Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Od 2020 r. mikro, mali i średni przedsiębiorcy w Kazachstanie będą mogli liczyć na trzyletnie „wakacje podatkowe”. Przez ten okres nie będą też kontrolowani.

Publikacja: 29.09.2019 00:13

Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Foto: Na pierwszym planie budynki Światowej Wystawy EXPO 2017 w Astanie (obecnie Nur-Sułtan). Teraz działa tam Międzynarodowe Centrum Finansowe Astana, foto: Artur Osiecki

Takie zapowiedzi znalazły się w orędziu do narodu, które nowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wygłosił na początku września br. w Parlamencie Kazachstanu.

Bez kontroli i podatku

Jak stwierdził następca Nursułtana Nazarbajewa wsparcie rozwoju małego i średniego biznesu ma stać się podstawą dla rozwoju kazachskich miast i wsi. Na te cele z Narodowego Funduszu Kazachstanu przeznaczono ok. 100 mld tenge (1 mld zł). Rząd Kazachstanu przygotuje podstawę prawną dla zwolnienia mikro i małych przedsiębiorstw z płacenia podatku dochodowego przez okres trzech lat. Zmiany ustawodawcze w tym zakresie mają wejść w życie już od 2020 r. Ponadto, od stycznia 2020 r. ma wejść w życie dekret prezydenta Kazachstanu o trzyletnim zakazie kontroli podmiotów mikro i małego biznesu. W ramach nowej „Mapy drogowej biznesu” na następne trzy lata kazachski rząd przeznaczy dodatkowe 250 mld tenge (2,5 mld zł) na tworzenie nowych firm, w tym rodzinnych, przede wszystkim przez rodziny wielodzietne i z niskimi dochodami.

– W zakresie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw chcemy też wzorować się na polskich doświadczeniach. Tym bardziej, że polski sektor MŚP odpowiada za ok. połowę polskiego PKB. Poza tym obserwujemy zmiany legislacyjne dotyczące sukcesji w firmach rodzinnych – mówi „Rzeczpospolitej” Margulan Baimukhan, ambasador Kazachstanu w Polsce. Podkreśla, że w jego kraju szczególna uwaga będzie poświęcona rozwojowi turystyki, zwłaszcza ekologicznej i etnicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Indie – wielka szansa dla małych i średnich firm

Wymiana handlowa rośnie

Ambasador Baimukhan jest mocnym orędownikiem rozwoju polsko-kazachskich relacji gospodarczych. W ostatnich dwóch latach wymiana handlowa Polski i Kazachstanu się rozwija. W 2016 r. obroty pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 864,1 mln dolarów. W 2017 r. było to już prawie 1,4 mld dolarów, a w 2018 r. 2,3 mld dolarów. Obroty wzrosły więc o 61,8 proc. (r/r) w 2017 r. i o 67,9 proc. (r/r) w 2018 r. Polska z Kazachstanu importuje przede wszystkim surowce. W pierwszym rzędzie jest to surowa ropa naftowa oraz surowe produkty naftowe. W drugim gaz ziemny (mokry) i węglowodory gazowe, a w trzeciej kolejności są to: wodór, gazy szlachetne i pozostałe niemetale. Taka struktura importu z Kazachstanu powoduje, że saldo obrotów dla Polski jest ujemne. Deficyt ten stale się powiększa. O ile w 2016 r. saldo wynosiło: -212.9 mln dolarów, to w 2017 r. było to już: -444,6 mln dolarów, a w roku ubiegłym: – 1,3 mld dolarów. Wpływ na takie wyniki mają przede wszystkim ceny ropy naftowej. Wzrost wartości kazachskiego eksportu do Polski to przede wszystkim efekt ich wzrostu na rynkach światowych.

Z Polski do Kazachstanu eksportujemy przede wszystkim owoce (jabłka, gruszki, pigwy), leki oraz kosmetyki, wyroby perfumeryjne i toaletowe. W 2018 r. wzrost polskiego eksportu wyniósł 9,3 proc. (r/r) osiągając wartość 521,1 mln dolarów. Niestety ostatnie dane nie są już tak pozytywne. W okresie od stycznia do maja br. polska-kazachska wymiana handlowa spadła o 9,6 proc. osiągając wartość 929,5 mln dolarów. O ile jednak polski import z Kazachstanu spadł o 12,2 proc. to nasz eksport wzrósł, choć tylko o 0,9 proc.

Inwestujemy w Azji Środkowej

W Kazachstanie zarejestrowano ok. 200 firm z polskim kapitałem. Ok. sto z nich działa tam aktywnie. Nasi inwestorzy w Kazachstanie funkcjonują przede wszystkim w sektorze farmaceutycznym (produkcja leków) i budowlanym, a także w  energetyce i sektorze rolno-spożywczym. Największy polski inwestor to Polpharma będąca liderem branży farmaceutycznej w Kazachstanie. Znaczącą rolę w produkcji chemii budowlanej odgrywa z kolei Selena.

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani biznesem w Kazachstanie mogą skorzystać z pomocy zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Placówka, którą kieruje Julia Horodecka działa w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan (wcześniej Astana).

W Polsce nie odnotowano znaczących inwestycji pochodzących z Kazachstanu.

Częstsze loty do Kazachstanu?

Aktualnie LOT oferuje cztery bezpośrednie (z Warszawy do Nur-Sułtan) połączenia lotnicze tygodniowo. Toczą się jednak rozmowy o zwiększeniu liczby tych połączeń. Tym bardziej, że cieszą się one dużym zainteresowaniem. – Korzysta z nich nie tylko wielu Polaków i Kazachów, ale także Niemców. Sam miałem ostatnio problem z zakupem biletu z powodu braku miejsc. Nie ukrywam, że proponujemy, aby te połączenia odbywały się codzienne. Poza tym mogą to być też bezpośrednie loty do Ałma Aty, centrum biznesowego Kazachstanu i naszej poprzedniej stolicy – sugeruje ambasador Baimukhan. Jak podkreśla, zaawansowane rozmowy w tej sprawie trwają. Jednocześnie wskazuje, że Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Kazachstanu zapowiedział w swym orędziu, że tamtejszy rząd rozpatrzy kwestie kształtowania cen i taryf, w tym towarów i usług naturalnych monopolistów. Jako przykład, prezydent Kazachstanu wskazał na drogie bilety lotnicze głównego przewoźnika Kazachstanu i wysokie koszty usług na lotniskach kraju.

Takie zapowiedzi znalazły się w orędziu do narodu, które nowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wygłosił na początku września br. w Parlamencie Kazachstanu.

Bez kontroli i podatku

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe