Firma oddała za leczenie, skarbówka weźmie daninę

Pracodawca, który zwraca byłemu pracownikowi wydatki na lekarzy, musi naliczyć mu przychód.

Zwrot kosztów leczenia osoby poszkodowanej w trakcie pracy jest opodatkowany. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który siedem lat temu miał w pracy wypadek. Od tego czasu się leczy. Jest częściowo niezdolny do pracy i pobiera rentę z ZUS.

Czytaj także: Co obejmuje ryczałtowy przychód pracowników z nieodpłatnego świadczenia

Sąd przyznał mu odszkodowanie i zadośćuczynienie. Mężczyzna złożył wniosek o zwrot kosztów leczenia. Wyliczył je na podstawie art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. Były pracodawca rozpatrzył wniosek pozytywnie i wypłacił poszkodowanemu ponad 5 tys. zł. Jednocześnie wystawił mu informację PIT-11, wpisując w niej przychód.

Czy to oznacza, że zwrócone koszty leczenia należy opodatkować? Mężczyzna twierdzi, że nie. Argumentuje, że nie wzbogacił się, jedynie odzyskał poniesione wydatki. Powołuje się też na art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku niektóre odszkodowania i zadośćuczynienia.

Zdaniem fiskusa zwrot kosztów leczenia to przychód z tzw. innych źródeł. Czy może być nieopodatkowany? Powołany przez mężczyznę art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT zwalnia wprawdzie z daniny odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale tylko gdy ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów oraz np. z postanowień układów zbiorowych pracy. Wprawdzie mężczyzna powołał się na art. 444 § 1 kodeksu cywilnego, ale określa on tylko zakres i sposób naprawienia szkody. Nie normuje wysokości odszkodowania lub zasad jego ustalenia. Należy więc uznać, że kwota zwrotu kosztów leczenia nie wynika z żadnych przepisów. Nie został wobec tego spełniony warunek zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Nie można też skorzystać z ulgi na podstawie innych regulacji. Przykładowo art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwalnia z daniny odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej. W opisanej sprawie to kryterium nie jest spełnione.

Reasumując, zwrot kosztów leczenia jest opodatkowany, a pracodawca prawidłowo postąpił, wykazując wypłaconą kwotę w informacji PIT-11.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.167.2019.2.HD

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. Czego obawia się branża mleczarska

Największym zagrożeniem dla zachowania stabilności polskiego mleczarstwa może być to, co do dnia kryzysu ...

Eksport żywności i napojów do Chin

Decydując się na eksport żywności do Chin trzeba być świadomym, że kraj ten ma ...

PFR poczeka na oświadczenia o miesiąc dłużej.

Oświadczenia do PFR firmy mogą złożyć później

Firmy, które podpisały umowę subwencji z Polskim Funduszem Rozwoju zobowiązane są do przekazania oświadczenia ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: zakaz pracy dla chorego

Czy pracodawca podejrzewając oznaki choroby zakaźnej u pracownika może nie dopuścić go do pracy? ...

AMAALA – ekskluzywny kompleks szansą dla polskich firm

Polskie firmy mogą wziąć udział w przetargach ogłaszanych w ramach projektu AMAALA, który jest ...

Eksport żywności do krainy 7641 wysp

Jeśli ktoś w Azji szuka rynku eksportowego w zakresie żywności z ogromnym potencjałem, a ...