Słabnie import ze Słowacji

Widok na szczyt Krywań w Wysokich Tatrach na Słowacji. Źródło: Adobe Stock

COVID-19 nie ma litości dla słowackiej gospodarki, choć cios amortyzuje branża motoryzacyjna, a Słowacja wciąż zachowuje dodatnie saldo handlu zagranicznego.

Polskie relacje gospodarcze ze Słowacją nie są tak mocne jak z Czechami, które są drugim, po Niemczech, odbiorcą naszego eksportu i plasują się na ósmym miejscu jeśli idzie o nasz import (według kraju pochodzenia). Niemniej jednak ostatnie dane GUS za pierwsze półrocze br. wskazują, że Słowacja jest na dziesiątym miejscu jeśli idzie o polski import (według kraju wysyłki). W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. ze Słowacji do Polski trafiły towary warte 2,4 mld euro. To wciąż sporo, bo 2,3 proc. naszego importu choć mniej o 12,3 proc. względem 2019 r.

Pierwszy duży spadek

Spadek importu ze Słowacji jednak nie dziwi, gdyż Słowacja po raz pierwszy od uzyskania niepodległości w 1993 r. doświadczyła znaczącego spadku PKB. Jej gospodarka w II kwartale br. skurczyła się o 12,1 proc. rok do roku, a w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy br. o 8,3 proc. Tak wynika ze wstępnych szacunków podanych w sierpniu przez Słowacki Urząd Statystyczny (Štatistický úrad SR).

CZYTAJ TEŻ: Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

To skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale w obu przypadkach spadki są niższe niż zapowiadali analitycy. W ankiecie przeprowadzonej przez Agencję Reuters prognozowano kwartalny spadek o 12 proc., a w ujęciu rok do roku o 15,5 proc.

Dodatnie saldo Słowacji w handlu z zagranicą

Według słowackich statystyków notowania są lepsze od oczekiwań dzięki czerwcowym wynikom gospodarki. Sprzyjało jej przede wszystkim ożywienie w przemyśle motoryzacyjnym, który jest dominującą branżą w tym kraju, a także poprawa sytuacji finansowej małych przedsiębiorstw.

Do wyhamowania spadku PKB Słowacji przyczyniło się również dodatnie saldo handlu zagranicznego. Pomimo pewnego optymizmu pojawiającego się w wypowiedziach analityków, powrót do „zielonych liczb” sprzed pandemii może zająć słowackiej gospodarce kilka kwartałów.

CZYTAJ TEŻ: Czesi wprowadzają podatek ryczałtowy. Od 2021 r. trzy daniny w jednym podatku

– W pierwszych miesiącach roku obserwowaliśmy spadek wyników niektórych kluczowych branż. Wprowadzenie w całym kraju stanu wyjątkowego w związku z wybuchem pandemii COVID-19 dodatkowo osłabiło gospodarkę – analizowali pracownicy słowackiego organu administracji rządowej.

Bezrobocie na Słowacji w górę

Urząd statystyczny podał również dane z rynku pracy. W II kwartale na Słowacji zatrudnionych było łącznie 2,387 mln osób. Po uwzględnieniu efektów sezonowych bezrobocie zwiększyło się o 2,3 proc. do porównywalnego okresu w 2019 r. i o 1,1 proc. w porównaniu do I kwartału br. Średnia płaca na Słowacji wzrosła w 2020 r. o 6,2 proc., to jest do 1.086 euro (ok. 4.783 zł).

CZYTAJ TEŻ: Czeska „ustawa żywieniowa” poczeka. To dobra wiadomość dla polskiej spożywki

Pracownicy urzędu statystycznego zwrócili uwagę, że w związku z obecnie wyjątkową sytuacją związaną z pandemią COVID-19, końcowe dane statystyczne mogą ulec większej niż zwykle rewizji. – Wynika to z większego udziału szacunków ze względu na ograniczoną dostępność informacji ze źródeł danych – tłumaczą słowaccy urzędnicy.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Słowacka gospodarka była do tej pory jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. Zajmowała trzecie miejsce, po Czechach i Słowenii, w rankingu najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów postsocjalistycznych. Słowacja jest siedmiokrotnie mniejsza od Polski, ma jednak gospodarkę o dość podobnej strukturze do polskiej. Wspólnie z Polską w 2004 r. została przyjęta do Unii Europejskiej, jednak kolejny krok podjęła już samodzielnie – w styczniu 2009 r. weszła do strefy euro. W latach 2009-2017 tempo rozwoju gospodarczego Słowacji zwiększyło się o 29 proc.

Źródło: http://www.statistics.sk/

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

153 mln zł na innowacje dla małych i średnich firm ze Śląska

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości rozpoczyna dziś jeden z najbardziej popularnych konkursów o dotacje z regionalnego ...

Nie każdy zestaw będzie opodatkowany jedną stawką VAT

Zestaw przekąsek nie będzie pod względem ekonomicznym jedną, kompleksową całością. Sprzedaż takiego zestawu trzeba ...

Tu się kształcą polscy milionerzy. Zobacz jaką uczelnię wybrać

Uczelnie techniczne, na czele z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, dominują w czołówce rankingu szkół ...

Będą nowe wnioski o interpretacje podatkowe

Minister Finansów zmieni wnioski o wydanie interpretacji podatkowych. Chodzi o druki ORD-IN oraz ORD-WS. ...

Czy trzeba płacić podatek od szczepionki na grypę?

Jeśli pracodawca sfinansuje pracownikom profilaktyczne szczepienia przeciw grypie może się okazać, że pracownik otrzymał ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: zasiłek dla ojca i matki?

Czy z zasiłku opiekuńczego może korzystać zarówno ojciec, jak i matka? Co w sytuacji, ...