Podatki z 2013/2014 roku przedawnią się z końcem grudnia

adobe stock

Już 31 grudnia 2019 r. przedawnią się zobowiązania podatkowe z 2013/2014 r. W konsekwencji skarbówka nie będzie mogła żądać od podatników zapłaty podatku czy odsetek za ten okres.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w Ordynacji podatkowej, okres przedawnienia zobowiązań podatkowych wynosi, co do zasady, pięć lat licząc od końca roku, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. W konsekwencji z końcem grudnia przedawnią się zobowiązania w podatkach dochodowych za 2013 rok. A w VAT zasadniczo za 11 miesięcy 2014 roku (do rozliczeń za listopad 2014 roku włącznie). Z kolei w podatku od nieruchomości – za 2014 rok.

Przykład

Przedsiębiorca płaci liniowy 19-proc. PIT. Podatek dochodowy za 2013 rok rozliczał do końca kwietnia 2014 roku. Zobowiązania podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych należne za 2013 rok, których termin płatności był w 2014 roku (ostatni dzień kwietnia) przedawniają się z końcem 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Zapłacona kara nie będzie kosztem podatkowym

Przedawnienie zobowiązań podatkowych oznacza tyle, że po upływie określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego (z reguły po pięciu latach) zobowiązanie to wygasa, a organ podatkowy, po upływie terminu przedawnienia, nie może domagać się zapłaty tego świadczenia. Wraz z wygaśnięciem zobowiązania podatkowego wygasa także obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę.

Oczywiście zasada braku wysuwania wniosków lub żądań dotyczy także podatników. Po upływie przedawnienia nie mogą oni np. wnioskować o stwierdzenie nadpłaty czy jej zwrot (odnośnie zobowiązań przedawnionych). Jeśli zatem przedsiębiorca wie, że np. pomylił się w swoich wyliczeniach z 2013 roku i zapłacił za dużo PIT, na złożenie korekty i wniosku o zwrot nadpłaty ma tylko czas do końca grudnia.

Jak sprawdzić, czy nastąpiło przedawnienie podatków?

Podatnicy, którzy chcą sprawdzić, czy dane zobowiązanie podatkowe w ich przypadku się przedawniło muszą pamiętać, że pewne sytuacje przerywają bieg przedawnienia. Przypadki te są zdefiniowane w Ordynacji podatkowej

CZYTAJ TAKŻE: Firmowa Wigilia a przychód pracowników

Przykładowo bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Inny przykład to wniesienie skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą danego zobowiązania, wówczas przedawnienie zostaje zawieszone.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach (określa je art. 70a Ordynacji podatkowej) zawieszenie terminu przedawnienia może następować wielokrotnie. Wtedy okres łącznego zawieszenia terminu przedawnienia nie może przekroczyć trzech lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Granty na umiędzynarodowienie śląskiego biznesu

Do końca lipca mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego mogą składać wnioski ...

Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Blinkee.city, polski start-up, który od 2017 r. świadczy usługi w zakresie pojazdów elektrycznych i ...

Przelewy w euro (SEPA) z kont firmowych bez opłat w Banku Millennium

Duże przedsiębiorstwa i mniejsze firmy mogą teraz obniżyć koszty swoich rozliczeń w euro. Bank ...

Masz firmę? Do 13 kwietnia musisz się zgłosić do CRBR

Spółki, które przed 13 października 2019 r. były wpisane do KRS, muszą do 13 ...

Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający cudzoziemców

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy, będzie musiał pełnić dla nich rolę ...

Rządowy pakiet wsparcia gospodarki obejmie 5 obszarów

Trwają prace nad specustawą, która ma złagodzić skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki i przedsiębiorców. ...