W poszukiwaniu najniższych podatków

Adobe Stock

Całkowity koszt płac pracodawców w naszym regionie jest bliski 160 proc. średniej płacy netto choć udział podatków i składek na zatrudnienie nadal spada. Jak wypada nasz kraj?

Udział podatków i składek na zatrudnienie w regionie nadal spada, z wyjątkiem Macedonii i Litwy, gdzie wprowadzono progresywny podatek, który zwiększa obciążenia podatkowe osób fizycznych. Z kolei Chorwacja i Łotwa znacznie zwiększyły limit niższej stawki podatkowej, co jest korzystne dla pracowników. Polska również łagodzi swoje podejście i podniosła kwotę wolną od podatku. Aktualnie wynosi ona 8 tys. zł. Całkowity koszt płac pracodawców w regionie jest nadal bliski 160 proc. średniej płacy netto. Polska osiągnęła wynik 121 proc. – wynika z tegorocznego raportu firmy Mazars. Warty odnotowania jest przykład Rumunii i Litwy, gdzie system płatności składek na ubezpieczenie społeczne został całkowicie zreformowany. Główne, niezmienione obciążenia podatkowe są obecnie w przeważającej części ponoszone przez pracownika, a nie przez pracodawcę.

Duże znaczenie dla przedsiębiorców ma podatek VAT. Jego średnia stawka wynosi ok. 21 proc. Szczególnie wysoka jest w Chorwacji i na Węgrzech, gdzie wynosi odpowiednio 25 proc. i 27 proc. Z kolei w Polsce podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc., ale obowiązują również dwie preferencyjne: 8 oraz 5 proc. Eksperci podkreślają, że w niedalekiej przyszłości w naszym kraju przewiduje się obniżkę dwóch najwyższych stawek odpowiednio do 22 proc. oraz 7 proc.

Duże różnice widać w zakresie podatku dochodowego. Najwyższą stawkę w regionie mają Niemcy (33 proc.), a najniższą (9 proc.) Węgry i Czarnogóra. Z kolei średnia stawka podatkowa w regionie wynosi ok. 17 proc.

Eksperci z Mazars podkreślają, że wszystkie kraje Europy Środkowo – Wschodniej pozwalają na przeniesienie strat wygenerowanych w poprzednich latach i wykorzystanie ich w stosunku do dodatniej podstawy opodatkowania w kolejnych latach. Ale tylko sześć krajów zezwala na to bez ograniczeń czasowych.

Ponadto, państwa regionu nadal nakładają podatki u źródła od płatności odsetek, dywidend i należności licencyjnych. Mowa tu o stawkach 15-proc., a nawet wyższych, sięgających 20 proc. Nasz kraj również należy do tego grona. Co więcej, zmienione niedawno przepisy nakładają wysoki podatek 19-proc. lub 20-proc. od nadwyżki ponad 2 mln zł. Litwa, Estonia i Węgry nadal nie nakładają podatku u źródła od zysków kapitałowych. Podobnie jak w Austrii, Polsce oraz Bośni i Hercegowinie od 2019 r. można wybrać opodatkowanie grupowe dla przedsiębiorstw również na Węgrzech. Rosja natomiast likwiduje możliwość tworzenia skonsolidowanych grup podatkowych – informuje Mazars.

Mogą Ci się również spodobać

Co dziewiątą firmę kryzys zmusił do zwolnień

Epidemia koronawirusa i lockdown sprawiły, że wiele firm, które znalazły się na krawędzi, musiało ...

Rynek pracy cierpi przez pandemię.

Nowa praca? Optymizm spada. Króluje IT

Przedłużająca się pandemia wciąż wywiera duży wpływ na rynek pracy. Wyniki 42. edycji badania ...

Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego ...

BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje specjalne rozwiązania dla firm w związku z koronawirusem. Pomoc dla ...

Chiny i Daleki Wschód – jak pandemia zmieni handel w tym rejonie świata

Najbliższe dwa spotkania Programu Handlu Zagranicznego będą poświęcone rynkowi chińskiemu, choć nie zabraknie też ...

Ramadan. Rola prezentu w biznesie z Bliskim Wschodem

Dziś zaczyna się tegoroczny Ramadan. Jego pozytywną stroną dla ludzi biznesu jest wyższy popyt ...