W poszukiwaniu najniższych podatków

Adobe Stock

Całkowity koszt płac pracodawców w naszym regionie jest bliski 160 proc. średniej płacy netto choć udział podatków i składek na zatrudnienie nadal spada. Jak wypada nasz kraj?

Udział podatków i składek na zatrudnienie w regionie nadal spada, z wyjątkiem Macedonii i Litwy, gdzie wprowadzono progresywny podatek, który zwiększa obciążenia podatkowe osób fizycznych. Z kolei Chorwacja i Łotwa znacznie zwiększyły limit niższej stawki podatkowej, co jest korzystne dla pracowników. Polska również łagodzi swoje podejście i podniosła kwotę wolną od podatku. Aktualnie wynosi ona 8 tys. zł. Całkowity koszt płac pracodawców w regionie jest nadal bliski 160 proc. średniej płacy netto. Polska osiągnęła wynik 121 proc. – wynika z tegorocznego raportu firmy Mazars. Warty odnotowania jest przykład Rumunii i Litwy, gdzie system płatności składek na ubezpieczenie społeczne został całkowicie zreformowany. Główne, niezmienione obciążenia podatkowe są obecnie w przeważającej części ponoszone przez pracownika, a nie przez pracodawcę.

Duże znaczenie dla przedsiębiorców ma podatek VAT. Jego średnia stawka wynosi ok. 21 proc. Szczególnie wysoka jest w Chorwacji i na Węgrzech, gdzie wynosi odpowiednio 25 proc. i 27 proc. Z kolei w Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc., ale obowiązują również dwie preferencyjne: 8 oraz 5 proc. Eksperci podkreślają, że w niedalekiej przyszłości w naszym kraju przewiduje się obniżkę dwóch najwyższych stawek odpowiednio do 22 proc. oraz 7 proc.

Duże różnice widać w zakresie podatku dochodowego. Najwyższą stawkę w regionie mają Niemcy (33 proc.), a najniższą (9 proc.) Węgry i Czarnogóra. Z kolei średnia stawka podatkowa w regionie wynosi ok. 17 proc.

Eksperci z Mazars podkreślają, że wszystkie kraje Europy Środkowo – Wschodniej pozwalają na przeniesienie strat wygenerowanych w poprzednich latach i wykorzystanie ich w stosunku do dodatniej podstawy opodatkowania w kolejnych latach. Ale tylko sześć krajów zezwala na to bez ograniczeń czasowych.

Ponadto, państwa regionu nadal nakładają podatki u źródła od płatności odsetek, dywidend i należności licencyjnych. Mowa tu o stawkach 15-proc., a nawet wyższych, sięgających 20 proc. Nasz kraj również należy do tego grona. Co więcej, zmienione niedawno przepisy nakładają wysoki podatek 19-proc. lub 20-proc. od nadwyżki ponad 2 mln zł. Litwa, Estonia i Węgry nadal nie nakładają podatku u źródła od zysków kapitałowych. Podobnie jak w Austrii, Polsce oraz Bośni i Hercegowinie od 2019 r. można wybrać opodatkowanie grupowe dla przedsiębiorstw również na Węgrzech. Rosja natomiast likwiduje możliwość tworzenia skonsolidowanych grup podatkowych – informuje Mazars.

Mogą Ci się również spodobać

Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

Kryzys to szansa na sprzedaż innych niż dotychczas towarów. Co więc wysyłać za Odrę? ...

Jaka składka ZUS w 2021 r.?

Składka na ubezpieczenia społeczne w przyszłym roku wzrośnie tylko o 15,6 zł i wyniesie ...

Przedsiębiorcy zyskali czas na wybór sposobu rozliczeń z fiskusem

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają więcej czasu na wybór ...

Praca zdalna, z domy to dziś norma.

Tarcza 4.0. Kluczowe zmiany w prawie pracy – praca zdalna

Zmiany wprowadzone Tarczą 4.0 objęły również niezwykle istotny w ostatnim czasie obszar regulacji wykonywania ...

200 mld euro na wsparcie włoskiego eksportu po pandemii

Ograniczenia z powodu koronawirusa we Włoszech i krajach będących ich partnerami handlowymi odbiły się ...

Koronawirus wstrzymał eksport polskich mebli

Meble to od kilku lat jeden z polskich hitów eksportowych. Teraz, pomimo granic nadal ...