Czy dziecko musi zgłaszać fiskusowi kieszonkowe od ojca?

Ojciec, który przelewa drobne kwoty na konto pełnoletniego syna, wypełnia obowiązek alimentacyjny. Dziecko nie musi informować o tych wpłatach urzędu skarbowego.

Fiskus nie ingeruje w to, ile rodzice wydają na utrzymanie dorosłego studiującego dziecka. W najnowszej interpretacji potwierdza, że kieszonkowe nie jest darowizną i dziecko nie musi płacić od niego podatku ani wypełniać obowiązków informacyjnych.

Czytaj też: Podatek od darowizn: pieniądze dla dziecka mogą wpłynąć na konto rodziców

Taką odpowiedź otrzymał pełnoletni student, któremu ojciec co miesiąc przelewa na konto drobne sumy na bieżące wydatki. Teraz chce mu przekazać darowiznę na zakup mebli, która nie przekroczy kwoty wolnej od podatku – 9637 zł. Podatnik zapytał, czy kieszonkowe wlicza się do sumy darowizn. Od tego zależy, czy będzie musiał poinformować o darowiźnie urząd skarbowy, by uniknąć daniny.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że nie ma takiego obowiązku. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi temu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby darowizny ponad 9637 zł, jeśli nabywca należy do I grupy podatkowej. Do grupy tej zalicza się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy nabywca należący do tzw. zerowej grupy podatkowej (najbliższa rodzina) uniknie daniny, jeśli w ciągu sześciu miesięcy zgłosi darowiznę fiskusowi na formularzu SD-Z2. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jednak przypadków, gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w ciągu pięciu poprzednich lat nie przekracza 9637 zł. To oznacza, że aby obliczyć kwotę wolną, sumuje się datki z pięciu lat.

Fiskus wskazał, że zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Skoro więc ojciec wypłacał wnioskodawcy kieszonkowe, by zrealizować obowiązek alimentacyjny, to otrzymane kwoty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym nie będą się wliczać do sumy darowizny, którą wnioskodawca otrzyma od ojca na zakup mebli. Jeśli teraz dostanie kwotę mniejszą niż 9637 zł, to nie musi zgłaszać tego fiskusowi.

„Jeśli darowizna nie przekroczy kwoty wolnej, to – aby skorzystać ze zwolnienia z podatku – wnioskodawca nie będzie zobowiązany do jej zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego” – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0111-KDIB4.4015.70.2019.1.BB

Mogą Ci się również spodobać

PIT-28 za 2019 r. Ostatnie dni na rozliczenie

2 marca 2020 roku upływa termin rozliczenia PIT-28 za rok 2019. Przy jego pomocy ...

Miliony euro z Norwegii trafią do polskich małych i średnich firm

Rusza program „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” z nowego rozdania funduszy norweskich. Jego budżet to ...

Wielokolorowe próbki skórzane.

Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT

Przedsiębiorcy często przekazują kontrahentom i partnerom biznesowym próbki towarów lub małe upominki w celu ...

Płatności od osoby fizycznej nie zawsze trzeba rejestrować na kasie fiskalnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 września 2020 r. określił w ...

Fifth Ave NYC - Piąta Aleja w Nowym Jorku.

Eksport do Stanów Zjednoczonych rośnie mimo pandemii

Eksport towarowy z Polski do USA wyniósł w pierwszym półroczu 3,5 mld euro, tj. ...

Access2Markets to nowy portal unijny, który pomoże europejskim firmom zainteresowanym handlem zagranicznym.

Access2Markets – nowy unijny portal dla przedsiębiorców

Ruszył portal Access2Markets. To przydatne narzędzie dla firm, również polskich, które są zainteresowane handlem ...