PIT-28 za 2019 r. Ostatnie dni na rozliczenie

AdobeStock

2 marca 2020 roku upływa termin rozliczenia PIT-28 za rok 2019. Przy jego pomocy rozliczają się podatnicy, którzy opłacali w ubiegłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy to z tytułu prowadzonego biznesu, czy też na przykład od przychodów z najmu.

Ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o termin rozliczenia ryczałtowców. Zwykle ostatnim dniem na złożenie PIT-28 jest bowiem 31 stycznia. W tym roku Ministerstwo Finansów zmieniło tę graniczną datę. I przesunęło ją na koniec lutego.

Jednak ostatni dzień lutego przypada w sobotę. W efekcie , zgodnie z zasadami przewidzianymi w Ordynacji podatkowej, termin przesuwa się na pierwszy roboczy dzień marca, którym jest poniedziałek 2 marca.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami

Zatem to najpóźniej tego dnia trzeba wysłać zeznanie do urzędu skarbowego (elektronicznie bądź pocztą tradycyjną). Oraz oczywiście zapłacić podatek wynikający z deklaracji.

Będzie to zaliczka grudniowa na podatek. Dlaczego? Bo zgodnie z przepisami, podatnicy są zobowiązani do obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wpłacenia podatku za miesiąc grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania rocznego PIT-28.

Kto składa PIT-28 / PIT-28S

Zeznanie roczne PIT-28 muszą złożyć:
– osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
– prowadzący działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem.
– a także osoby osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. Przy czym umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wypełnić PIT-28

Deklaracja PIT-28 składa się z pięciu stron. Wypełnianie PIT-28 rozpoczynamy od wpisania NIP i roku, za które składane jest zeznanie. Teraz należy wpisać rok 2019 (rozliczany do 2 marca 2020 r.).

CZYTAJ TAKŻE: Krótsze terminy na składanie PIT za 2019 r.

W części A wpisujemy cel składania zeznania. Można bowiem składać zeznania bądź jego korektę. Z kolei część B przeznaczona jest na wpisanie danych podatnika. A w części C trzeba podać uzyskane przychody według odpowiednich źródeł.

Mogą to być przychody pochodzące z:
– działalności prowadzonej na własne nazwisko.
– lub też działalności prowadzonej w formie spółki (ek).
– z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
– a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

W części D jest miejsce na wpisanie odliczeń od przychodów. Można tu ująć: straty z lat ubiegłych czy składki na ubezpieczenia społeczne.

A także odliczenia od przychodów – wykazane w części B załącznika PIT/O oraz odliczenia wydatków mieszkaniowych (ujętych w załączniku PIT/D).

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy podzielona płatność na fakturze

W części E trzeba podać kwotę wydatków podlegającą odliczeniu od przychodów opodatkowanych daną stawką ryczałtu. Część F poświęcona jest ustaleniu podstawy opodatkowania. Trzeba w niej wykazać kwotę przychodów po odliczeniach, również z przyporządkowaniem do odpowiednich stawek ryczałtu.

W kolejnej części, G, przechodzimy do wyliczenia ryczałtu po odliczeniach od przychodów. Później mamy miejsce – część H – na odliczenia od ryczałtu, którymi są m.in. składka na ubezpieczenie zdrowotne czy wybrane odliczenia wykazane w załącznikach PIT/O i PIT/D. W części I wyliczamy należny ryczałt. W części K w poz. 123 wpisujemy kwotę ryczałtu do zapłaty. Gdy z rozliczenia wyjdzie nam nadpłata, tę ujmujemy w poz. 124.

Oczywiście PIT-28 zawiera też miejsce na przekazanie 1 proc. podatku. Są też rubryki na wpisanie załączanych formularzy. Deklarację oczywiście kończy podpis podatnika.

Załączniki do zeznania PIT-28

Do PIT-28 w niektórych przypadkach konieczne będzie dołączenie załączników. U ryczałtowców możliwe jest dołączenie:
– PIT-28/A – jeśli podatnik prowadzi działalność we własnym imieniu (lub np. rozlicza najem).
– PIT-28/B – jeśli podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej (każdy ze wspólników składa osobno zeznanie z załącznikiem).

CZYTAJ TAKŻE: Będą nowe wnioski o interpretacje podatkowe

Do zeznania mogą być też dołączone załączniki, jeśli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub ryczałtu z tytułu:
– PIT-O – ulgi np. na internet, rehabilitacyjnej.
– PIT-D – ulgi mieszkaniowej na prawach nabytych.
– PIT-2K – ulgi odsetkowej (pierwszy rok rozliczenia).

Bez większości ulg i odliczeń

Na koniec warto przypomnieć, że przedsiębiorcy opłacający ryczałt mają bardzo ograniczone możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z ulg i odliczeń. Na pewno nie skorzystają ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, bądź jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

CZYTAJ TAKŻE: Już od stycznia podatki trzeba wpłacać na mikrorachunek

Przedsiębiorcy na ryczałcie nie uwzględniają też ponoszonych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Podatek płatny jest bowiem od przychodów. Nie korzystają też z ulgi IP Box, B+R czy ulgi prorodzinnej.

Ważne. Deklarację PIT-28 można złożyć zarówno w sposób tradycyjny, jak i elektroniczny. Przy wybraniu opcji złożenia przez internet termin zwrotu nadpłaty skraca się z 3 miesięcy do 45 dni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spójrzmy na Italię probiznesowo

Eksport polskich dóbr na Półwysep Apeniński rośnie, ale Polska wciąż notuje z Włochami deficyt ...

Potrójne kosmiczne dofinansowanie dla Creotech Instruments

Creotech Instruments zdobyło niemal 26,5 mln zł dofinansowania z NCBR. Konkursowe dotacje spółka wykorzysta ...

Ponad połowa firm doświadczyła w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego

Cyberbezpieczeństwo jak BHP

Hakerzy coraz częściej atakują za pomocą portali społecznościowych. Ich ofiarą mogą paść zarówno osoby ...

Jak zatrudnić prezesa na Białorusi

Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani działalnością gospodarczą na Białorusi. Jak wyglądają wybrane aspekty prowadzenia biznesu ...

Przedstawiciele sektora MŚP spotkają się w Katowicach

Tegoroczny, dziewiąty już, Europejski Kongres MŚP odbędzie się pod hasłem – smart safe solutions. ...

PARP pomaga firmom w zapaści, przygotowując grunt pod dyrektywę

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości finiszuje z projektem Early Warning Europe realizowanym też w Grecji, ...