Ukryte dochody – firmy zyskają szansę na ich ujawnienie

Rząd chce zachęcić podatników do ujawnienia ukrytych dochodów i ich opodatkowania. Pewne preferencje mają zyskać też ci, którzy zrezygnują z ryzykownej polityki podatkowej.

Publikacja: 28.07.2021 10:40

Ukryte dochody – firmy zyskają szansę na ich ujawnienie

Foto: Jeśli podatnik ujawni ukryte dochody zapłaci od nich podatek-ryczałt na poziomie 8 proc. podstawy opodatkowania. Źródło: Adobe Stock

Resort finansów bierze się za ukryte dochody, ale nie metodą kija, a marchewki. Odpowiednie rozwiązania w tym obszarze mają znaleźć się w programie Polski Ład, a nowe propozycje miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Ryczałt na ukryte dochody

Ministerstwo Finansów (MF) chce wprowadzić specjalny podatek – ryczałt, który mógłby być zastosowany do dochodów do tej pory przez podatników ukrywanych. Do tego ryczałtu miałyby prawo:

  • osoby fizyczne,
  • osoby prawne i
  • inne jednostki organizacyjne.

Jeśli podatnicy zechcą ujawnić nieopodatkowane dochody bądź zaniechają zaplanowanych procedur optymalizacyjnych nie będą narażeni na sankcje karno-skarbowe wynikające chociażby z nieprawidłowych rozliczeń ze skarbówką. To od podatnika będzie zależało, czy z dostępnej opcji skorzysta. Ryczałt będzie bowiem w pełni dobrowolny.

Ukryte dochody – ile czasu na ich ujawnienie?

MF chce, aby na podjęcie decyzji w tym zakresie podatnicy dostali określony czas, a konkretnie cały 2022 rok. W tym czasie mieliby przeanalizować swoje rozliczenia i zdecydować o ich ewentualnym poprawieniu. Trzeba jednak wiedzieć, że nowego podatku nie zastosują podatnicy, którzy uzyskali korzyść podatkową podejmując działania prawem zakazane, a więc kwalifikowane pod przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku

Ten nowy podatek – ryczałt ma przyjąć poziomie 8 proc. podstawy opodatkowania. Będzie można opodatkować nim ukryte dochody tylko do końca grudnia 2022 r. Jeśli podatnik zdecyduje się na takie rozwiązanie będzie musiał w tym celu złożyć do naczelnika urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. Po jego złożeniu nastąpi przerwanie biegu terminu przedawnienia w zakresie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do dochodu zgłoszonego do przejściowego podatku dochodowego. Wzór takiego wniosku opracuje resort finansów.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorco zostałeś oszukany? Nie zapłacisz VAT-u

To nie koniec korzyści. Ujawnienie ukrytych dochodów i opodatkowanie ich stosunkowo niskim podatkiem to jedno. Jeśli jednak ten sam podatnik zainwestuje w Polsce lub w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego kwotę w wysokości przynajmniej zgłoszonego do opodatkowania dochodu i utrzyma tę inwestycję minimum przez rok otrzyma dodatkową ulgę. Da mu ona prawo do pomniejszenia zobowiązania podatkowego w PIT lub CIT z tej inwestycji o kwotę równą 30 proc. przejściowego (zryczałtowanego) podatku dochodowego. Pomniejszenie będzie można zrealizować za rok podatkowy, w którym dokonano (zakończono) inwestycji oraz za kolejne 2 lata podatkowe.

Resort finansów bierze się za ukryte dochody, ale nie metodą kija, a marchewki. Odpowiednie rozwiązania w tym obszarze mają znaleźć się w programie Polski Ład, a nowe propozycje miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Ryczałt na ukryte dochody

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa
Prawo i Podatki
Kto płaci karę za jazdę autostradą leasingowym autem bez opłaty? Jest wyrok NSA
Prawo i Podatki
NSA wydał wyrok ws. zwrotu akcyzy przy korekcie faktury
Prawo i Podatki
Nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorców do zawierania ugód