Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Na pierwszym planie budynki Światowej Wystawy EXPO 2017 w Astanie (obecnie Nur-Sułtan). Teraz działa tam Międzynarodowe Centrum Finansowe Astana, foto: Artur Osiecki

Od 2020 r. mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Kazachstanie będą mogli liczyć na trzyletnie „wakacje podatkowe”. Przez ten okres nie będą też kontrolowani.

Takie zapowiedzi znalazły się w orędziu do narodu, które nowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wygłosił na początku września br. w Parlamencie Kazachstanu.

Bez kontroli i podatku

Jak stwierdził następca Nursułtana Nazarbajewa wsparcie rozwoju małego i średniego biznesu ma stać się podstawą dla rozwoju kazachskich miast i wsi. Na te cele z Narodowego Funduszu Kazachstanu przeznaczono ok. 100 mld tenge (1 mld zł). Rząd Kazachstanu przygotuje podstawę prawną dla zwolnienia mikro i małych przedsiębiorstw z płacenia podatku dochodowego przez okres trzech lat. Zmiany ustawodawcze w tym zakresie mają wejść w życie już od 2020 r. Ponadto, od stycznia 2020 r. ma wejść w życie dekret prezydenta Kazachstanu o trzyletnim zakazie kontroli podmiotów mikro i małego biznesu. W ramach nowej „Mapy drogowej biznesu” na następne trzy lata kazachski rząd przeznaczy dodatkowe 250 mld tenge (2,5 mld zł) na tworzenie nowych firm, w tym rodzinnych, przede wszystkim przez rodziny wielodzietne i z niskimi dochodami.

– W zakresie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw chcemy też wzorować się na polskich doświadczeniach. Tym bardziej, że polski sektor MŚP odpowiada za ok. połowę polskiego PKB. Poza tym obserwujemy zmiany legislacyjne dotyczące sukcesji w firmach rodzinnych – mówi „Rzeczpospolitej” Margulan Baimukhan, ambasador Kazachstanu w Polsce. Podkreśla, że w jego kraju szczególna uwaga będzie poświęcona rozwojowi turystyki, zwłaszcza ekologicznej i etnicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Indie – wielka szansa dla małych i średnich firm

Wymiana handlowa rośnie

Ambasador Baimukhan jest mocnym orędownikiem rozwoju polsko-kazachskich relacji gospodarczych. W ostatnich dwóch latach wymiana handlowa Polski i Kazachstanu się rozwija. W 2016 r. obroty pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 864,1 mln dolarów. W 2017 r. było to już prawie 1,4 mld dolarów, a w 2018 r. 2,3 mld dolarów. Obroty wzrosły więc o 61,8 proc. (r/r) w 2017 r. i o 67,9 proc. (r/r) w 2018 r. Polska z Kazachstanu importuje przede wszystkim surowce. W pierwszym rzędzie jest to surowa ropa naftowa oraz surowe produkty naftowe. W drugim gaz ziemny (mokry) i węglowodory gazowe, a w trzeciej kolejności są to: wodór, gazy szlachetne i pozostałe niemetale. Taka struktura importu z Kazachstanu powoduje, że saldo obrotów dla Polski jest ujemne. Deficyt ten stale się powiększa. O ile w 2016 r. saldo wynosiło: -212.9 mln dolarów, to w 2017 r. było to już: -444,6 mln dolarów, a w roku ubiegłym: – 1,3 mld dolarów. Wpływ na takie wyniki mają przede wszystkim ceny ropy naftowej. Wzrost wartości kazachskiego eksportu do Polski to przede wszystkim efekt ich wzrostu na rynkach światowych.

Z Polski do Kazachstanu eksportujemy przede wszystkim owoce (jabłka, gruszki, pigwy), leki oraz kosmetyki, wyroby perfumeryjne i toaletowe. W 2018 r. wzrost polskiego eksportu wyniósł 9,3 proc. (r/r) osiągając wartość 521,1 mln dolarów. Niestety ostatnie dane nie są już tak pozytywne. W okresie od stycznia do maja br. polska-kazachska wymiana handlowa spadła o 9,6 proc. osiągając wartość 929,5 mln dolarów. O ile jednak polski import z Kazachstanu spadł o 12,2 proc. to nasz eksport wzrósł, choć tylko o 0,9 proc.

Inwestujemy w Azji Środkowej

W Kazachstanie zarejestrowano ok. 200 firm z polskim kapitałem. Ok. sto z nich działa tam aktywnie. Nasi inwestorzy w Kazachstanie funkcjonują przede wszystkim w sektorze farmaceutycznym (produkcja leków) i budowlanym, a także w  energetyce i sektorze rolno-spożywczym. Największy polski inwestor to Polpharma będąca liderem branży farmaceutycznej w Kazachstanie. Znaczącą rolę w produkcji chemii budowlanej odgrywa z kolei Selena.

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani biznesem w Kazachstanie mogą skorzystać z pomocy zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Placówka, którą kieruje Julia Horodecka działa w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan (wcześniej Astana).

W Polsce nie odnotowano znaczących inwestycji pochodzących z Kazachstanu.

Częstsze loty?

Aktualnie LOT oferuje cztery bezpośrednie (z Warszawy do Nur-Sułtan) połączenia lotnicze tygodniowo. Toczą się jednak rozmowy o zwiększeniu liczby tych połączeń. Tym bardziej, że cieszą się one dużym zainteresowaniem. – Korzysta z nich nie tylko wielu Polaków i Kazachów, ale także Niemców. Sam miałem ostatnio problem z zakupem biletu z powodu braku miejsc. Nie ukrywam, że proponujemy, aby te połączenia odbywały się codzienne. Poza tym mogą to być też bezpośrednie loty do Ałma Aty, centrum biznesowego Kazachstanu i naszej poprzedniej stolicy – sugeruje ambasador Baimukhan. Jak podkreśla, zaawansowane rozmowy w tej sprawie trwają. Jednocześnie wskazuje, że Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Kazachstanu zapowiedział w swym orędziu, że tamtejszy rząd rozpatrzy kwestie kształtowania cen i taryf, w tym towarów i usług naturalnych monopolistów. Jako przykład, prezydent Kazachstanu wskazał na drogie bilety lotnicze głównego przewoźnika Kazachstanu i wysokie koszty usług na lotniskach kraju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrahenci z Francji płacą w terminach

Gościnność francuska nie dorównuje polskiej, ale nie powinno to odstręczać polskich przedsiębiorców. Do biznesu ...

Ubezpieczenia eksportowe nie są drogą fanaberią

Sprawdzenie wiarygodności partnera często jest skomplikowane, ale są do tego odpowiednie narzędzia – mówi ...

Centrum dla MSP w Poznaniu

Pod koniec września Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomi kolejne regionalne Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Tym razem ...

Fintechy stają się MIP-ami

KNF wydaje coraz więcej licencji na działanie tzw. małej instytucji płatniczej (MIP). Do końca ...

Milion na zielone innowacje

Trwa konkurs Greennovations. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla ...

Polski startup BIMproQr z sukcesem w Singapurze

Lubelski startup BIMproQr wszedł do półfinału konkursu The 2019 China-ASEAN New Smart City Innovation ...