Firmy zainteresowane eksportem znów mogą skorzystać z Polskich Mostów Technologicznych

Wieża Bajterek w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu. Źródło: Adobe Stock

Mali i średni przedsiębiorcy ponownie mogą ubiegać się o dofinansowanie działań za granicą. Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyjmuje wnioski dotyczące Kanady, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Polskie Mosty Technologiczne (PMT) to część Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 3.3.1). Mosty to projekt realizowany w latach 2018-2023. Za rozdział tej pomocy odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Dotychczas PAIH przeprowadziła dziewięć naborów wniosków od firm zainteresowanych zagranicznymi rynkami.

CZYTAJ TAKŻE: Perspektywy współpracy z branżą hotelarską w ZEA

Aplikowało ponad 900 przedsiębiorstw, a dotacje otrzymało prawie 300. Teraz przedsiębiorcy stoją przed kolejną szansą. PAIH zaczęła już bowiem przyjmować wnioski w pierwszym tegorocznym konkursie. Miał się on odbyć wcześniej, ale pandemia koronawirusa opóźniła jego realizację.

Co może zyskać przedsiębiorca?

Firmy mogą ubiegać się o grant w wysokości 200 tys. zł w postaci pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikację strategii wejścia na międzynarodowe rynki. – Konkurs składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór poprzedza seminarium przygotowawcze dla firm. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia „szytej na miarę” strategii. Przedsiębiorców będą wspierali w tym krajowi i zagraniczni eksperci – mówi Angelika Wójcik, szefowa projektu w PAIH.

Kazachstan czyli nowy rynek w grze

Pierwsza w br. runda konkursowa PMT dotyczy wsparcia ekspansji na rynki: Kanady, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Konkursy dotyczące Kanady i ZEA już się odbywały. W przypadku ZEA choćby ze względu na Światową Wystawę EXPO w Dubaju, która ostatecznie została przeniesiona na przyszły rok.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA. Kryzys szansą dla polskiego sektora cybersecurity

Jednak Kazachstan debiutuje w programie. Kraj zajmuje wysoką, 25. lokatę w rankingu wolności gospodarczej (Doing Business) i od kilku lat notuje kilkuprocentowy wzrost PKB. Choć wielu polskich oficjeli i przedsiębiorców pojawiło się na EXPO w Astanie w 2017 r. to finalnie polscy przedsiębiorcy nie skorzystali z potencjału najważniejszego kraju w Azji Centralnej. Kazachstan zajmuje dopiero 50. miejsce na liście kierunków naszego eksportu.

CZYTAJ TAKŻE: Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

– Kazachstan jest jedynym krajem w Azji Środkowej, który zawarł umowę o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską. Jego władze są bardzo zainteresowane budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Zależy im również na dywersyfikacji gospodarki, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się inne sektory – mówi Julia Horodecka, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Nur-Sułtanie (dawniej Astana).

CZYTAJ TAKŻE: Eksport poza UE nie taki straszny jak go malują

Wśród branż, w które warto inwestować na tamtejszym rynku są: budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, IT, ICT. – Przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że rynek kazachski jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty (tenge – przyp. red.) Warto też przed nawiązaniem współpracy z lokalnymi partnerami właściwie zabezpieczyć interesy firmy – wskazuje Julia Horodecka. W Kazachstanie firmy znad Wisły mogą również liczyć na wiele zachęt i ulg podatkowych.

Kanada i ZEA są już eksplorowane

Granty z naborów na rynki Kanady i ZEA w 2018 r. PAIH przyznała 30 firmom. W ubiegłym roku rekomendację do wsparcia otrzymało 43 wnioskodawców. Część z nich już podpisała kontrakty za granicą. Inne czekają na finalizację negocjacji, które przerwała pandemia koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Zatoka Perska (Arabska) to region szukający żywności

PAIH planuje uruchomienie kolejnych rund konkursowych w br. Będzie to jednak zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach.

Przedsiębiorcy wnioski dotyczące Kanady, Kazachstanu i ZEA mogą składać do 7 września br.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Gdzie firmy mogą szukać wsparcia

W obecnym trudnym okresie pandemii w działania na rzecz walki z koronawirusem włączył się ...

Sprawdź, jaki rachunek zgłosiłeś skarbówce

Od 1 września obowiązuje nowy Wykaz podatników VAT. Jednak płatności na rachunki z Wykazu ...

Coders Lab stawia na ekspansję zagraniczną

Coders Lab rozwija zagraniczną franczyzę. Pierwszym kierunkiem dla polskiej szkoły programowania była Rumunia. Teraz ...

Za złożenie PIT po terminie spodziewaj się sankcji fiskusa

Przedsiębiorca, który nie złoży w terminie zeznania rocznego, musi liczyć się z sankcjami. Fiskus ...

Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Tylko zabudowa meblowa trwale związana z budynkiem lub lokalem będzie mogła zostać objęta niższą ...

Italia to rynek wymagający także pod względem logistyki

Sprzedając produkty na Półwyspie Apenińskim, warto pamiętać o tym, że to kraj rozproszony geograficznie. ...