Widok na szczyt Krywań w Wysokich Tatrach na Słowacji. Źródło: Adobe Stock

COVID-19 nie ma litości dla słowackiej gospodarki, choć cios amortyzuje branża motoryzacyjna, a Słowacja wciąż zachowuje dodatnie saldo handlu zagranicznego.

Polskie relacje gospodarcze ze Słowacją nie są tak mocne jak z Czechami, które są drugim, po Niemczech, odbiorcą naszego eksportu i plasują się na ósmym miejscu jeśli idzie o nasz import (według kraju pochodzenia). Niemniej jednak ostatnie dane GUS za pierwsze półrocze br. wskazują, że Słowacja jest na dziesiątym miejscu jeśli idzie o polski import (według kraju wysyłki). W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. ze Słowacji do Polski trafiły towary warte 2,4 mld euro. To wciąż sporo, bo 2,3 proc. naszego importu choć mniej o 12,3 proc. względem 2019 r.

Pierwszy duży spadek

Ten spadek jednak nie dziwi, gdyż Słowacja po raz pierwszy od uzyskania niepodległości w 1993 r. doświadczyła znaczącego spadku PKB. Jej gospodarka w II kwartale br. skurczyła się o 12,1 proc. rok do roku, a w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy br. o 8,3 proc. Tak wynika ze wstępnych szacunków podanych w sierpniu przez Słowacki Urząd Statystyczny (Štatistický úrad SR).

CZYTAJ TEŻ: Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

To skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale w obu przypadkach spadki są niższe niż zapowiadali analitycy. W ankiecie przeprowadzonej przez Agencję Reuters prognozowano kwartalny spadek o 12 proc., a w ujęciu rok do roku o 15,5 proc.

Dodatnie saldo w handlu z zagranicą

Według słowackich statystyków notowania są lepsze od oczekiwań dzięki czerwcowym wynikom gospodarki. Sprzyjało jej przede wszystkim ożywienie w przemyśle motoryzacyjnym, który jest dominującą branżą w tym kraju, a także poprawa sytuacji finansowej małych przedsiębiorstw. Do wyhamowania spadku PKB Słowacji przyczyniło się również dodatnie saldo handlu zagranicznego. Pomimo pewnego optymizmu pojawiającego się w wypowiedziach analityków, powrót do „zielonych liczb” sprzed pandemii może zająć słowackiej gospodarce kilka kwartałów.

CZYTAJ TEŻ: Czesi wprowadzają podatek ryczałtowy. Od 2021 r. trzy daniny w jednym podatku

– W pierwszych miesiącach roku obserwowaliśmy spadek wyników niektórych kluczowych branż. Wprowadzenie w całym kraju stanu wyjątkowego w związku z wybuchem pandemii COVID-19 dodatkowo osłabiło gospodarkę – analizowali pracownicy słowackiego organu administracji rządowej.

Bezrobocie w górę

Urząd statystyczny podał również dane z rynku pracy. W II kwartale na Słowacji zatrudnionych było łącznie 2,387 mln osób. Po uwzględnieniu efektów sezonowych bezrobocie zwiększyło się o 2,3 proc. do porównywalnego okresu w 2019 r. i o 1,1 proc. w porównaniu do I kwartału br. Średnia płaca na Słowacji wzrosła w 2020 r. o 6,2 proc., to jest do 1.086 euro (ok. 4.783 zł).

CZYTAJ TEŻ: Czeska „ustawa żywieniowa” poczeka. To dobra wiadomość dla polskiej spożywki

Pracownicy urzędu statystycznego zwrócili uwagę, że w związku z obecnie wyjątkową sytuacją związaną z pandemią COVID-19, końcowe dane statystyczne mogą ulec większej niż zwykle rewizji. – Wynika to z większego udziału szacunków ze względu na ograniczoną dostępność informacji ze źródeł danych – tłumaczą słowaccy urzędnicy.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Słowacka gospodarka była do tej pory jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. Zajmowała trzecie miejsce, po Czechach i Słowenii, w rankingu najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów postsocjalistycznych. Słowacja jest siedmiokrotnie mniejsza od Polski, ma jednak gospodarkę o dość podobnej strukturze do polskiej. Wspólnie z Polską w 2004 r. została przyjęta do Unii Europejskiej, jednak kolejny krok podjęła już samodzielnie – w styczniu 2009 r. weszła do strefy euro. W latach 2009-2017 tempo rozwoju gospodarczego Słowacji zwiększyło się o 29 proc.

Źródło: http://www.statistics.sk/

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile płacić pracownikom?

Rekordowo niskie bezrobocie i brak wykwalifikowanych fachowców sprawiają, że pracodawcy muszą płacić coraz więcej. ...

Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Tylko zabudowa meblowa trwale związana z budynkiem lub lokalem będzie mogła zostać objęta niższą ...

Komu jako kasa wystarczy oprogramowanie

Część podatników będzie mogła używać kasy w postaci oprogramowania. A chodzi o tych, u ...

Czy roboty wspomogą MŚP po pandemii

Roboty przemysłowe zyskują nowe możliwości. Tzw. roboty współpracujące (coboty) mogą wspomóc także małe i ...

EXPO Live czeka na pierwszego polskiego laureata

Światowa wystawa EXPO 2020 w Dubaju to nie tylko okazja do zaprezentowania osiągnięć krajowych ...

Sprzedaż żywności do Chin – krok po kroku. Część 2.

Chińskie prawo w zakresie procedury rejestracji żywności nadało szczególny status etykiecie znajdującej się na ...