Członkowie tego kilkudziesięcioosobowego zespołu, jednego z największych w tamtejszym parlamencie, reprezentują szerokie spektrum partii, sfer i regionów pochodzenia. Większość z nich to wpływowe osoby publiczne, o których warto coś wiedzieć, a w miarę potrzeb, np. tych związanych z ekspansją na brytyjskim rynku, spróbować nawiązać z nimi kontakt, choćby poprzez oficjalne kanały komunikacji, dzięki namiarom dostępnym w internecie. Poniżej kilka przykładów prominentnych członków grupy.

Czytaj więcej

Polska mebluje Wielką Brytanię

Na jej czele stoi Daniel Kawczyński, urodzony w Warszawie, jedyny brytyjski poseł polskiego pochodzenia – wyemigrował do Wielkiej Brytanii z Warszawy wraz z matką jako kilkuletni chłopiec. Ma 50 lat, reprezentuje Partię Konserwatywną, zasiada w parlamencie od 2005 roku, a szefuje APPG on Poland od 2014 roku. Kawczyński jest postacią znaną z kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań, co nie zmienia faktu, że jego zasługi dla brytyjsko-polskich relacji gospodarczych bywają doceniane.

Rupa Huq zasiada w Izbie Gmin z ramienia Partii Pracy. Została wybrana z jednego ze wschodniolondyńskich okręgów wyborczych. Jej rodzina pochodzi z terenów dzisiejszego Bangladeszu. Jej wykształcenie, dorobek dziennikarski i pisarski oraz wykonywane zajęcia sprzed kariery parlamentarnej wskazują na jej szczególne zainteresowanie kulturą popularną.

Sir Jeffrey Donaldson jest posłem w Izbie Gmin o najdłuższym stażu (od 1997 roku) spośród członków tej izby parlamentu pochodzących z Irlandii Północnej, jak również liderem Demokratycznej Partii Unionistycznej (Democratic Unionist Party – DUP), czyli ugrupowania północnoirlandzkich lojalistów.

Marion Fellows to członkini Szkockiej Partii Narodowej (Scottish National Party – SNP), w parlamencie brytyjskim od 2015 roku. Jest obecną rzeczniczką SNP ds. osób z niepełnosprawnościami, a także byłą – w latach 2017-20 – rzeczniczką tej partii ds. drobnej przedsiębiorczości i innowacji.

Stephen Gilbert, we wrześniu 2015 roku obdarzony tytułem szlacheckim, zatem oficjalnie Lord Gilbert of Panteg, jest konserwatystą z południowej Walii, członkiem Izby Lordów. Optował za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i wspierał takie rozwiązanie w czasie poprzedzającym referendum, które doprowadziło do brexitu, czym naraził się wielu eurosceptycznym torysom.

Powrót do UE?

W sobotę 10 września w Londynie będzie mieć miejsce ważne wydarzenie pod hasłem „National Rejoin March” – wielka manifestacja przywiązania Brytyjczyków do Unii Europejskiej i ich chęci pilnego powrotu do jej struktur. W komitecie organizacyjnym znaleźli się przedstawiciele licznych brytyjskich środowisk i organizacji pro-unijnych. Oprócz samych Brytyjczyków na marsz wybiera się wielu polityków i działaczy społecznych z krajów UE.