O interpretację podatkową wystąpiła kancelaria prawna, która od początku wojny pomaga Ukraińcom. Zapewnia posiłki, dach nad głową, transport od granicy, opłaca pomoc lekarską, psychologiczną oraz korepetycje z języka polskiego, oferuje wsparcie prawne, przekazuje ubrania, śpiwory, koce i środki higieny osobistej. Wspiera zarówno Ukraińców przebywających w Polsce, jak i tych, którzy pozostali w swoim kraju.

Kancelaria chciała rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach. Argumentowała, że podejmowane przez nią działania to kwintesencja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Co więcej, wsparcie dla ofiar wojny można uznać za działanie marketingowe, mające na celu promocję firmy (informacje są bowiem przekazywane w środkach masowego przekazu).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.308.2022. 2.MKU przypomniał, że  rozliczenie w kosztach wydatków na pomoc ofiarom wojny jest możliwe na podstawie szczególnego przepisu (art. 38w ustawy o CIT) wprowadzonego przez specustawę. Nie obejmuje on wsparcia przekazanego bezpośrednio Ukraińcom. Trzeba to zrobić za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej) czy jednostki samorządu terytorialnego. Kancelaria nie może więc rozliczyć kosztów na podstawie tego przepisu.

Czytaj więcej

Wsparcie dla Ukraińców bez podatkowej ulgi dla firmy