AMAALA – ekskluzywny kompleks szansą dla polskich firm

Polskie firmy mogą wziąć udział w przetargach ogłaszanych w ramach projektu AMAALA, który jest jednym z największych na świecie.

Publikacja: 17.10.2020 11:39

AMAALA – ekskluzywny kompleks szansą dla polskich firm

Foto: Jeddah Corniche, Arabia Saudyjska. Źródło: Adobe Stock

Ostatnie miesiące były niełatwe dla większości polskich przedsiębiorców z branży wyposażenia wnętrz eksportujących swoje produkty do krajów Bliskiego Wschodu. Projekty budownictwa komercyjnego i mieszkalnego na Bliskim Wschodzie w marcu zdecydowanie wyhamowały. Lokalni przedsiębiorcy zamrozili inwestycje w zakresach, które nie były kluczowe i nastawili się na obserwację ogólnoświatowej sytuacji. W ostatnich tygodniach można jednak zauważyć, że branża zaczyna małymi krokami się odmrażać, a w Arabii Saudyjskiej wznowiono prace nad gigantycznym projektem, dla którego realizacji niezbędne będzie dostarczenie wielu elementów wyposażenia. Może warto przyjrzeć się tej inicjatywie?

Co mówią eksperci o branży hotelarskiej w ZEA?

Targi The Hotel Show przeanalizowały obecną sytuację hotelarstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) poprzez webinar, na który zarejestrowało się aż 2700 uczestników z 87 krajów, w tym z Polski (16 firm). Zainteresowanie inicjatywą było ogromne. Wszyscy wypowiadający się eksperci stwierdzili, że rok 2021 będzie rokiem powrotu do normalności. Sektor hospitality jest w dużym stopniu uzależniony od linii lotniczych, restrykcji rządów oraz turystów, którzy muszą nabrać pewności siebie. Hotele, resorty i restauracje będą musiały zacząć promować się jako „clean and safe”. Eksperci zgodzili się, że segment wypoczynkowy w hotelarstwie, w którym zapowiada się największa konkurencja, otworzy się szybciej niż segment biznesowy i korporacyjny.

W sektorze HoReCa natomiast wygrają najbardziej oryginalne i innowacyjne rozwiązania. Trzeba będzie poradzić sobie z restrykcjami, a jednocześnie być otwartym na dostarczenie klientowi unikalnego doświadczenia kulinarnego.

– Nie traćmy nadziei, wszyscy przechodzimy przez to samo. Musimy być silni i pracować wspólnie, a znów będziemy odnosić sukcesy! – mówił jeden z ekspertów podczas Webinaru The Hotel Show.

CZYTAJ TEŻ: Perspektywy współpracy z branżą hotelarską w ZEA

Zmiany, które szykują się w sektorze hospitality oraz ponowny rozwój sektora po recesji to szansa również dla polskich przedsiębiorców, którzy mają ambicje, aby zaistnieć na rynkach Bliskiego Wschodu. Idealną okazją dla polskich firm może być udział w targach The Hotel Show Dubai, które odbywają się w maju 2021 r., gdzie Polska została partnerem strategicznym wydarzenia, dzięki czemu przedsiębiorcy z Polski otrzymają dodatkowe i niepowtarzalne możliwości promocji swoich rozwiązań.

To nie koniec świata – spektakularne projekty trwają

Kraje Rady Współpracy Zatoki (ang. Gulf Cooperation Council – GCC) patrzą długoterminowo. Po okresie wstrzymania i obserwacji wznowiono planowanie gigantycznych projektów. Jednym z najbardziej spektakularnych jest AMAALA w Arabii Saudyjskiej. Na północno-zachodnim wybrzeżu Królestwa powstaje projekt prowadzony przez księcia koronnego Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud, wicepremiera i przewodniczącego Publicznego Funduszu Inwestycyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Zatoka Perska (Arabska) to region szukający żywności

Projekt znajduje się obecnie w pierwszej fazie rozwoju. Obejmuje 4 155 km kw. nietkniętego terenu na lądzie i morzu. Jest zlokalizowany pomiędzy planowanym mega miastem NEOM, a projektem Morza Czerwonego.

– Po zatwierdzeniu planu generalnego przez nasz zarząd, właśnie zakończono szeroko zakrojone prace, a wykonawcy już na miejscu przeprowadzają niezbędne oceny i prace ziemne – podzielił się szczegółami dotyczącymi postępów w  realizacji projektu Nicholas Neapol, dyrektor generalny AMAALA.

Trzy sekcje w AMAALA

W AMAALA, ultra luksusowym kurorcie, który ma powstać przed końcem realizacji Saudyjskiej „Wizji 2030” znajdą się trzy sekcje:

  1.  Triple Bay,
  2. The Coastal Development,
  3. The Island.

Triple Bay będzie najbardziej wszechstronnym na świecie ośrodkiem wellness wspieranym przez najwyższej klasy luksusowe ośrodki medyczne. Posiadać też będzie różnorodną ofertę rekreacyjną. Triple Bay będzie siedzibą światowej klasy obiektów sportowych w dyscyplinach takich jak: golf, tenis, jeździectwo, polo i sokolnictwo.

CZYTAJ TEŻ: ZEA. Kryzys szansą dla polskiego sektora cybersecurity

W The Coastal Development odbędzie się wiele ważnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Powstanie tam także dzielnica kulturalna obejmująca muzeum sztuki współczesnej, miejsce organizacji festiwali filmowych i występów artystycznych.

The Island stanie się jedną z najbardziej ekskluzywnych enklaw na świecie oferując znakomicie zaprojektowane arabskie ogrody botaniczne prezentujące dzieła sztuki, rzeźby i krajobrazy otaczające prywatne rezydencje.

AMAALA, a Morze Czerwone

AMAALA rozwija również infrastrukturę i udogodnienia dla jachtów, aby wykorzystać doskonałą lokalizację wzdłuż Morza Czerwonego. Oferowane będą przystanie jachtowe inspirowane kultowymi międzynarodowymi portami, a także prywatne kluby jachtowe i starannie zaprojektowane mariny z pływającymi dokami, gdzie znajdować się będzie zaplecze dla międzynarodowych regat i wyścigów. Nurkowanie i doświadczenia podwodne będą naturalnym rozszerzeniem oferty lądowej w AMAALA.

Morze Czerwone jest jednym z najbardziej niezbadanych akwenów wodnych na świecie. Jego naturalne połączenie obfitych wód morskich i całorocznych bryz oferuje idealne środowisko do uprawiania sportów morskich. Jest to jedno z ostatnich kwitnących siedlisk morskich na świecie – prawie 20 proc. rodzajów ryb żyje w Morzu Czerwonym. Tak żywego ekosystemu nie można znaleźć nigdzie indziej.

""

Morze Czerwone to jedno z ostatnich kwitnących siedlisk morskich na świecie – prawie 20 proc. rodzajów ryb żyje właśnie w Morzu Czerwonym. Źródło: Adobe Stock

firma.rp.pl

Ponadto, AMAALA zmierza w kierunku rozwoju saudyjskiego społeczeństwa poprzez szereg regionalnych i międzynarodowych partnerstw w sektorze sztuki, sportu i rozrywki. Toczą się rozmowy z kilkoma luksusowymi dostawcami i markami. Powstaną również własne marki hoteli i ośrodków wypoczynkowych.
CZYTAJ TEŻ: Ramadan. Rola prezentu w biznesie z Bliskim Wschodem

Jachty, łodzie, nurkowanie, sztuka, różne dyscypliny sportu i rozrywka, hotele, restauracje to wszystko jest wielką okazją dla polskich przedsiębiorców, aby wziąć udział w przetargach i pokazać jakość i innowacyjność Polski, które mogą zaistnieć w jednym z największych projektów na świecie.

AMAALA – kto rozdaje karty?

W ramach pierwszego etapu AMAALA wyznaczyła kilku partnerów, którzy w nadchodzących latach wprowadzą w życie ten gigantyczny projekt.

Firma Foster+Partners z siedzibą w Londynie zajmująca się projektowaniem architektonicznym i inżynieryjnym, została powołana na architekta wykonawczego planu generalnego i wprowadzi w życie innowacyjne i zrównoważone rozwiązania projektowe w ofercie hotelarskiej, mieszkaniowej i handlowej.

CZYTAJ TEŻ: Arabia Saudyjska trzykrotnie podnosi stawkę VAT

Międzynarodową firmę projektową HKS Architekci wybrano na głównego projektanta dla Triple Bay i The Coastal Development, a Denniston, prowadzony przez wielokrotnie nagradzanego francusko-belgijskiego architekta, Jean-Michel Gathy’ego, zostanie głównym projektantem The Island.

Eksperci i liderzy z branży spotkają się od dwóch do czterech razy w roku, aby dokonać przeglądu postępów i omówić wizję gigantycznego projektu dotyczącego zrównoważonego rozwoju, ochrony, zdrowia i odnowy biologicznej, a także sztuki.

CZYTAJ TEŻ: EXPO w Dubaju o rok później. To już pewne

AMAALA będzie prowadzona przez szefów branży hotelarskiej:

  • prezesa AGC Consulting – Antoine’a Corinthiosa,
  • dyrektora generalnego Six Senses Hotels Resorts Spa – Neila Jacobsa,
  • dyrektora generalnego Beverly Hills Hotel Dorchester Collection – Edwarda Mady,
  • właściciela i dyrektora Rafael Group SAM – Georga R. Rafaela,
  • dyrektora generalnego Biura Turystyki w Saint-Tropez – Claude’a Maniscalco,
  • emerytowanego prezesa Capella Hotels – Horsta Schulze.

AMAALA ma obejmować 2,5 tys. pokojów hotelowych oraz ponad 800 willi, apartamentów, domów mieszkalnych i 200 sklepów.

Projekt bez emisji dwutlenku węgla

Na terenie uzdrowiska będą stosowane wyłącznie materiały ulegające biodegradacji, a zapotrzebowanie na energię będzie zaspokajane poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Cały projekt AMAALA nie będzie miał żadnego wpływu na emisję dwutlenku węgla. Za pośrednictwem Instytutu Życia Morskiego w AMAALA połączą się lokalne i międzynarodowe inicjatywy w zakresie ochrony, badań i edukacji życia morskiego, rozwijając badania oceanograficzne i te nad życiem morskim.

CZYTAJ TEŻ: Eksport do Stanów Zjednoczonych rośnie mimo pandemii

Projekt AMAALA położony w sercu Bliskiego Wschodu czerpie inspirację ze sztuki, wellness i cudów natury Morza Czerwonego. Będzie ona główną siłą napędową wzrostu gospodarczego i celów „Wizji 2030” Arabii Saudyjskiej, podtrzymując nowe możliwości inwestycyjne, wspierając wzrost gospodarczy z naciskiem na rozwój nowych sektorów, napędzając zatrudnienie i podnosząc poziom kwalifikacji talentów.

– Arabia Saudyjska corocznie promuje swoje największe projekty hospitality podczas targów the Hotel Show Dubai, poszukując tam również inspiracji i ciekawych rozwiązań pod swoje inwestycje. Ciekawą inicjatywą regionu, aczkolwiek zdecydowanie mniej popularną, wydaje się również the Hotel Show Saudi – wskazuje Małgorzata Panek-Kasińska, prezes MK Business Link.

CZYTAJ TEŻ: Ciurzyńska: Łapiemy szanse spowodowane przerwanymi łańcuchami dostaw

– Wszystkim zainteresowanym służymy wsparciem w zakresie targów hotelowych w Arabii Saudyjskiej i w ZEA, jak i w metodologii, komunikacji zasad związanych z pracami nad właściwym przedstawieniem oferty na tamtych rynkach. Czas jest niełatwy, wierzymy jednak, że nadal jest to niepowtarzalna okazja dla polskich firm. Jak mawiają niektórzy „lepiej być pierwszym niż lepszym”, a czas pandemii to znowu czas dla „pierwszych” – zachęca Małgorzata Panek-Kasińska.

Ostatnie miesiące były niełatwe dla większości polskich przedsiębiorców z branży wyposażenia wnętrz eksportujących swoje produkty do krajów Bliskiego Wschodu. Projekty budownictwa komercyjnego i mieszkalnego na Bliskim Wschodzie w marcu zdecydowanie wyhamowały. Lokalni przedsiębiorcy zamrozili inwestycje w zakresach, które nie były kluczowe i nastawili się na obserwację ogólnoświatowej sytuacji. W ostatnich tygodniach można jednak zauważyć, że branża zaczyna małymi krokami się odmrażać, a w Arabii Saudyjskiej wznowiono prace nad gigantycznym projektem, dla którego realizacji niezbędne będzie dostarczenie wielu elementów wyposażenia. Może warto przyjrzeć się tej inicjatywie?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
EXPO
Jest wreszcie firma, która zbuduje pawilon Polski na Expo w Osace
EXPO
W Emiratach powstała Polska Rada Biznesu
EXPO
Droga polskich firm na Expo w Osace
EXPO
Światowa Wystawa Expo 2030 odbędzie się w Rijadzie
EXPO
Rusza program partnerski dla firm zainteresowanych Expo 2025 w Osace