Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Ministerstwo Finansów chce, aby dla zastosowania stawki 0 proc. od zaliczki w eksporcie towarów został wydłużony termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy. Źródło: Adobe Stock

Rozliczenia VAT mają być łatwiejsze, a część rozwiązań dostosowana do realiów gospodarczych. Zmiany w podatku od towarów i usług zapowiedziało Ministerstwo Finansów.

Projektu zmian w ustawie o VAT jeszcze nie ma, ale z ministerialnej prezentacji wynika, że nowości zostaną wprowadzone w kilku obszarach. Co więcej, są one odpowiedzią na potrzeby biznesu, które zostały określone na podstawie przeprowadzonego przez Ministerstwo Finansów (MF) audytu przepisów.

Faktury z uproszczeniami

Pierwszy z obszarów zmian to zasady fakturowania. Chodzi dokładnie o korekty tych dokumentów. Jak podaje MF przy fakturach korygujących in-minus nie będzie formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Przedsiębiorca będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Taka zmiana ma uprościć rozliczenia, bo nie będzie już konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie. Nie będzie też konieczności dokonywania korekt deklaracji.

Z kolei w zakresie faktur korygujących in-plus w ustawie o VAT ma się znaleźć regulacja jasno precyzująca sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania). Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Nie dawało to odpowiedniej pewności prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Po zmianie przedsiębiorcy mają mieć pewność, jak takie faktury prawidłowo rozliczać – na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

Eksport i przeliczenia z uproszczeniami

Ministerstwo Finansów chce, aby dla zastosowania stawki 0 proc. od zaliczki w eksporcie towarów wydłużony został termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy. Ma to urealnić regulacje prawne do warunków biznesowych. Ponadto, taka zmiana ma też wpłynąć na poprawę sytuacji eksporterów. Rozwiąże bowiem problem dostaw długoterminowych.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska trzykrotnie podnosi stawkę VAT

Ponadto, przedsiębiorcy będą mogli wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Dzięki temu firmy ograniczą czas na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Inne zmiany

Są także inne propozycje zmian w ustawie o VAT. Ministerstwo wskazuje m.in. na wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy. Dzięki temu podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji. Ma to wyeliminować częste i niepotrzebne korekty VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy termin łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT

Dodatkowo możliwe będzie odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży. Ta propozycja ma umożliwić odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego. Dziś obowiązuje zakaz takiego odliczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Firma podaruje komputery z zerową stawką VAT

Ponadto, inny wymiar zyskają prezenty małej wartości. Dziś za taki uważa się podarki o wartości 10 zł. MF chce, aby po zmianach ta wartość była określona na 20 zł. Ta modyfikacja nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych obowiązków formalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus weźmie 23 proc. VAT od depozytu

O tym, jaki ostatecznie kształt zyskają zapowiedzi MF przekonamy się po opublikowaniu projektu tych przepisów. Wówczas możliwa będzie kompleksowa ich prezentacja i ocena, a także przedstawienie ich skutków na praktykę biznesową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: hotel, a izolatorium

Czy właściciel może „bronić się” przed zmianą hotelu w izolatorium? – wyjaśnia radca prawny. ...

Francusko-polski biznes oczekuje zawieszenia poboru podatków i składek ZUS

To wskazanie 68 proc. francuskich i polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w naszym kraju ankietowanych ...

KoronaBilans MŚP: firmy gotowe na drugą falę pandemii

Firmy z sektora MŚP deklarują gotowość na drugą falę pandemii. 60 proc. przedsiębiorców już ...

Milion na zielone innowacje

Trwa konkurs Greennovations. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla ...

Odszkodowania dla siłowni za ich zamknięcie

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP chce odszkodowań dla przedsiębiorców za zamknięcie siłowni. I to niezwłocznie. ...

Tarcza 4.0: Dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców

Tarcza 4.0. przewiduje umożliwienie przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wskutek negatywnych ...