W poszukiwaniu najniższych podatków

Adobe Stock

Całkowity koszt płac pracodawców w naszym regionie jest bliski 160 proc. średniej płacy netto choć udział podatków i składek na zatrudnienie nadal spada. Jak wypada nasz kraj?

Udział podatków i składek na zatrudnienie w regionie nadal spada, z wyjątkiem Macedonii i Litwy, gdzie wprowadzono progresywny podatek, który zwiększa obciążenia podatkowe osób fizycznych. Z kolei Chorwacja i Łotwa znacznie zwiększyły limit niższej stawki podatkowej, co jest korzystne dla pracowników. Polska również łagodzi swoje podejście i podniosła kwotę wolną od podatku. Aktualnie wynosi ona 8 tys. zł. Całkowity koszt płac pracodawców w regionie jest nadal bliski 160 proc. średniej płacy netto. Polska osiągnęła wynik 121 proc. – wynika z tegorocznego raportu firmy Mazars. Warty odnotowania jest przykład Rumunii i Litwy, gdzie system płatności składek na ubezpieczenie społeczne został całkowicie zreformowany. Główne, niezmienione obciążenia podatkowe są obecnie w przeważającej części ponoszone przez pracownika, a nie przez pracodawcę.

Duże znaczenie dla przedsiębiorców ma podatek VAT. Jego średnia stawka wynosi ok. 21 proc. Szczególnie wysoka jest w Chorwacji i na Węgrzech, gdzie wynosi odpowiednio 25 proc. i 27 proc. Z kolei w Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc., ale obowiązują również dwie preferencyjne: 8 oraz 5 proc. Eksperci podkreślają, że w niedalekiej przyszłości w naszym kraju przewiduje się obniżkę dwóch najwyższych stawek odpowiednio do 22 proc. oraz 7 proc.

Duże różnice widać w zakresie podatku dochodowego. Najwyższą stawkę w regionie mają Niemcy (33 proc.), a najniższą (9 proc.) Węgry i Czarnogóra. Z kolei średnia stawka podatkowa w regionie wynosi ok. 17 proc.

Eksperci z Mazars podkreślają, że wszystkie kraje Europy Środkowo – Wschodniej pozwalają na przeniesienie strat wygenerowanych w poprzednich latach i wykorzystanie ich w stosunku do dodatniej podstawy opodatkowania w kolejnych latach. Ale tylko sześć krajów zezwala na to bez ograniczeń czasowych.

Ponadto, państwa regionu nadal nakładają podatki u źródła od płatności odsetek, dywidend i należności licencyjnych. Mowa tu o stawkach 15-proc., a nawet wyższych, sięgających 20 proc. Nasz kraj również należy do tego grona. Co więcej, zmienione niedawno przepisy nakładają wysoki podatek 19-proc. lub 20-proc. od nadwyżki ponad 2 mln zł. Litwa, Estonia i Węgry nadal nie nakładają podatku u źródła od zysków kapitałowych. Podobnie jak w Austrii, Polsce oraz Bośni i Hercegowinie od 2019 r. można wybrać opodatkowanie grupowe dla przedsiębiorstw również na Węgrzech. Rosja natomiast likwiduje możliwość tworzenia skonsolidowanych grup podatkowych – informuje Mazars.

Mogą Ci się również spodobać

Jak prawidłowo stosować zmienioną skalę PIT i wyższe koszty

Prawidłowe obliczenie zaliczki na PIT według nowej, obowiązującej od początku października skali PIT, sprawia ...

Nabywca nie może żądać faktury zbiorczej

Przepisy pozwalają na wystawianie faktur zbiorczych. Ale tylko sprzedawcy. Dlatego nabywca nie może domagać ...

70 mln zł do wzięcia na wsparcie Ekonomii Społecznej

Niemal 900 beneficjentów, 1,1 tys. udzielonych pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie ...

JPK_VAT zastąpi dzisiejsze deklaracje

Od 1 kwietnia 2020 r. przedsiębiorcy zamiast deklaracji miesięcznych VAT-7 i kwartalnych VAT-7K będą ...

Coraz więcej innowacji w polskich firmach

Najnowsze statystyki pokazują, że nakłady na badania i rozwój (B+R) w przedsiębiorstwach w naszym ...

Dostęp do pieniędzy z giełdy będzie łatwiejszy

Rada Ministrów przyjęła Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego. To dobra informacja również dla małych i ...