E-handel wychodzi poza kraj

E-handel cross border to temat 7. już edycji Programu Handlu Zagranicznego.
E-commerce cross border to temat 7. już edycji Programu Handlu Zagranicznego. Źródło: Adobe Stock

Rusza kolejna, siódma już edycja Programu Handlu Zagranicznego. Podczas trzech najbliższych wydarzeń eksperci i przedsiębiorcy przeanalizują sprzedaż polskich produktów za granicę w formule e-commerce w Europie i Chinach.

Program Handlu Zagranicznego (PHZ) jest realizowany od 2018 r. w trybie dwóch edycji rocznie (wiosennej i jesiennej). To wspólna inicjatywa pięciu podmiotów zainteresowanych wsparciem polskiego eksportu. Głównym organizatorem PHZ jest Bank BNP Paribas.

– Jako największy bank w strefie euro oraz jedna z trzech światowych grup finansowych najmocniej wspierających globalny handel czujemy się niejako w obowiązku pomagać polskim eksporterom i inspirować ich do zainteresowania się nowymi rynkami sprzedaży – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor departamentu finansowania handlu w BNP Paribas.

Partnerami programu są: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet (wcześniej BISNODE) oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym PHZ.

CZYTAJ TEŻ: Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec

Program ma na celu wsparcie w eksporcie i ekspansji inwestycyjno-kapitałowej przede wszystkim firm z sektora MŚP, ale także mniejsze korporacje tzw. mid-caps. Dotychczas, w latach 2018–2019, odbyło się kilkadziesiąt konferencji na żywo we wszystkich miastach wojewódzkich oraz mniejszych miejscowościach, a w 2020 r. kilkanaście warsztatów online. Omawiano m.in. rynki azjatyckie, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, rynki afrykańskie oraz wybrane rynki europejskie (w tym: Włochy i Francję) i Bliskiego Wschodu (w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie w kontekście udziału Polski w światowej wystawie EXPO w Dubaju). Spotkania miały też charakter branżowy (eksport polskiej żywności, rynek budowlany w Niemczech) i związany z bieżącymi wydarzeniami w światowym handlu (skutki brexitu dla wymiany towarowej Polski z Wielką Brytanią i skutki pandemii w handlu z Azją).

E-handel na fali

W rozpoczynającej się, siódmej już edycji PHZ omówimy eksport w formule e-commerce, która w dobie koronawirusa nabrała dużo większego znaczenia. Coraz więcej polskich firm sprzedaje za granicę dzięki możliwościom, jakie daje e-commerce, a jak wskazuje Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej (IGE) tylko w okresie marzec–grudzień 2020 r. powstało 11 tys. nowych e-sklepów, których część od razu pozycjonuje się globalnie.

– Warto zwrócić uwagę choćby na takie rynki, jak: Czechy, Ukraina czy Francja – wskazuje szefowa IGE.

Trzy spotkania

Podczas pierwszego spotkania siódmej edycji PHZ, które odbędzie się już 10 maja eksperci z PwC oraz Izby Gospodarki Elektronicznej zanalizują krajowy rynek e-commerce i możliwości, jakie ta formuła stwarza przy sprzedaży zagranicznej. Głos zabiorą m.in. Michał Kreczmar, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w firmie doradczej PwC oraz właśnie Patrycja Sass-Staniszewska. Spotkanie to będzie poświęcone rynkom europejskim, w szczególności rynkowi niemieckiemu i brytyjskiemu. O tym, jak zaistnieć na rynku online w Niemczech, opowie Łukasz Chrabański, kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH we Frankfurcie nad Menem. Z kolei o tym, jakie są możliwości i ograniczenia rynku e-commerce w Wielkiej Brytanii, także w kontekście konsekwencji brexitu, opowie Wojciech Stando, kierownik biura PAIH w Londynie.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjski rynek nie zniknie

Nowością podczas tej edycji PHZ online będzie możliwość networkingu z zaproszonymi ekspertami i przedsiębiorcami.

Kolejne dwa spotkania w ramach siódmej edycji PHZ poświęcone eksportowi w formule e-commerce też odbędą się w maju. 13 maja zaplanowano debatę z udziałem przedsiębiorców, a 31 maja omówienie chińskiego rynku e-commerce.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Programu Handlu Zagranicznego (PHZ).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma w elitarnym gronie

Creotech Instruments doceniony. Firma wysoko w rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w ...

Urlop - przynajmniej jedna jego część powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Dwutygodniowy urlop – obowiązek czy przywilej?

Urlop wypoczynkowy pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Najczęściej zatrudniony może skorzystać z 20 albo ...

Pracodawca, jak i pracownik są niejako współodpowiedzialni za bezpieczne środowisko pracy, także zdalnej.

Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

W gestii pracodawcy leży podejmowanie działań, które powinny zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ...

Z debata pt. "E-commerce okiem przedsiębiorców" odbyła się online, tak jak i cała 7. edycja PHZ.

E-commerce okiem przedsiębiorców

Choć sprzedaż w e-handlu de facto nie ma granic, to jednak rodzimi przedsiębiorcy zwykle ...

Bez flagi ani rusz, czyli jak znakować mięso

Z końcem września 2020 r. wejdą w życie przepisy, które na 110 tys. polskich ...

Każdy przedsiębiorca będzie miał swoje konto do wpłat w skarbówce

Już od 1 stycznia 2020 r. wpłaty podatków trzeba będzie dokonywać na indywidualny rachunek ...