Koronawirus. W Danii sprzedasz drożdże, w Szwecji kosmetyki

Eksport do krajów skandynawskich (na zdjęciu ich flagi) pozostaje opłacalny. Źródło: Adobe Stock

Skandynawia była ciekawym kierunkiem dla polskiego eksportu. I nie zmieniło się to podczas pandemii. Tym bardziej, że Szwecja nie zamknęła gospodarki.

Polscy eksporterzy zawsze cenili sobie współpracę z partnerami z Północy Europy m.in. dlatego, że ci płacą w terminach, a w niektórych przypadkach nawet przed nimi. Również teraz, w okresie pandemii, warto zastanowić się nad eksportem choćby do Szwecji czy Danii.

Szwecja w 2019 r. była naszym dziewiątym rynkiem eksportowym. Wysłaliśmy tam towary warte 6,6 mld euro. Patrząc z punktu widzenia Szwecji Polska jest jedenastym partnerem z udziałem 3,3 proc. eksportu Szwecji oraz dziewiątym partnerem importowym z udziałem 4 proc. w imporcie Szwecji.

CZYTAJ TAKŻE: Szwedzka kultura biznesu to także fika i folklor

W strukturze obrotów towarowych Polski ze Szwecją najważniejszą rolę odgrywają wyroby przemysłu elektromaszynowego (48 proc. eksportu i 39,6 proc. importu w 2019 r. ). Znaczący jest też udział eksportu z Polski do Szwecji artykułów rolno-spożywczych.

Co robi Sztokholm?

Aktualnie Szwecja ograniczyła eksport medycznych środków ochrony osobistej do krajów trzecich (poza kraje UE i EFTA). Jednak co najważniejsze bez przeszkód odbywa się ruch pasażerski i towarowy drogą morską, choć odprawa i przyjęcie pasażerów mogą być wydłużone ze względu na obostrzenia epidemiczne. Z kolei ruch lotniczy jest ograniczony ze względu na niski popyt na usługi pasażerskie. W Szwecji otwarte są restauracje, bary, sklepy i centra handlowe.

– Szwedzki rząd prowadzi zdecydowanie odmienną od innych krajów strategię przeciwdziałania epidemii koronawirusa co ma znaczne przełożenie na sytuację gospodarczą kraju. Przedsiębiorców nie dotyczą żadne drastyczne obostrzenia. Większość firm usługowych w Szwecji działa bez większych przeszkód, a jedynie w mniejszej niż dotychczas skali – mówi Sebastian Magier, kierownik zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Szwecji.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

– Oczywiście więcej działań odbywa się w sieci internetowej, a pracownicy zdecydowanie częściej pracują w domach. Sytuacja dotknęła też sfery produkcji. Duże firmy jak np. Scania czy Volvo całkowicie zawiesiły produkcję – dodaje.

Jednak jak podkreśla, informacja o odmiennej strategii epidemicznej Szwecji zdaje się być dostrzega przez polskie firmy, które w dalszym ciągu przejawiają zainteresowanie tamtejszym rynkiem.

– Widzimy duże zainteresowanie ze strony przemysłu spożywczego, kosmetycznego, a także sektora usług IT – wylicza Sebastian Magier.

Dania otwarta dla towarów

Wedle szacunków Dansk Industri kryzys wywołany koronawirusem może kosztować przeciętnego Duńczyka w br. 33 tys. koron. To 190 mld duńskich koron w skali kraju, czyli 8,3 proc. duńskiego PKB. Warunki do prowadzenia handlu z Danią pozostają jednak dobre.

– W Danii import i eksport towarów jest utrzymany. Na granicach kraju stworzono specjalne pasy dla samochodów towarowych, co oznacza, że kontrole graniczne przebiegają sprawnie i nie ma kolejek. Dania to mała, otwarta gospodarka zależna od handlu międzynarodowego – mówi Marta Orlikowska, szefowa zagranicznego biura handlowego PAIH w Kopenhadze.

CZYTAJ TAKŻE: Ramadan. Rola prezentu w biznesie z Bliskim Wschodem

Dotychczas największy udział w eksporcie Polski do Danii miały wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 33 proc.), artykuły rolno-spożywcze (ok. 16 proc.) i wyroby przemysłu chemicznego (ok. 14proc). Największe zaś wartościowo pozycje towarowe w eksporcie z Polski do Danii w 2019 r. to: sprzęt medyczny, meble, transformatory elektryczne, pojazdy, leki.

E-commerce szybuje jak wszędzie

A co teraz powinni eksportować do Danii polscy przedsiębiorcy?

– W tej chwili kategorią, która idzie w górę to produkty do pieczenia, a więc drożdże, mąka, masło, cukier. Świetnie sprzedają się również puzzle, kolorowanki i sprzęt fitness do domu, a także środki czystości (płyny do mycia podłóg, okien, ściereczki) – wylicza Marta Orlikowska.

CZYTAJ TAKŻE: Na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe szanse dla producentów żywności

– W Danii podobnie jak w innych krajach dynamicznie rozwija się e-handel. Wiele małych i średnich firm ratuje się otwierając e-sklepy – dodaje ekspertka PAIH. Duński rząd wspomaga sektor MŚP podczas epidemii. 9 kwietnia br. duński minister finansów ogłosił, że małe i średnie przedsiębiorstwa, które na początku marca br. zapłaciły podatek VAT mogą ubiegać się o jego zwrot w formie nieoprocentowanej pożyczki. Czas na spłatę pożyczki mają do 1 kwietnia 2021 r. Ta forma pomocy państwa wzmocni płynność finansową małych i średnich firm o 35 mld koron.

W Finlandii przejścia otwarte

Finlandia według wstępnych danych za 2019 r. była 25. partnerem Polski w świecie pod względem wielkości obrotów z udziałem 0,8 proc. Kraj ten zajmuje 26. pozycję jeśli chodzi o import Polski – z udziałem ok. 0,78 proc. i 22. pozycję jeśli chodzi o eksport – udział wynosi 0,81 proc.

Polska zajmowała w 2018 r. 7. miejsce jako partner importowy Finlandii z udziałem 3,1 proc, (zmiana z 12 w 2015 r.) i 11. miejsce jako partner eksportowy, z udziałem 2,7 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Leki, sprzęt medyczny i żywność to szanse na eksport do Iranu

Godziny otwarcia i przejścia graniczne dla ruchu handlowego pozostają w Finlandii niezmienione. Porty lotnicze stanowią wyjątek od tej zasady, gdyż fiński rząd zarządził ich zamknięcie. W przypadku ruchu komercyjnego do przeprowadzenia odprawy celnej można również wykorzystać systemy zdalne. Ruch towarowy jest kontynuowany. Dlatego kontrole celne i inspekcje towarów są prowadzone jak zwykle.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Specustawa wprowadzi wsparcie finansowe za tzw. postojowe. Postojowe będzie przysługiwać raz lub dwa razy. ...

Koronawirus. Pomyłka czy pułapka dotycząca pożyczek dla firm

Czytelnik naszego portalu wskazuje na lukę w tarczy antykryzysowej, która uniemożliwia części małych firm ...

Coders Lab stawia na ekspansję zagraniczną

Coders Lab rozwija zagraniczną franczyzę. Pierwszym kierunkiem dla polskiej szkoły programowania była Rumunia. Teraz ...

Rachunki wirtualne nie znajdą się na białej liście VAT

Nie ma potrzeby zgłaszania do naczelnika urzędu skarbowego rachunków wirtualnych/technicznych. Nie są to bowiem ...

Czy koronawirus przyspieszy robotyzację firm

Decyzja o zainwestowaniu w roboty może być w obecnych warunkach rynkowych trudna. Jednak część ...

Startup Wars – przedsiębiorcy w ringu i milion do wygrania

Reprezentanci jednorożców, expo dla młodych firm i konkurs na najciekawszy start-up, z milionem złotym ...