Wnioski o odroczenie zakupu kasy online tylko do końca roku

Kasy fiskalne - ich stosowanie można w gastronomii odwlec, ale tylko na indywidualny wniosek.
Firmy z gastronomii mogą ubiegać się o odroczenie terminu stosowania kas fiskalnych. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mogą poprosić naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu na używanie kas fiskalnych online, o ile sytuacja wywołana pandemią nie pozwala im kupić kas od początku 2021 r.

Co ważne czas na złożenie stosownego wniosku upływa z końcem 2020 r. Zostały zaledwie 2 dni na przygotowanie podania i jego złożenie w urzędzie. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy z branży gastronomicznej powinni przejść na nowe kasy od 1 stycznia 2021 r. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że 85 proc. firm do tego zobligowanych jest przygotowana na nowe obowiązki. Problemy może mieć zatem 15 proc. przedsiębiorców z tej branży.

Potrzebny wniosek z argumentami

Podstawę do złożenie wniosku o odroczenie terminu wdrożenia nowych kas fiskalnych daje przedsiębiorcom Ordynacja podatkowa. Jej przepisy przewidują bowiem, że organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

CZYTAJ TEŻ: Które firmy muszą wymienić kasy fiskalne od stycznia 2021 r.?

Co to oznacza? Trzeba napisać wniosek, adresowany do naczelnika urzędu skarbowego, z prośbą o odroczenie terminu na zakup i start używania kas fiskalnych online. Dokument taki musi być odpowiednio uargumentowany. Bo jak wskazują przepisy tylko istnienie ważnego interesu podatnika, bądź ważnego interesu publicznego może być przesłanką za pozytywnym rozpatrzeniem prośby podatnika. Takim ważnym interesem podatnika może być z pewnością trudna sytuacja wywołana pandemią. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej są jedną z grup najmocniej poturbowanych ekonomicznie przez COVID-19. Zatem – jeśli taka sytuacja ma u nich miejsce – mogą we wniosku do skarbówki opisać swoją trudną sytuację, która nie pozwala im na kupno i stosowanie nowych kas fiskalnych od początku 2021 r.

CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT

Drugi ważny element tego podania to nowa data, od której przedsiębiorca będzie chciał stosować kasy fiskalne online. To przedsiębiorca określa, kiedy będzie w stanie dopełnić nowych obowiązków, do których zobowiązują go przepisy.

Decyzję podejmie naczelnik

Samo złożenie wniosku do naczelnika urzędu skarbowego nie oznacza, że przedsiębiorca odroczenie otrzyma. Jest to bowiem subiektywna i indywidualna decyzja naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba jednak podkreślić, że urzędnicy starają się brać pod uwagę skutki pandemii i trudności przedsiębiorców, z którymi się mierzą i raczej przychylają się do próśb podatników.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Trzeba wiedzieć, że szef urzędu ma miesiąc na rozpatrzenie takiej prośby przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak, aby stosowne podanie zostało wysłane do urzędu najpóźniej ostatniego dnia grudnia. Wysyłając je pocztą tradycyjna datą tą będzie data stempla pocztowego.

Kasy online były już odroczone

Trzeba jeszcze dodać, że przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mieli rozpocząć stosowanie kas fiskalnych online od 1 lipca 2020 r. Jednak minister finansów, ze względu na trudną sytuację pandemiczną przesunął ten termin na 1 stycznia 2021 r. Mimo że sytuacja się nie polepszyła minister nie zdecydował o ponownym odroczeniu. Opublikował jednak komunikat, w którym potwierdza możliwość wnioskowania przez przedsiębiorców o indywidualne odroczenia do naczelnika urzędu skarbowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Startupy wspierają biznes

Startupy też walczą ze skutkami koronawirusa. Młode firmy oferują przedsiębiorcom m.in. nowe rozwiązania. Ale ...

Centrum dla MSP w Poznaniu

Pod koniec września Agencja Rozwoju Przemysłu uruchomi kolejne regionalne Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Tym razem ...

Wielkie targi w Chinach przenoszą się do sieci

Tegoroczna edycja największych targów konsumenckich dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Chinach odbędzie się w ...

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej we Francji

Polsko-francuskie relacje gospodarcze, w kontrze do stosunków politycznych, mają się bardzo dobrze. Francja jest ...

Odszkodowania dla siłowni za ich zamknięcie

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP chce odszkodowań dla przedsiębiorców za zamknięcie siłowni. I to niezwłocznie. ...

Luka płatnicza to coraz większy problem dla biznesu

Pandemia zauważalnie powiększyła lukę płatniczą. Ta w sektorze publicznym wynosi już 20 dni, a ...