Rząd chce zwiększyć płacę minimalną o 200 zł

Resort rodziny i pracy proponuje, by wynagrodzenie minimalne wynosiło w 2020 r. 2450 zł brutto. Pracodawcy uważają, że powinno to być 2387 zł.

– Proponowana przez nas wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto – poinformowała środę Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Proponowana minimalna stawka godzinowa w 2020 r. to 16 zł brutto.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, minister Rafalska proponuje więc wzrost o 200 zł, co byłoby rekordowym wzrostem nominalny, i o 8,9 proc.

To spora podwyżka, a jak wyjaśnia minister Rafalska, „będziemy mieli dalsze spadki stopy bezrobocia i jeśli chcemy znaleźć pracownika, to musimy mu zapłacić”. I zaznaczyła, że „zmierzamy do tego, aby płaca minimalna stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia”. W 2020 r. może być to 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Odmienne propozycje mają związki zawodowe i pracodawcy. Zdaniem związkowców, wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć o 12 proc. i wynosić 2520 zł w 2020 r. Organizacje pracodawców postulują wzrost zgodny z ustawą, o 6,1 proc. do 2387 zł brutto.

– Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty. Skoro produktywność ma wzrosnąć w przyszłym roku realnie o 3,7 proc., a inflacja ma wynieść 2,4 proc., to wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz płac w państwowej sferze budżetowej, nie powinien przekraczać 6,1 proc. – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Mogą Ci się również spodobać

350 mln zł na innowacje dla MŚP

Rusza nabór wniosków o tzw. premię technologiczną. Firmy będą mogły starać się o 6 ...

Tarcza branżowa. Na pomoc może liczyć m.in. branża rekreacyjna.

Którym firmom pomoże tarcza branżowa?

O nową pomoc będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness i ...

BrainScan

Jak zwiększyć skuteczność tomografii komputerowej?

Polski start-up stawia na diagnostykę obrazową nowej generacji. Dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu ...

Szczepienie przeciw grypie bez podatku.

Szczepienie przeciw grypie od szefa bez podatku

U pracowników, którzy mogą skorzystać ze szczepionek przeciw grypie sfinansowanych przez pracodawcę nie powstanie ...

ZFŚS zależy m.in. od liczby pracowników.

Kiedy można zrezygnować z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

W styczniu wylicza się wysokość opisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Choć środki przelewa ...

Pracodawca, jak i pracownik są niejako współodpowiedzialni za bezpieczne środowisko pracy, także zdalnej.

Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

W gestii pracodawcy leży podejmowanie działań, które powinny zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ...