Kasa online obowiązkowa już też u fryzjera i prawnika

Od 1 lipca 2021 r. obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online objęto kolejną grupę przedsiębiorców. Są w niej m.in.: fryzjerzy, kosmetyczki, branża budowlana i prawnicy.

Publikacja: 02.07.2021 13:43

Kasa online obowiązkowa już też u fryzjera i prawnika

Foto: Od 1 lipca 2021 r. obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online objęto m.in.: fryzjerów. Źródło: Adobe Stock

Zmianę kas fiskalnych na urządzenia online zapoczątkowano w ubiegłym roku. Jednak pandemia i jej skutki spowodowały, że resort finansów odsunął w czasie termin przejścia na nowy tryb ewidencji. Ostatnia grupa przedsiębiorców w planowanych dotychczas zmianach została objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online z początkiem lipca br.

Szef KAS ma dane na bieżąco

Przejście na kasy fiskalne online to kolejny etap uszczelniania systemu VAT. Stosowanie tych urządzeń pozwala bowiem na przesyłanie danych o rejestrowanej sprzedaży bezpośrednio do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

CZYTAJ TEŻ: ZUS planuje zmienić termin opłacania składek za pracowników

Pierwsze kasy online pojawiły się w biznesie 1 stycznia 2020 r. Kolejne terminy były określone na 1 lipca 2021 r. i 1 stycznia 2021 r. Ostatnie dwa terminy jednak przesunięto, co oznacza, że nowy podatnicy wprowadzali kasy online od 1 stycznia 2021 r. i teraz od 1 lipca 2021 r.

Kasa online – kto ją musi mieć?

Usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania z użyciem kas online od 1 lipca 2021 r. to:

  • budowlane,
  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – usługi wstępu.

Od początku 2021 r. na urządzenia online musieli przejść przedsiębiorcy z branż m.in. hotelarskiej i gastronomicznej. Z kolei w 2020 r. obowiązkiem tym zostali objęci podatnicy:

  • świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Pozostali przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że prędzej czy później również i oni będą musieli stosować kasy fiskalne online. Celem resortu finansów jest obowiązkowe używanie tych urządzeń przez wszystkich zobowiązanych do tego przedsiębiorców. Kasy tradycyjne będą obowiązywać tylko do końca 2022 r. Po tej dacie możliwe będzie kupno tylko kasy online.

CZYTAJ TEŻ: Polski Ład – ile stracą przedsiębiorcy? Policzyliśmy

Ważne: Zakupiona kasa online musi posiadać potwierdzenie prezesa Głównego Urzędu Miar. Kolejny krok to podpisanie umowy z  serwisantem, który posiada wymagane uprawnienia. Ważne będzie też połączenie z internetem o dobrej jakości. Instalację i fiskalizację urządzenia przeprowadza się w obecności serwisanta. Poprzednią kasę trzeba wyrejestrować, składając w tym zakresie wniosek do urzędu skarbowego.

Jest nowa kasa online, jest i ulga

Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy, którzy musieli wymienić tradycyjne kasy fiskalne na te z elektronicznym zapisem mają prawo skorzystać z ulgi na zakup kasy. Wynosi ona 90 proc. ceny kasy, ale nie więcej niż 700 zł.

Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa
Prawo i Podatki
Kto płaci karę za jazdę autostradą leasingowym autem bez opłaty? Jest wyrok NSA
Prawo i Podatki
NSA wydał wyrok ws. zwrotu akcyzy przy korekcie faktury
Prawo i Podatki
Nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorców do zawierania ugód