE, do realizacji obiecujących projektów w Uzbekistanie, a także stworzy solidną podstawę do dywersyfikacji i przyspieszonego rozwoju relacji handlowo-gospodarczych między Uzbekistanem a krajami UE”.

Szansa na ożywienie dwustronnej współpracy gospodarczej

W ocenie dr Łukasza Ambroziaka, analityka zespołu handlu zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego aktualnie „Uzbekistan ma nadal marginalne znaczenie w handlu zagranicznym Polski.” W 2020 r. wartość polskiego eksportu towarów do tego kraju wyniosła 146,8 mln euro, a importu – 63,4 mln euro. Tym samym Uzbekistan z udziałem na poziomie 0,06 proc. uplasował się na 61. miejscu wśród odbiorców polskich towarów, a z udziałem rzędu 0,03 proc. na 85. miejscu wśród dostawców towarów do Polski.

CZYTAJ TEŻ: Kazachstan stawia na specjalne strefy ekonomiczne

Jednak ta sytuacja może się wkrótce zmienić. – Objęcie Uzbekistanu unijnym systemem preferencji GSP Plus oraz rozszerzenie listy produktów uprawnionych do bezcłowego dostępu do rynku UE daje uzbeckim przedsiębiorstwom możliwości zwiększenia sprzedaży w UE, w tym Polsce – ocenia Ambroziak.

CZYTAJ TEŻ: Kazachstan – perspektywy dla gospodarki i firm po wyborach

W celu skorzystania z tych możliwości produkty sprzedawane na rynku unijnym muszą spełniać określone normy i standardy, co nierzadko może być trudne do wypełnienia przez uzbeckich przedsiębiorców. System preferencji GSP Plus ma charakter jednostronny, czyli tylko UE otwiera się szerzej na produkty uzbeckie. Ale pośrednio, poprzez wzrost zainteresowania Uzbeków rynkami europejskimi, mogą zyskać także unijni i polscy eksporterzy.

Autorka jest doktorem nauk ekonomicznych, analitykiem w Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma.

Stwarza to trojakie szanse dla polskich przedsiębiorców. Co oczywiste, szerzej otwierają się możliwości dla importerów. Po drugie, GSP Plus zachęca do zainteresowania się Uzbekistanem jako możliwym miejscem produkcji dóbr do ich późniejszego eksportu na rynki Wspólnoty. Po trzecie, ciekawym obszarem działalności może stać się pomoc przedsiębiorstwom uzbeckim w uzyskaniu niezbędnych umiejętności i certyfikatów niezbędnych w eksporcie do UE.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe