Firmy zainteresowane eksportem znów mogą skorzystać z Polskich Mostów Technologicznych

Mali i średni przedsiębiorcy ponownie mogą ubiegać się o dofinansowanie działań za granicą. Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyjmuje wnioski dotyczące Kanady, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Publikacja: 14.07.2020 08:33

Firmy zainteresowane eksportem znów mogą skorzystać z Polskich Mostów Technologicznych

Foto: Wieża Bajterek w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu. Źródło: Adobe Stock

Polskie Mosty Technologiczne (PMT) to część Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 3.3.1). Mosty to projekt realizowany w latach 2018-2023. Za rozdział tej pomocy odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Dotychczas PAIH przeprowadziła dziewięć naborów wniosków od firm zainteresowanych zagranicznymi rynkami.

CZYTAJ TAKŻE: Perspektywy współpracy z branżą hotelarską w ZEA

Aplikowało ponad 900 przedsiębiorstw, a dotacje otrzymało prawie 300. Teraz przedsiębiorcy stoją przed kolejną szansą. PAIH zaczęła już bowiem przyjmować wnioski w pierwszym tegorocznym konkursie. Miał się on odbyć wcześniej, ale pandemia koronawirusa opóźniła jego realizację.

Co może zyskać przedsiębiorca?

Firmy mogą ubiegać się o grant w wysokości 200 tys. zł w postaci pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikację strategii wejścia na międzynarodowe rynki. – Konkurs składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór poprzedza seminarium przygotowawcze dla firm. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia „szytej na miarę” strategii. Przedsiębiorców będą wspierali w tym krajowi i zagraniczni eksperci – mówi Angelika Wójcik, szefowa projektu w PAIH.

Kazachstan czyli nowy rynek w grze

Pierwsza w br. runda konkursowa PMT dotyczy wsparcia ekspansji na rynki: Kanady, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Konkursy dotyczące Kanady i ZEA już się odbywały. W przypadku ZEA choćby ze względu na Światową Wystawę EXPO w Dubaju, która ostatecznie została przeniesiona na przyszły rok.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA. Kryzys szansą dla polskiego sektora cybersecurity

Jednak Kazachstan debiutuje w programie. Kraj zajmuje wysoką, 25. lokatę w rankingu wolności gospodarczej (Doing Business) i od kilku lat notuje kilkuprocentowy wzrost PKB. Choć wielu polskich oficjeli i przedsiębiorców pojawiło się na EXPO w Astanie w 2017 r. to finalnie polscy przedsiębiorcy nie skorzystali z potencjału najważniejszego kraju w Azji Centralnej. Kazachstan zajmuje dopiero 50. miejsce na liście kierunków naszego eksportu.

CZYTAJ TAKŻE: Kazachstan stawia na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw

– Kazachstan jest jedynym krajem w Azji Środkowej, który zawarł umowę o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską. Jego władze są bardzo zainteresowane budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Zależy im również na dywersyfikacji gospodarki, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się inne sektory – mówi Julia Horodecka, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Nur-Sułtanie (dawniej Astana).

CZYTAJ TAKŻE: Eksport poza UE nie taki straszny jak go malują

Wśród branż, w które warto inwestować na tamtejszym rynku są: budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, IT, ICT. – Przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że rynek kazachski jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty (tenge – przyp. red.) Warto też przed nawiązaniem współpracy z lokalnymi partnerami właściwie zabezpieczyć interesy firmy – wskazuje Julia Horodecka. W Kazachstanie firmy znad Wisły mogą również liczyć na wiele zachęt i ulg podatkowych.

Kanada i ZEA są już eksplorowane

Granty z naborów na rynki Kanady i ZEA w 2018 r. PAIH przyznała 30 firmom. W ubiegłym roku rekomendację do wsparcia otrzymało 43 wnioskodawców. Część z nich już podpisała kontrakty za granicą. Inne czekają na finalizację negocjacji, które przerwała pandemia koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Zatoka Perska (Arabska) to region szukający żywności

PAIH planuje uruchomienie kolejnych rund konkursowych w br. Będzie to jednak zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach.

Przedsiębiorcy wnioski dotyczące Kanady, Kazachstanu i ZEA mogą składać do 7 września br.

Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe