Podatnik bezgotówkowy zyska wymierne preferencje

Podatnik Bezgotówkowy to nowy program Ministerstwa Finansów
Podatnik Bezgotówkowy to program, w myśl którego firma rezygnująca z gotówki zyska preferencje. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy będą przeprowadzać transakcje w systemie bezgotówkowym zyskają dodatkowe korzyści. Wśród nich będzie np. 15-dniowy zwrot VAT. Takie rozwiązania przewiduje program Podatnik Bezgotówkowy, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów.

Swoim programem nazwanym Podatnik Bezgotówkowy resort finansów chce promować płatności w systemie cashless. To jeden z elementów uszczelniania systemu podatkowego. Firma, która preferuje płatności bez użycia banknotów i monet już od przyszłego roku otrzyma dodatkowe preferencje. Aby przedsiębiorcy chętniej rezygnowali z płatności gotówką zachętą do zakupu terminali płatniczych ma być specjalna ulga. Ponadto, podatnik bezgotówkowy uzyska zwrot VAT w zaledwie 15 dni. To o 45 dni krócej niż obecnie. Zdaniem resortu finansów będzie to najszybszy zwrot w Europie.

CZYTAJ TEŻ: Pracodawca zapłaci VAT za owocowe czwartki

Program Podatnik Bezgotówkowy przewiduje dwa pakiety – srebrny i złoty. To właśnie zakwalifikowanie przedsiębiorcy do jednego z nich będzie determinować otrzymanie przez niego preferencji.

Podatnik Bezgotówkowy – ulga na terminal

Jak można się domyśleć, pakiet SILVER będzie uboższy od wersji GOLD. Gdy podatnik zyska status srebrny będzie mógł skorzystać z ulgi na zakup terminala. Wydatki na jego zakup oraz obsługę transakcji będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodów. Ponadto, będzie je można odliczyć ponownie w całości od dochodu w ramach ulgi podatkowej. Jednym słowem jeden wydatek zostanie ujęty dwukrotnie w rozliczeniach ze skarbówką.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorco zostałeś oszukany? Nie zapłacisz VAT-u

Ulga oczywiście będzie limitowana. Maksymalna wysokość odliczenia będzie określona na 1000 zł rocznie, a u podatników zwolnionych z kas rejestrujących będzie to 2500 zł. Z tej preferencji będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przez ostatni rok nie przyjmowali płatności gotówkowych używając terminali, a także ci, którzy korzystali z programu Polski Bezgotówkowej i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Z ulgi na zakup terminala będą mogli korzystać do 2 lat licząc od momentu, gdy zaczęli ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Podatnik Bezgotówkowy – szybki zwrot podatku

Pakiet GOLD będzie oznaczał, że przedsiębiorca jest w grupie premium. Skorzysta z bezterminowej ulgi na zakup terminala, a ponadto zyska prawo do zwrotu VAT w 15 dni. Ulga w tym przypadku będzie nieco szersza. Założenia Ministerstwa Finansów przewidują, że poza zaliczeniem wydatków na terminal i obsługę transakcji do kosztów podatkowych możliwe będzie odliczenie tych samych kwot od dochodu w wysokości 200 proc. Tu również będzie limit. Odliczenie w roku nie będzie mogło przekroczyć 2000 zł. Ulgę otrzymają ci przedsiębiorcy, którzy będą podatnikami bezgotówkowymi przyjemniej od 7 miesięcy w roku.

CZYTAJ TEŻ: Obowiązują nowe przepisy VAT w ramach pakietu e-commerce

Zwrot VAT w 15 dni to druga korzyść dla podatników GOLD. To bardzo szybko. Dziś standardowy zwrot podatku odbywa się w ciągu 60 dni.

Rozwiązania te mają zacząć obowiązywać od 2022 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brexit utrudni robienie biznesu polskim firmom. Warto zapoznać się z przewodnikiem jak robić biznes po brexicie.

Brexit. Przewodnik – jak robić biznes po brexicie?

Od stycznia 2021 r. Wielka Brytania bezpowrotnie stanie się względem Unii Europejskiej państwem trzecim ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odroczenie podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina ...

Koronawirus. Powstała platforma do walki z COVID-19

Powstała specjalna platforma do wymiany informacji i ofert dotyczących walki z koronawirusem. Mogą z ...

Tarcza 7.0 to kolejny pakiet osłonowy dla przedsiębiorstw.

Tarcza 7.0 już obowiązuje. Co oznacza dla firm?

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów rozszerza możliwość korzystania z instrumentów wsparcia przedsiębiorców w zakresie: świadczenia ...

O 4 dni więcej na pokutę u fiskusa

Przedsiębiorca, który ureguluje płatność za fakturę na konto spoza białej listy VAT uniknie konsekwencji, ...

Tajemnica korespondencji jest chroniona z mocy Konstytucji RP.

Tajemnica korespondencji, a wewnętrzne forum pracowników

Co z tajemnicą korespondencji jeśli pracownicy mają swe wewnętrzne forum, ale korespondują podczas pracy? ...