Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Adobe Stock

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego rachunku bankowego mogą mieć kłopot z otrzymaniem płatności za faktury. Warto sprawdzić swoje dane i je uzupełnić.

Z początkiem listopada wchodzą w życie przepisy dotyczące obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT dla niektórych transakcji. Z kolei już 1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek płatności na rachunek wskazany w Wykazie podatników VAT. Prowadzi go Ministerstwo Finansów.

Właściwym rachunkiem, który pozwala podatnikowi na wywiązanie się z tych obowiązków, jest rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK. Otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tak przypomina na swoich stronach Ministerstwo Finansów.

CZYTAJ TAKŻE:Zmienią się druki PIT, CIT i VAT

Warto zatem sprawdzić, czy wykorzystywane do działalności gospodarczej rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK otwarte w związku z prowadzoną firmą podatnika zostały zgłoszone do urzędu skarbowego. Jeśli rachunku w wykazie MF nie będzie, podatnik może mieć kłopoty.

Na początek weryfikacja

Wykaz podatników VAT prowadzi Ministerstwo Finansów na stronie https://www.gov.pl/web/kas/wykaz-podatnikow-vat. Wystarczy więc na nią wejść i sprawdzić, czy wszystkie wymagane dane w tym wykazie widnieją. Swoje dane znajdziemy wpisując numer konta, NIP, REGON lub nazwę podmiotu.

Jeśli okaże się, że w wykazie nie ma numeru konta bankowego, który używamy do rozliczeń firmowych, wówczas podatnik powinien sprawdzić, czy:

– zgłosił do urzędu skarbowego swój rachunek.

– czy ten rachunek jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co wtedy, gdy warunki te nie są spełnione? Podatnik powinien złożyć zgłoszenie aktualizacyjne. Na jego podstawie urząd skarbowy zmieni dane w wykazie.

Aktualizacja danych

Aktualizacja danych w wykazie, czyli np. uzupełnienie go o numer rachunku bankowego, odbywa się według tych samych procedur, co w przypadku aktualizacji innych danych. Spółki zarejestrowane w KRS składają aktualizację na druku NIP-8. Natomiast spółki cywilne na druku NIP-2 – bezpośrednio do urzędu skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE:Sprawdź, jaki rachunek zgłosiłeś skarbówce

Z kolei przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, aktualizują dane za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). A osoby fizyczne prowadzące działalność, która nie podlega rejestracji w CEIDG, aktualizują dane na druku NIP-7.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek kłopoty lub błędy wówczas przedsiębiorcy powinni zgłosić je do właściwego urzędu skarbowego, jeśli aktualizują dane na drukach NIP. Lub na mail WykazPodatnikow@mf.gov.pl.

Jeśli dane aktualizujemy za pośrednictwem CEIDG, wówczas błędy zgłaszamy do CEIDG. A gdy nie mamy pewności, jaki rachunek mamy i czy jest on prawidłowy do rozliczeń firmowych, o taką informację  prosimy bank.

Rachunki wirtualne

Resort finansów zwraca też uwagę, że tzw. rachunki wirtualne nie są zamieszczane w wykazie. Gdyż nie są to rzeczywiste rachunki rozliczeniowe zgłaszane do urzędu skarbowego lub do CEiDG. Jednak po wpisaniu numeru rachunku wirtualnego, wykaz podaje informację, że jest to rachunek powiązany z rachunkiem rozliczeniowym konkretnego podmiotu i podaje jego dane.

Dodatkowo w listopadzie ma zostać udostępnione specjalne narzędzie. Dzięki niemu za pomocą systemów informatycznych (w tym systemów finansowo-księgowych) będzie można usprawnić weryfikację. I sprawdzić, czy dany rachunek wirtualny jest związany z rachunkiem, który jest w wykazie. Jeżeli tak, to zapłata na taki rachunek wirtualny nie będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami podatkowymi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niuanse francuskiej etykiety biznesu

Handlując z francuskimi kontrahentami lepiej zaprosić ich na obiad niż obdarować prezentem. Robienie biznesu ...

Koronawirus. Obniżenie pensji o połowę i postojowe

Pracodawcy w ramach walki ze skutkami koronawirusa będą mogli wysłać pracowników na postojowe i ...

Wolni strzelcy po godzinach

Niemal połowa polskich freelancerów traktuje dochody ze zleceń tylko jako dodatek do stałej pensji. ...

Tarcza finansowa 2.0 to pomoc finansowa z PFR dla MŚP.

Tarcza finansowa 2.0 – kto i jak może sięgnąć po subwencję?

Tarcza finansowa 2.0 to wsparcie finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i ...

Samoizolacja za zgodą pracodawcy.

Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji?

Często pracodawcy i pracownicy mają dylemat, co zrobić w sytuacji, gdy pracownik miał kontakt ...

Opakowanie w Chinach to czynnik sukcesu

W Chinach opakowanie produktu żywnościowego jest wizytówką firmy oraz stosunku do klienta. Inne podejście ...