Co włoski rząd proponuje tamtejszym firmom

Ołtarz ojczyzny w Rzymie. Zwykle oblegany. Teraz próżno szukać tam turystów. Fot. Artur Osiecki.

Koronawirus z dnia na dzień gwałtownie zmienił los włoskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych małych i średnich. Na jaką pomoc mogą teraz liczyć?

Jak stanowi pierwszy artykuł włoskiej konstytucji: „Italia jest Republiką demokratyczną opartą na pracy (…)”. W praktyce oznacza to oparcie na pracy małych i średnich włoskich przedsiębiorstw. Te, zgodnie z danymi ISTAT (włoski główny urząd statystyczny), stanowią 99,9 proc. włoskich firm.

Niewiele dużych firm

To co odróżnia Włochy od innych gospodarek rozwiniętych, to także fakt, że duże firmy (zatrudniające 250 lub więcej pracowników) stanowią jedynie 0,1 proc. ogółu przedsiębiorstw. Kolejną cechą włoskiej gospodarki jest wysoki, bo średnio o 4 proc. wyższy niż w innych krajach europejskich, udział mikro-przedsiębiorstw w sektorze MŚP, czyli firm zatrudniających do 10 pracowników i osiągających roczne przychody do 2 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Spójrzmy na Italię probiznesowo

Co firmom proponuje włoski premier?

Pierwsze rozwiązania zaproponowane przez rząd Giuseppe Conte w projekcie dekretu z 16 marca 2020 r. o nazwie Cura Italia, w wolnym tłumaczeniu „Uzdrowić Włochy”, przewidują działania, które można nazwać interwencją pierwszej pomocy. Są to m.in.:

  • dopłaty do wynagrodzeń pracowników za okres 9 tygodni z tytułu nadzwyczajnej sytuacji, z których pracodawcy będą mogli skorzystać w okresie od 23 lutego do 31 sierpnia 2020 r.;
  • odszkodowanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek. Dotyczy to osób, które nie są objęte innymi formami zabezpieczenia społecznego i nie są emerytami. Jednoosobowe firmy otrzymują odszkodowanie za marzec w wysokości 600 euro. W tej kategorii  pomoc otrzymają również m.in. podmioty prowadzące działalność w sektorze turystycznym oraz artystycznym;
  • odroczenie opłat z tytułu zabezpieczeń społecznych, których termin upływa między 23 lutego a 31 maja 2020 r., opłaty te przesunięto na 10 czerwca 2020 r. i nie będą od nich naliczane odsetki za zwłokę ani kary;
  • odroczenie do 30 czerwca 2020 r. obowiązku wpłaty należnego podatku VAT, których termin przypada na okres od 8 marca do 31 maja 2020 r.;
  • odroczenie dla włoskich MŚP, następujących opłat i podatków, których termin wpłaty przypada na okres od 8 do 31 marca 2020 r.: podatek VAT, zaliczka na podatek dochodowy oraz składki z tytułu zabezpieczeń społecznych. Opłaty będzie można dokonać jednorazowo do 31 maja 2020 r. lub w pięciu równych ratach począwszy od maja 2020 r. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, odroczeniem są objęte przedsiębiorstwa szczególnie dotknięte kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, takie jak bary, restauracje, puby, lodziarnie, cukiernie, szkolnictwo i pozostałe.

CZYTAJ TAKŻE: W handlu z Włochami warto zabezpieczyć zapłatę

Pomoc może się zmienić

Dekretu jeszcze oficjalnie nie opublikowano i może ulec zmianom. Odłożenie płatności stałych zobowiązań, takich jak składki na ubezpieczenia społeczne czy zobowiązania podatkowe, zdaniem wielu ekspertów nie zda się na nic. Dojdzie jedynie do skumulowania zobowiązań zaszłych i bieżących, na które mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nie zdążą zapracować do 31 maja br.

Autorka – Anna Czerwinska – jest doradcą podatkowym i księgowym. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Maceracie – Studio Tributarista Anna Czerwinska, partner Studio Farina &Torresi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Małe i średnie firmy rzadziej myślą o rozwoju w 2020 r.

Najważniejsze w tym roku dla większości przedsiębiorstw z sektora MŚP będą wyzwania związane z ...

Nie płać składek ZUS mechanizmem split payment

Z rachunku VAT można od 1 listopada 2019 r. opłacać m.in. składki ZUS. Jednak ...

Można już składać WIS-W

Od początku listopada można składać wnioski o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Ale uwaga. ...

Startup Billon z dofinansowaniem na zagraniczną ekspansję

Polsko-brytyjski fintech (młoda, innowacyjna firma działająca w sektorze finansowym) otrzyma 380 tys. zł na ...

Soroczyński: koronawirus już źle wpływa na nasz eksport i import

W efekcie szalejącego na świecie koronawirusa w Polsce na pewno odczujemy spadek popytu ze ...

Czy dziecko musi zgłaszać fiskusowi kieszonkowe od ojca?

Ojciec, który przelewa drobne kwoty na konto pełnoletniego syna, wypełnia obowiązek alimentacyjny. Dziecko nie ...