Co włoski rząd proponuje tamtejszym firmom

Koronawirus z dnia na dzień gwałtownie zmienił los włoskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych małych i średnich. Na jaką pomoc mogą teraz liczyć?

Publikacja: 23.03.2020 00:01

Co włoski rząd proponuje tamtejszym firmom

Foto: Ołtarz ojczyzny w Rzymie. Zwykle oblegany. Teraz próżno szukać tam turystów. Fot. Artur Osiecki.

Jak stanowi pierwszy artykuł włoskiej konstytucji: „Italia jest Republiką demokratyczną opartą na pracy (…)”. W praktyce oznacza to oparcie na pracy małych i średnich włoskich przedsiębiorstw. Te, zgodnie z danymi ISTAT (włoski główny urząd statystyczny), stanowią 99,9 proc. włoskich firm.

Niewiele dużych firm

To co odróżnia Włochy od innych gospodarek rozwiniętych, to także fakt, że duże firmy (zatrudniające 250 lub więcej pracowników) stanowią jedynie 0,1 proc. ogółu przedsiębiorstw. Kolejną cechą włoskiej gospodarki jest wysoki, bo średnio o 4 proc. wyższy niż w innych krajach europejskich, udział mikro-przedsiębiorstw w sektorze MŚP, czyli firm zatrudniających do 10 pracowników i osiągających roczne przychody do 2 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Spójrzmy na Italię probiznesowo

Co firmom proponuje włoski premier?

Pierwsze rozwiązania zaproponowane przez rząd Giuseppe Conte w projekcie dekretu z 16 marca 2020 r. o nazwie Cura Italia, w wolnym tłumaczeniu „Uzdrowić Włochy”, przewidują działania, które można nazwać interwencją pierwszej pomocy. Są to m.in.:

  • dopłaty do wynagrodzeń pracowników za okres 9 tygodni z tytułu nadzwyczajnej sytuacji, z których pracodawcy będą mogli skorzystać w okresie od 23 lutego do 31 sierpnia 2020 r.;
  • odszkodowanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek. Dotyczy to osób, które nie są objęte innymi formami zabezpieczenia społecznego i nie są emerytami. Jednoosobowe firmy otrzymują odszkodowanie za marzec w wysokości 600 euro. W tej kategorii  pomoc otrzymają również m.in. podmioty prowadzące działalność w sektorze turystycznym oraz artystycznym;
  • odroczenie opłat z tytułu zabezpieczeń społecznych, których termin upływa między 23 lutego a 31 maja 2020 r., opłaty te przesunięto na 10 czerwca 2020 r. i nie będą od nich naliczane odsetki za zwłokę ani kary;
  • odroczenie do 30 czerwca 2020 r. obowiązku wpłaty należnego podatku VAT, których termin przypada na okres od 8 marca do 31 maja 2020 r.;
  • odroczenie dla włoskich MŚP, następujących opłat i podatków, których termin wpłaty przypada na okres od 8 do 31 marca 2020 r.: podatek VAT, zaliczka na podatek dochodowy oraz składki z tytułu zabezpieczeń społecznych. Opłaty będzie można dokonać jednorazowo do 31 maja 2020 r. lub w pięciu równych ratach począwszy od maja 2020 r. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, odroczeniem są objęte przedsiębiorstwa szczególnie dotknięte kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, takie jak bary, restauracje, puby, lodziarnie, cukiernie, szkolnictwo i pozostałe.

CZYTAJ TAKŻE: W handlu z Włochami warto zabezpieczyć zapłatę

Pomoc może się zmienić

Dekretu jeszcze oficjalnie nie opublikowano i może ulec zmianom. Odłożenie płatności stałych zobowiązań, takich jak składki na ubezpieczenia społeczne czy zobowiązania podatkowe, zdaniem wielu ekspertów nie zda się na nic. Dojdzie jedynie do skumulowania zobowiązań zaszłych i bieżących, na które mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie zdążą zapracować do 31 maja br.

Autorka – Anna Czerwinska – jest doradcą podatkowym i księgowym. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Maceracie – Studio Tributarista Anna Czerwinska, partner Studio Farina &Torresi.

Jak stanowi pierwszy artykuł włoskiej konstytucji: „Italia jest Republiką demokratyczną opartą na pracy (…)”. W praktyce oznacza to oparcie na pracy małych i średnich włoskich przedsiębiorstw. Te, zgodnie z danymi ISTAT (włoski główny urząd statystyczny), stanowią 99,9 proc. włoskich firm.

Niewiele dużych firm

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Włochy
Nowi impatrianci we Włoszech - nowe zasady korzystania z ulgi podatkowej od 1 stycznia 2024 r.
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Włochy
Zmiany we włoskim systemie podatkowym od 1 stycznia 2024 r.
Włochy
Włochy mogą być gospodarczo jeszcze bliższe Polsce
Włochy
Obowiązki polskiej firmy budowlanej realizującej projekty we Włoszech cz. II
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Włochy
Włoski rynek fuzji i przejęć – co warto wiedzieć?