Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

Dziś wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem. Skorzystają na niej wszystkie polskie firmy, także te z sektora MŚP.

Publikacja: 21.11.2019 14:42

Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

Foto: Widok na Singapur. Źródło: Adobe Stock

Celem umowy jest liberalizacja oraz ułatwienie handlu i inwestycji między UE i Singapurem.  To już 73. państwo, które na mocy umowy FTA (ang. Free Trade Agreement) dołącza do grona partnerów Unii. Umowa ma też za zadanie ustanowienie silniejszych relacji gospodarczych Unii z państwem, które jest największym partnerem handlowym Wspólnoty spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i piątym w całej Azji (po Chinach, Japonii, Indiach i Korei Południowej).

CZYTAJ TAKŻE: Jak założyć własny biznes w Chinach?

– Singapur to dopiero piąty największy partner handlowy Polski wśród państw ASEAN, podczas gdy dla całej UE jest największym. Do tego od lat w handlu z tym krajem notujemy ujemne saldo. Jeśli polskie firmy dobrze wykorzystają zawarte w październiku 2018 r. porozumienie, mamy szansę nie tylko zwiększyć wartość wymiany, ale też zmienić bilans na naszą korzyść – mówi Magdalena Smolak, kierownik zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Singapurze.

W 2018 r. eksport Polski do Singapuru wyniósł 278,6 mln dolarów (wzrost o 15,3 proc. r/r), a import 512,4 mln dolarów (spadek o 10,9 proc. r/r). Ujemne saldo wyniosło więc 233,8 mln dolarów. Singapur, pod względem wartości eksportu ogółem, zajmuje 55. pozycję jako partner handlowy Polski, z udziałem w eksporcie Polski ogółem na poziomie 0,1 proc. Pod względem wartości importu zajmuje 46. pozycję, z udziałem w imporcie ogółem na poziomie 0,3 proc.

Szansa dla spożywki

Umowa to szansa m.in. dla polskiego sektora rolno-spożywczego zważywszy na fakt, że niemal 100 proc. żywności konsumowanej w Singapurze pochodzi z importu. Z drugiej strony, mimo że bariery taryfowe prawie nie istnieją znacznym utrudnieniem są w niektórych przypadkach bariery pozataryfowe. Szczególnie uciążliwe są one właśnie przy eksporcie artykułów rolno-spożywczych. Ograniczenia importowe dotyczą tam: mięsa i produktów mięsnych, jaj i produktów jajecznych, ryb i produktów rybnych, świeżych owoców i warzyw.

W grudniu 2017 r. Polska uzyskała pozwolenie na eksport drobiu (mięsa świeżego i przetworów z drobiu) do Singapuru. Uprawnienia do eksportu dla pierwszych polskich zakładów, które ubiegały się o zgodę na eksport, przyznano w kwietniu 2018 r.

Co się zmieni?

Dotychczas ponad 99 proc. wszystkich produktów importowanych z UE do Singapuru było wolnych od opłat celnych. Była to jednak jednostronna decyzja tego kraju, ale jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju dzięki wchodzącej w życie umowie zobowiązanie to będzie trwałe. Singapur zniesie też cła na pozostałe produkty, wciąż obłożone cłem.

Ponad 80 proc. całego przywozu z Singapuru do UE odbywać się będzie bez cła. To m.in. elektronika, produkty farmaceutyczne, petrochemiczne oraz przetworzone produkty rolne. Dojdzie do kompleksowej liberalizacji rynków usług i inwestycji. Państwo-miasto zobowiązało się też, że nie będzie podnosić ceł na przywóz towarów z UE. Umowa oznacza też nowe możliwości przetargowe dla oferentów z UE, zwłaszcza w sektorze rynku infrastruktury publicznej. To także tańszy dostęp europejskich przedsiębiorstw i konsumentów do produktów wytwarzanych w Singapurze. Korzyścią będzie też wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej. Będą one egzekwowane także na granicy.

CZYTAJ TAKŻE: Wietnam zachęci do ekspansji w Azji

– Przekonujemy polskich eksporterów, że porozumienie może zmienić oblicze naszych dwustronnych relacji gospodarczych. Oprócz standardowych zapisów o liberalizacji wymiany, znajdziemy w nim postanowienia o ochronie własności intelektualnej, zamówień publicznych, konkurencji, a nawet zrównoważonego rozwoju – wylicza Smolak.

– Singapur jest dla Polski 27 pozaunijnym partnerem pod względem wymiany handlowej. To się jednak może zmienić, ponieważ pełni on funkcję pośrednika w handlu usługami i towarami w całej Azji Południowo Wschodniej. Rozbudowana baza logistyczna portów i lotnisk tworzy możliwości eksportowania przez Singapur do dowolnego zakątka regionu. To także miejsce rozmów handlowych partnerów z Azji i reszty świata. Lotniska w Singapurze obsługują tygodniowo ponad 7400 lotów, a główne lotnisko Singapur-Changi przyjęło w ubiegłym roku 65 mln pasażerów – wylicza Maciej Drozd, ekspert ds. międzynarodowych Konfederacji Lewiatan. Singapur jest też drugim największym portem przeładunkowym globu.

Moc gospodarcza Singapuru

Singapur znajduje się aktualnie na 4. miejscu na świecie w rankingu państw o najwyższym PKB na mieszkańca. Wyprzedzają go tylko: Katar, Makau (specjalny region administracyjny Chin) i Luksemburg.

W zestawieniu Banku Światowego pt. „Doing Business 2019” Singapur pod względem warunków sprzyjających do prowadzenia działalności gospodarczej zajmuje 2. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata (1. miejsce zajęła Nowa Zelandia, Polska zaś uplasowała się na pozycji 33.). W rankingu konkurencyjności „Global Competitiveness Index 2018” Singapur zajął 2. miejsce na 140 krajów (Polska zajęła 37. miejsce).

Apetyt na handel jest

Jak podkreśla ekspertka PAIH polscy przedsiębiorcy mają ogromny apetyt na ekspansję do Singapuru. Świadczy o tym liczba zapytań wpływających do tamtejszego biura handlowego PAIH. To nawet kilkadziesiąt zgłoszeń miesięcznie.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspansja biznesowa do Chin – przedsiębiorco, pierwsze kroki zrób w Polsce

W okresie styczeń-lipiec 2019 r. wartość wzajemnych obrotów handlowych Polski z Singapurem spadła o ponad 6,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Polski eksport wzrósł o 8,9 proc., a import z Singapuru spadł o ponad 14 proc.

Celem umowy jest liberalizacja oraz ułatwienie handlu i inwestycji między UE i Singapurem.  To już 73. państwo, które na mocy umowy FTA (ang. Free Trade Agreement) dołącza do grona partnerów Unii. Umowa ma też za zadanie ustanowienie silniejszych relacji gospodarczych Unii z państwem, które jest największym partnerem handlowym Wspólnoty spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i piątym w całej Azji (po Chinach, Japonii, Indiach i Korei Południowej).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe