HiTech Zone chce wspierać ekspansję MSP w Chinach

Arnold Adamczyk, dyrektor firmy Sunway-Network oraz założyciel i koordynator HiTech Zone
Zdjęcie: Jeremi Jędrzejkowski

Polski klaster technologiczny HiTech Zone chce wspierać przedsiębiorców z małych i średnich firm, którzy chcą wejść na chiński rynek ze swoimi produktami lub usługami.

11 listopada oficjalnie zainauguruje działalność na chińskim rynku polski klaster technologiczny HiTech Zone, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. HiTech Zone to prywatny, komercyjny projekt. Ma wspierać rozwój firm i zespołów oferujących zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Obecnie klaster skupia siedem polskich firm. To m.in. Arne Design, 4NC, ConnectorIO I EMYS. Mają one już własne spółki w Chinach.

– Firmy są już formalnie zarejestrowane i działają. Oficjalne uroczyste uruchomienie działalności HiTech Zone nastąpi 11 listopada. Tego samego dnia nastąpi także uroczyste uruchomienie naszych nowych biur w nowo otwartym parku technologicznym w Foshan – mówi „Rzeczpospolitej” Arnold Adamczyk, dyrektor firmy Sunway-Network oraz założyciel i koordynator działania HiTech Zone.

Wsparcie dla małych i średnich firm technologicznych

Jak mówi Arnold Adamczyk, jego projekt ma na celu wszechstronną pomoc polskim przedsiębiorcom, którzy chcą wejść na chiński rynek. Opiera się przy tym na własnych, już siedmioletnich doświadczeniach w działaniu na tutejszym rynku.

CZYTAJ TAKŻE:Centrum dla MSP w Poznaniu

– Stwierdziliśmy, że chcemy się podzielić naszymi doświadczeniami z innymi firmami z Polski. Bo wielu przedsiębiorców chce działać w Chinach. Ale utrudniają to różne mity związane z uruchomieniem działalności. Trzeba te sprawy wyjaśniać. I mówić, jak to naprawdę funkcjonuje w praktyce. Co nie oznacza, że można te kwestie lekceważyć – podkreśla Arnold Adamczyk.

Jak wskazuje, chodzi m.in. o transfer technologii i sprawy związane z kwestiami własności intelektualnej. Jak zapewnia, HiTech Zone podczas wprowadzania firm technologicznych do Chin dba m.in. o bezpieczeństwo własności intelektualnej, pomagając przy rejestracji firmy jako spółki ze 100-proc. udziałem kapitału zagranicznego (polskiego) oraz przy rejestracji na tutejszym rynku patentów i znaków towarowych.

Pomoc na chińskim rynku

Strefy HITech organizowane przez Sunway-Network są miejscami do prowadzenia działalności gospodarczej. Mają służyć zarówno tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych, jak i wprowadzaniu na rynek azjatycki już istniejących własnych usług i produktów technologicznych. Sunway-Network prowadzi sieć centrów coworkingowych i pojedynczych biur, a także laboratoriów badawczo-rozwojowych. Korzysta przy tym ze wsparcia lokalnych funduszy rozwoju w Foshan, Kantonie, Shenzhen i Hongkongu.

CZYTAJ TAKŻE:Przedstawiciele sektora MŚP spotkają się w Katowicach

Docelowym rynkiem dla HiTech Zone jest obszar Greater Bay Area, który obejmuje dziewięć metropolii, m.in. Hongkong, Shenzhen, Makau, Kanton, Foshan, Dongguan i Zhuhai. Mieszka tam 68 milionów ludzi.

W tym regionie chińskie władze chcą stworzyć globalne centrum nowych technologii – azjatycką Dolinę Krzemową. Poszczególne miasta rywalizują ze sobą w celu osiągnięcia wysokich wskaźników udziału nowych technologii. Chodzi o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, Big Data, robotyki, biomedycyny, blockchain, fintech i innych.

Obszary wsparcia małych i średnich firm

Pomoc ze strony HiTech Zone dla przedsiębiorców chcących wejść na chiński rynek obejmuje różne obszary. Są to m.in. pozyskiwanie finansowania ze źródeł publicznych i prywatnych, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych, wynajem biura, wsparcie przy rejestracji chińskiej firmy ze 100-proc. udziałem kapitału zagranicznego czy przy założeniu rachunku bankowego.

– W ramach bezpłatnego pakietu oferujemy również pomoc przy rejestracji patentów na tutejszym rynku. To jest nieodzowne przed zaprezentowaniem swoich pomysłów czy produktów na konferencjach czy targach. A także szukamy dla firm kontrahentów i inwestorów – wymienia Arnold Adamczyk.

– Działamy na zasadzie success fee. Jeśli uda nam się skutecznie pomóc w zaistnieniu firmy na rynku, to wtedy my odnosimy korzyść. Jeśli nie, to nie ma ona miejsca – wskazuje twórca HiTech Zone.

Zakresy działalności firm w HiTech Zone

Arnold Adamczyk podaje także obszary, w których w Chinach jest szczególny popyt na produkty i usługi.

CZYTAJ TAKŻE:Indie – wielka szansa dla małych i średnich firm

– Dziś w Chinach priorytetami są pozyskiwanie energii i utylizacja odpadów. Wszystko, co wiąże z ochroną środowiska i recyklingiem. Na drugim miejscu jest nowoczesna produkcja, robotyzacja automatyzacja. Tutaj na pewno jest duże pole do działania – wymienia przedsiębiorca.

– Kolejnymi takimi obszarami są nowoczesna edukacja, biomedycyna, farmacja i różne metody nowoczesnej terapii z wykorzystaniem nowych technologii – podsumowuje Arnold Adamczyk.

Jeremi Jędrzejkowski z Nanning

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zwolnienia ze składek ZUS dla firm z dochodami poniżej 7 tys. zł

Projekt trzeciej tarczy antykryzysowej trafił do Senatu. Rozwiązania zawarte w projekcie są znacznie oszczędniejsze ...

Jeden podatek ryczałtowy w Czechach od 2021 r.

Od 2021 r. osoby prowadzące w Czechach działalność gospodarczą na własny rachunek będą miały ...

Wielkie targi w Chinach przenoszą się do sieci

Tegoroczna edycja największych targów konsumenckich dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Chinach odbędzie się w ...

Jak prawidłowo stosować zmienioną skalę PIT i wyższe koszty

Prawidłowe obliczenie zaliczki na PIT według nowej, obowiązującej od początku października skali PIT, sprawia ...

Koronawirus. Uwagi do zwolnień grupowych

Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych z zakładową organizacją związkową niesie dla pracodawcy ułatwienia w ...

Resort rozwoju wyjaśnia jak ustalać wysokość spadku obrotów gospodarczych

Ministerstwo wydało objaśnienia prawne w przedmiocie ustalania wysokości spadku obrotów gospodarczych na potrzebę skorzystania ...