Dlaczego polskie firmy inwestują w czeskiej Ostrawie?

Ostrawa jest nazywana „Bramą Czech” ze względu na kluczowe położenie i rolę odgrywaną w skali kraju. To drugie co do wielkości miasto Czech pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności. Miasto się zmienia i przyciąga polskie firmy.

Publikacja: 18.10.2022 11:57

Zaniedbana dotąd Ostrawa teraz zmienia swe oblicze na lepsze.

Zaniedbana dotąd Ostrawa teraz zmienia swe oblicze na lepsze.

Foto: Olivia

Porównując jednak największe miasta w Czechach można śmiało powiedzieć, że Ostrawa jest najbardziej zaniedbana. Teraz jednak nadszedł punkt zwrotny i perspektywa miasta znacząco się zmienia.

Strategiczna lokalizacja dla biznesu

To zdecydowanie ważny czynnik rozwojowy miasta. Jadąc z Ostrawy do czterech godzin autem dotrzemy do kluczowych miejsc biznesowych takich jak: Praga, Wiedeń, Bratysława, Warszawa czy Wrocław. Bardzo dobra dostępność rynku polskiego i słowackiego podkreśla pozycję miasta jako gospodarczego, handlowego i kulturalnego centrum regionu.

Ostrawa posiada zaawansowaną infrastrukturę transportową (lotnisko, autostrada, korytarze kolejowe). Połączenie lotniska i transportu kolejowego w transporcie towarowym i pasażerskim jest unikalne w Republice Czeskiej i jest to niekwestionowana przewaga konkurencyjna. Cargo to ważna część lotniska w Ostrawie. Sieć linii do transportu towarowego składa się z regularnego połączenia do Lipska z DHL oraz do Kolonii z UPS.

Mocną stroną miasta są też dostępne tam zasoby ludzkie. W mieście znajdują się trzy uniwersytety. Istnieją również szkoły dwujęzyczne i szkoły o międzynarodowym podejściu, takie jak 1st International School of Ostrava i The Ostrava International School, które mają silną pozycję w nauce, badaniach, rozwoju i innowacjach.

Czytaj więcej

Czechy zwiększają limit VAT-u dla przedsiębiorców

Ostrawskie firmy mogą też liczyć na polskich pracowników, którzy z chęcią podejmują zatrudnienie w Czeskiej Republice. Sprzyjają temu wyższe zarobki, a także dostęp do tamtejszej służby zdrowia, która uchodzi za o wiele lepszą od polskiej.

W mieście prowadzonych jest wiele inwestycji. Sztandarową będzie Ostrava Tower. Będzie ona najwyższym wieżowcem w Czechach. Ma mieć 56 pięter, 235 m wysokości i 89 tys. m kw. powierzchni. Stanie w centrum Ostrawy i będzie miała nowoczesny kształt X. Według projektantów to nawiązanie do dynamicznej transformacji miasta.

Miasto długofalowo wspiera inwestycje. Budżet Ostrawy jest bardzo proinwestycyjny. W 2022 roku prawie 36 proc. budżetu trafia na inwestycje. Po pomyślnym zakończeniu procesu budowy stref przemysłowych nastąpił masowy napływ inwestorów zagranicznych i krajowych. W Ostrawie swe siedziby znalazły już firmy takie jak np.: PEGATRON Czech, Tietoevry, SungWoo Hitech, CTP Invest, Mahle Behr i Siemens.

Ostrawa atrakcyjną lokalizacją dla MŚP i polskich inwestorów

Przedsiębiorcy zakładają tu firmy m.in. dlatego że czeskie prawo podatkowe jest znacznie bardziej stabilne niż w Polsce. To przekłada się także na rozwój. Polacy z chęcią kupują ziemię rolną (w Czechach nie ma ograniczeń co do ilości kupowanego gruntu), nieruchomości (komercyjne i prywatne), budują magazyny i oddziały firm.

Tuż przy Centrum handlowym Karolina powstaje kolejny kompleks biurowy firmy Tietoevry z branży IT, w której zatrudnienie znalazło dziesiątki Polaków. Takich inwestycji jest z roku na rok coraz więcej, co naturalnie napędza branżę nieruchomości.

Czytaj więcej

Czechy nie są rajem podatkowym, ale…

Do 2031 lub 2032 r. centrum Ostrawy i Dolnych Witkowic powinna łączyć duża aleja miejska, po której będą mogły poruszać się tramwaje i samochody. Planowane są alejki i chodniki dla pieszych. Powinno tu powstać zupełnie nowe osiedle dla nawet siedmiu tysięcy osób. Jak mówi inżynier Petr Špunar z firmy SPECIAL REALity s.r.o. obecny czas jest sprzyjający ku temu by kupować nieruchomości inwestycyjne. - Biorąc pod uwagę warunki rynkowe i gospodarcze regionu teraz jest względna stabilizacja. Średnia stopa zwrotu z najmu mieszkania to ok. 5 proc. w skali roku. Patrząc na dobrą koniunkturę, zyskowność może znacząco wzrosnąć tak w Ostrawie jak też w pobliskich miasteczkach Karwina (cz. Karvina)  lub Bogumin (cz. Bohumin) - tłumaczy Špunar, który obsługuje polskich klientów, deweloperów, a także firmy z sektora MŚP z różnych branż. - W ostatnim czasie da się zauważyć wzmożone zainteresowanie ze strony Polaków możliwościami jakie niesie za sobą nasz rynek - dodaje Petr Špunar.

Aktualnie Ostrawa jest jednym z najatrakcyjniejszych celów inwestycyjnych nie tylko dla Czechów, ale także dla polskich inwestorów. Ze względu na toczące się obecnie i planowane, perspektywiczne przedsięwzięcia to idealny moment, aby inwestować na ostrawskiej ziemi.

- Jestem przekonany, że Ostrawa podniosła się z dna. Koniec ery industrialnej nie pogrążył jej i odnalazła swoją tożsamość. Myślę, że w przyszłości ma nawet szansę być nie tylko trzecim, ale i drugim co do liczby ludności miastem w Czechach. Ma ogromny potencjał rozwojowy – mówi Josef Pleskot, architekt, który zrewitalizował obszar Dolní Vítkovice.

Nieruchomości, ale też kultura i sport

Niewątpliwie numerem jeden jeśli idzie o kulturę w mieście są właśnie Vítkovice. - Cały obszar jest całkowicie oryginalny i to dla całej Republiki Czeskiej. Vítkovice są również bardzo ważne, ponieważ nigdzie w pobliżu u nas ani za granicą nie znajdziesz większego zabytku przemysłowego - mówi Pleskot. W latach 1828-1998 był to kompleks ciężkiej produkcji przemysłowej, od wydobycia węgla, poprzez obróbkę i produkcję koksu po produkcję surówki. Dziś to wyjątkowe centrum edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe o zasięgu międzynarodowym.

W Ostrawie powstaje też sala koncertowa im. Janáčka  - Właśnie rozpoczynają się prace. Powstanie sala koncertowa, która będzie mogła konkurować z najlepszymi tego typu obiektami w Europie i na świecie. Sala przyciągnie do Ostrawy czołowe zespoły muzyczne i solistów wszystkich gatunków muzycznych. Projekt ten znalazł się już wśród 10 najbardziej oczekiwanych budynków na świecie przez prestiżowy amerykański magazyn Architizer. Zakończenie prac zaplanowano na 2025 r.

Czytaj więcej

Import win z Czech – ile wina kupujemy od Czechów?

Tymczasem Ostrawa przyciąga już wielki tenis. Niedawno, bo w dniach 1-9 października br. odbył się tam damski turniej tenisowy Agel Open 2022 rangi WTA 500 zorganizowany w ramach rozgrywek WTA. Zagrała w nim m.in. Iga Świątek, numer jeden na świecie w kobiecym tenisie. Świątek dotarła w Ostrawie do finału, w którym uległa 1:2 w setach reprezentantce gospodarzy Barborze Krejcikowej. Obecność jedynki światowego tenisa przyciągnęła na trybuny tłumy Polaków popularyzując wśród nich zarówno tenisa, jak i zmieniającą się dynamicznie Ostrawę.

Autorka jest specjalistką wprowadzania firm na czeski rynek, właścicielką firmy doradczo-usługowej w Czechach – DvaKraje.pl

Porównując jednak największe miasta w Czechach można śmiało powiedzieć, że Ostrawa jest najbardziej zaniedbana. Teraz jednak nadszedł punkt zwrotny i perspektywa miasta znacząco się zmienia.

Strategiczna lokalizacja dla biznesu

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe