Stawki VAT po nowemu i z opcją sprawdzenia

Adobe Stock

Nowa matryca stawek VAT oraz możliwość otrzymania wiążącej informacji stawkowej – to rozwiązania, które zaczną obowiązywać w listopadzie 2019 r. i kwietniu 2020 r.

Uchwalone na lipcowym posiedzeniu Sejmu zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług przewidują utworzenie nowej matrycy stawek VAT. Ma ona przede wszystkim uprościć i uporządkować system. Nowe regulacje zakładają, że matryca stawek podatku od towarów i usług będzie bazować na Nomenklaturze scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług (CN dotyczy wyłącznie towarów).

Wśród ważnych zmian dotyczących stawek VAT trzeba wskazać na to, że po wejściu w życie tych przepisów jedna stawka będzie stosowana dla całych działów CN. Przykładowo jednym działem będą: „Mięso i podroby jadalne”, „Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne”. Gdy nowe pogrupowanie towarów sprawi, że konieczna będzie zmiana stawki – bo dziś jeden towar z tej grupy może być opodatkowany stawką 8 proc., a inny stawką 5 proc. – to stawki będą zmieniane dla całej grupy „w dół”. Na niektóre towary – resort finansów podkreśla, że na nieliczne – stawka może wzrosnąć.

Zmiany w stawkach VAT na wybrane towary

Obniżenie:
• owoce tropikalne i cytrusowe – z 8 proc. na 5 proc.,
• pieczywo – z 23 proc., 8 proc. lub 5 proc. – na 5 proc.,
• zupy, buliony, żywność homogenizowana – z 8 proc. na 5 proc.,
• musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23 proc. na 8 proc.,
• produkty dla niemowląt i dzieci, tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8 proc. na 5 proc.,
• artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – 8 proc. na 5 proc.,
• e-booki – z 23 proc. na 5 proc.,
• e-prasa – z 23 proc. na 8 proc.

Podwyższenie:
• niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – z 5 proc. do 8 proc.,
• homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty – z 5 proc. na 23 proc.,
• lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc. na 23 proc.,
• czasopisma specjalistyczne – z 5 proc. na 8 proc.

Drugi pakiet zmian w VAT

Drugi pakiet zmian związanych ze stawkami VAT dotyczy wprowadzenia do polskiego porządku prawnego wiążącej informacji stawkowej (WIS). To nic innego, jak decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której potwierdzona zostanie wysokość stawki VAT na dany towar czy usługę.

O wydanie WIS będzie mógł wystąpić każdy podatnik. Co więcej z WIS wydanej dla jednego przedsiębiorcy będzie mógł skorzystać inny, jeśli będzie ona dotyczyć tego samego towaru bądź usługi.

WIS ma również dawać podatnikom ochronę tak jest w przypadku dzisiejszych interpretacji podatkowych. Organ podatkowy nie będzie mógł kwestionować wysokości stawki podatkowej stosowanej przez podatnika na bazie uzyskanej decyzji, gdy towar będzie odpowiadać opisowi zawartemu w WIS.

Dodatkowo ma powstać baza WIS, którą będzie prowadzić Ministerstwo Finansów. Również na wzór bazy interpretacji podatkowych.

Przepisy dotyczące obniżonych stawek VAT dla e-booków i e-prasy oraz wiążąca informacja stawkowa mają wejść w życie 1 listopada 2019 r. Z kolei przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT mają być stosowane od 1 kwietnia 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Polski satelita ScanSAT coraz bliżej orbity

Firma Scanway rozpoczyna budowę inżynierskiego modelu satelity ScanSAT. Będzie to pierwszy polski satelita, który ...

200 mln zł na innowacje w stoczniach

Jeszcze tylko przez trzy tygodnie przedsiębiorcy i ich konsorcja zainteresowane dotacjami na innowacje w ...

Polskie zegarki to więcej niż tylko ciekawostka

Czasomierze produkuje już dziesięć polskich firm, a rynek szybko się rozwija. Zdobywają klientów także ...

Nikt nie podpisze w UE umowy o wolnym handlu z Chinami

Chińczycy są bardziej zainteresowani ekspansją gospodarczą przez eksport niż importem żywności czy czegokolwiek innego ...

Wiele sposobów, aby trafić na EXPO 2020 w Dubaju

Misje handlowe, sponsoring, stoiska na targach – to propozycje dla firm, które chcą wykorzystać ...

Granty na umiędzynarodowienie śląskiego biznesu

Do końca lipca mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego mogą składać wnioski ...