Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

Możliwość zlecenia pracy zdalnej istnieje w prawie pracy od dawna
AdobeStock

W jaki sposób i kiedy pracodawca może zlecić pracownikom pracę zdalną – wyjaśniają radca prawny dr Magdalena Rycak i adwokat dr Artur Rycak.

Pytanie:

W jaki sposób i kiedy pracodawca może zlecić pracownikom pracę zdalną?

Odpowiedź:

W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Zlecenie pracy zdalnej może być dokonane w każdej formie, w tym na piśmie, pocztą elektroniczną czy SMS-em.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Prawo pracy przewiduje pracę zdalną

Możliwość zlecenia pracownikowi pracy zdalnej istnieje w prawie pracy od dawna. Jest to przede wszystkim kwestia miejsca wykonywania pracy określonego w umowie o pracę, ale także zgłaszania obecności w pracy oraz przesyłania danych oraz zapewnienia warunków bhp.

Jeżeli na przykład pracownik w umowie o pracę ma wpisane jako miejsce wykonywania pracy „siedziba pracodawcy” wówczas zlecenie wykonywania pracy poza tą siedzibę wymaga jego zgody lub zmiany treści umowy lub dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy na podstawie art. 42 § 1 k.p. Zmiana miejsca wykonywania pracy nie jest możliwa w trybie art. 42 § 4 k.p., choć poglądy nauki prawa pracy oraz wyrażane w orzecznictwie sądowym w tym zakresie nie są jednoznaczne.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Co specustawa oferuje przedsiębiorcom

Pandemia uprościła reguły

Specustawa w art. 3 umożliwiła pracodawcom zlecenie pracy zdalnej pracownikom bez względu na to, czy i jak określono miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę. Jedyną przesłanką zastosowania tego przepisu jest „cel przeciwdziałania COVID-19”.

Oznacza to, że w obecnej sytuacji pracodawca w zasadzie w każdym przypadku, gdy wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej jest możliwe, może polecić jej wykonywania na okres 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy (taki jest bowiem okres obowiązywania art. 3 tej ustawy).

Podstawa prawna: art. 3 ustawy z 2 marca 2020 (specustawa).

Autorzy pracują w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownicy uważają, że firmy muszą angażować się społecznie

Pracownicy w coraz większym stopniu oczekują od pracodawców pozytywnego wkładu w rozwiązywanie ważnych kwestii ...

Średnie firmy mogą już szykować wnioski o dotacje obrotowe z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie je przyjmować od 15 czerwca do 31 lipca br. ...

AI Challenge dla wszystkich, także MŚP

Ruszyła inicjatywa AI Challenge. Ma ona przybliżać Polakom temat sztucznej inteligencji. Pomysłodawca, Fundacja Digital ...

Pracownik bezpośrednią obsługujący interesantów lub klientów w zakładzie jest zobowiązany do zakrywania ust oraz nosa. Może to robić za pomocą przyłbicy.

Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

W dobie pandemii pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami są zobowiązani do zakrywania ust ...

Firma oddała za leczenie, skarbówka weźmie daninę

Pracodawca, który zwraca byłemu pracownikowi wydatki na lekarzy, musi naliczyć mu przychód.

Od października wraca normalny tryb płatności podatku od nieruchomości

Tylko do 30 września obowiązuje odroczenie płatności rat podatku od nieruchomości za kwiecień, maj ...