Podatniku, fiskus wymierzy Ci surowszą karę

Już 1 stycznia 2020 r. mają znacznie wzrosnąć kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Grzywny wyniosą przynajmniej tyle, ile uszczuplona należność publicznoprawna.

Takie rozwiązania zawarte są w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz innych ustaw, która jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Wśród zmienianych innych ustaw znalazły się propozycje modyfikacji w kodeksie karnym skarbowym (dalej: kks). Większość nowych propozycji dotyczy sankcji w obszarze akcyzy. Ale dwie mają charakter ogólny i odnoszą się do wszystkich kar związanych z wykroczeniami i przestępstwami skarbowymi.

Sankcja musi być dotkliwa

Powiązanie wysokości grzywien wymierzanych na podstawie kks z uszczuploną należnością publicznoprawną ma spowodować, że kara za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe będzie właściwa.

CZYTAJ TAKŻE: Zapłacona kara nie będzie kosztem podatkowym

Resort finansów, jako autor projektu podkreśla w uzasadnieniu, że chodzi o „właściwą reakcję prawnokarną”. Propozycja nowelizacji wynika zatem z potrzeby wprowadzenia adekwatnej minimalnej kary grzywny w relacji do wysokości uszczuplonych należności publicznoprawnych, w kontekście wymierzanych realnie kar.

Liczba spraw związanych z uszczupleniem należności publicznoprawnychKwota uszczupleńOrzeczone grzywny
Źródło: MF
2016 rok
3406341836558942015884
2017 rok
3936639238434369740497
I półrocze 2018 roku
1365314447348539297844

Po zmianach w kks w przypadku przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych wytyczne co do wysokości wymierzanych sankcji będą odnosić się jedynie do zachowań powodujących uszczuplenie należności publicznoprawnej. To oznacza, że nie będą miały zastosowania w sytuacji, gdy czynem zabronionym narażono na uszczuplenie należność publicznoprawną.

Będzie określone minimum i maksimum

Skoro wysokość grzywien wymierzanych na podstawie kks będzie uzależniona od kwoty uszczuplenia należności publicznoprawnej pojawia się pytanie, czym jest ta należność. Otóż to nic innego, jak uszczuplony podatek.

Jeśli zatem podatnik miał wpłacić do budżetu państwa 1 000 zł podatku, a w wyniku działań klasyfikowanych jako wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe wpłacił jedynie 500 zł, to albo sąd, albo w ramach postępowania mandatowego, minimalna kara jaka zostanie mu wymierzona wyniesie 500 zł.

W art. 23 kks ma zostać dodany par. 4. Jego brzmienie zaproponowane w projekcie zakłada, że jeżeli sprawca popełniając przestępstwo skarbowe uszczuplił należność publicznoprawną, sąd wymierzając karę grzywny jako karę samoistną określi jej minimalną wysokość jako odpowiadającą co najmniej uszczuplonej należności publicznoprawnej. Jeżeli kara grzywny będzie orzekana obok innej kary, sąd wymierzając ją określa jej minimalną wysokość jako odpowiadającą co najmniej połowie uszczuplonej należności publicznoprawnej.

Jeśli chodzi o postępowanie mandatowe, tu zmiany zajdą w art. 48 kks. Zgodnie z propozycją resortu finansów od przyszłego roku mandatem karnym będzie można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dziś jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

CZYTAJ TAKŻE:Firmy muszą uważać na RODO

A jeżeli sprawca popełniając wykroczenie skarbowe uszczupli należność publicznoprawną, wymierzając karę grzywny określa się jej minimalną wysokość w kwocie co najmniej równej uszczuplonej należności publicznoprawnej.

W obu przypadkach, a więc postępowania mandatowego i w przypadku spraw prowadzonych przez sąd kary nie będą mogły przekraczać ustawowego maksimum.

Wskazane zmiany w kks mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mała giełda ze statusem SME Growth Market

Spółki ze SME Growth Market korzystają ze złagodzonych obowiązków informacyjnych. Łatwiejsze jest także przygotowywanie ...

W handlu z Włochami warto zabezpieczyć zapłatę

Długie terminy płatności to dla włoskich kontrahentów standard. Im dalej na południe kraju, tym ...

Kwota za wystąpienie ze spółki nie zawsze z PIT

Co następuje, gdy wspólnik występuje ze spółki cywilnej i otrzymuje spłatę udziałów w formie ...

Rynek kapitałowy mają wesprzeć rozwiązania podatkowe

Przyjęta jeszcze przez wyborami przez rząd Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego zawiera spory pakiet zmian ...

W Chinach treść reklamy musi odpowiadać cechom produktu

Mało kto wie, że chińskie prawo reklamy wymaga podawania prawdy i wprowadza szereg zakazów ...

5 najczęstszych błędów w promocji polskiej żywności w Chinach

Tylko w ostatnich dziesięciu latach setki polskich firm wzięły udział w dziesiątkach wystaw handlowych ...