Podczas pandemii e-arbitraż nabiera na znaczeniu

E-arbitraż to jeden z obszarów życia gospodarczego, który korzysta na pandemii.
Pandemia sprzyja upowszechnianiu się e-arbitrażu. Źródło: Adobe Stock

Pandemia gwałtowanie zwiększyła zainteresowanie polskim e-arbitrażem, również firm zagranicznych. Taki sposób rozstrzygania sporów promuje także KUKE.

Na świecie działa już ponad 100 arbitraży online. I cieszą się coraz większą popularnością. Z szacunków „Ultima Ratio” Pierwszego Elektronicznego Sądu Polubownego przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP wynika, że liczba zapisów arbitrażowych w obrocie gospodarczym wzrosła dziesięciokrotnie. A średni czas trwania procesu online wyniósł 19 dni. Z usług polskiego arbitrażu online zaczyna korzystać coraz więcej firm polskich, ale także zagranicznych, m.in. międzynarodowa firma Debtus, który dostrzegła potencjał e-arbitrażu w przypadku windykacji należności zagranicznych.

E-arbitraż korzystny także dla firm z zagranicy

Debtus to firma działająca na międzynarodowym rynku usług obsługi wierzytelności od 2003 roku. Jest członkiem i współwłaścicielem globalnej sieci firm windykacyjnych oraz kancelarii prawnych TCM Group International, która działa w 150 krajach. Przedstawiciele Debtus podkreślają, że dostrzegają wielki potencjał e-arbitrażu w przypadku windykacji należności zagranicznych i zapowiadają zaangażowanie w promocję tego rozwiązania.

CZYTAJ TEŻ: Jak działa sąd w internecie? Jest szybszy i tańszy, i już działa

– Sądy polubowne, również te elektroniczne, są w większości państw traktowane na równi z tymi państwowymi. A zgodnie z międzynarodowym prawem wyroki wydane przed sądem arbitrażowym np. w Polsce muszą być respektowane za granicą. To sprawia, że o wiele bardziej opłacalne jest dla nas pozwanie dłużnika do polskiego e-sądu, takiego jak Ultima Ratio, niż powszechnego sądu za granicą – mówi Hubert Czapiński z Debtus.

E-arbitraż przy eksporcie

Na skuteczność e-arbitrażu zwraca także uwagę Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). – Upowszechnienie arbitrażu online może być dla wielu przedsiębiorców argumentem za podjęciem działalności eksportowej, co w konsekwencji będzie sprzyjało rozwojowi polskiej gospodarki. Z naszych doświadczeń wynika, że dla powodzenia w handlu najskuteczniejsze biznesowo jest jednoczesne stosowanie różnych metod dbania o zapłatę za dostarczony towar czy usługę. Od ubezpieczania należności po szybki i efektywny kosztowo proces odzyskiwania wierzytelności. Korzystać z e-arbitrażu mogą i małe i większe firmy, a jego najszersze zastosowanie widzimy w odniesieniu do rynków unijnych, gdzie koszty obsługi prawnej mogą być bardzo wysokie – mówi Amelia Bień, dyrektor departamentu windykacji KUKE.

Pandemia napędza e-arbitraż

– W dobie pandemii zainteresowanie e-arbitrażem gwałtowanie rośnie. Na świecie działa już ponad 100 takich sądów jak Ultima Ratio. Ich główna zaleta to szybkość w rozstrzyganiu spraw – podkreśla Krzysztof Stańko, COO Causa Finita, współtwórca „Ultima Ratio”.

CZYTAJ TEŻ: Czy polscy eksporterzy mogą skorzystać na e-arbitrażu?

– W notarialnym e-arbitrażu trwa to średnio 19 dni. To także wyraźne oszczędności. Według naszych szacunków nawet 70 proc. w porównaniu do tradycyjnego sądownictwa. Zalety te są szczególnie widoczne w przypadku spraw z natury rzeczy narażonych na przewlekłość – a więc roszczeń od kontrahentów zagranicznych zauważa Stańko. Zapowiada, że wraz z partnerami z branży windykacyjnej i ubezpieczeniowej „Ultima Ratio” pracuje nad ofertą stanowiącą połączenie e-arbitrażu i produktów ubezpieczeniowych. Będzie ona kierowana również do mikro i małych przedsiębiorców, dla których brak płatności nawet jednej faktury zza granicy może oznaczać poważne problemy z płynnością.

CZYTAJ TEŻ: Czy e-arbitraż zastąpi zwykłe sądy? Szanse są

– Zgodnie z konwencją nowojorską, wyrok wydany przez polski arbitraż jest uznawany w państwach, które podpisały ten dokument. W konsekwencji można go oddać do komornika bez potrzeby wnoszenia przed zagranicznym sądem pozwu o zapłatę – podsumowuje Krzysztof Stańko.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdy faktura zaliczkowa opiewa tylko na cześć należności, sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury końcowej.

Wpłata zaliczki a obowiązek wystawienia faktury końcowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w sprawie obowiązku wystawienia faktury końcowej w ...

Szansa na promocję podczas EXPO 2020 w ZEA

Ruszyła druga edycja programu partnerskiego dla firm. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zachęca rodzimych ...

Haker atak w sieci cyberbezpieczeństwo

Co trzecia mała firma boi się cyberprzestępców

Ponad połowa przedsiębiorstw doświadczyła w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Często skutkowało to utratą ...

Polski drób zawojował Litwę.

Polski drób bezkonkurencyjny na Litwie

Pomimo negatywnego wpływu pandemii na eksport, litewscy producenci skarżą się na niską cenę polskiego ...

Dzisiaj biuro można zabrać pod pachę

Dawniej trudno było sobie wyobrazić pracę poza biurem. Biurko było obładowane sprzętem jak telefon ...

W Indiach kobiety mające dostęp do internetu grają prawie równie chętnie, co mężczyźni. Wedle raportu firmy Newzoo 32 proc. „gamerów” to kobiety.

Rynek gamingowy w Indiach, czyli krajobraz po rewolucji Jio

Indie w ostatnich latach dokonały gwałtownego skoku, jeśli chodzi o liczbę internautów i wartość ...