Przepisy tarczy 4.0 wprowadzają zawieszenie stosowania wymogów dotyczących obowiązkowej dematerializacji dla spółek w upadłości.
Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 dokonuje kolejnej modyfikacji w ramach ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, w zakresie obowiązków związanych z dematerializacją akcji.
Zawieszenie w stosunku do spółek w upadłości
Najnowszy projekt rządowy, który przegłosował już Sejm, zakłada zawieszenie stosowania przepisów ustawy z 30 sierpnia 2019 r. w stosunku do spółek, które na dzień 30 września 2020 r. znajdować się będą w upadłości i które nie dokonały do tego dnia pierwszego wezwania do złożenia dokumentów akcji w spółce. Zawieszenie to obowiązywać będzie na czas postępowania upadłościowego oraz do upływu 12 miesięcy od dnia prawomocnego ukończenia, zakończenia, uchylenia albo umorzenia postępowania.
CZYTAJ TAKŻE: Mikropożyczka – umorzenie bez wniosku już pewne
Zmiana ta oznacza, że dla spółek w upadłości moc obowiązująca dokumentów akcji, odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących akcji imiennych w odniesieniu do wykonywania i przenoszenia praw z akcji na okaziciela, których dokumenty złożono w spółce, a także stosowanie znowelizowanych przepisów dla spółek publicznych, których akcje nie były dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, wygasa dopiero w pierwszym dniu po upływie 12 miesięcy od dnia prawomocnego ukończenia, zakończenia, uchylenia albo umorzenia postępowania upadłościowego.
CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 4.0: Dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców
Ponadto, termin na dokonanie pierwszego wezwania do złożenia dokumentów akcji w spółce przypadać będzie na pierwszy dzień po upływie 6 miesięcy od dnia prawomocnego ukończenia, zakończenia, uchylenia albo umorzenia postępowania upadłościowego, a akcje w formie dokumentowej zachowają swoją moc dowodową przez okres 5 lat od upływu 12 miesięcy od dnia prawomocnego ukończenia, zakończenia, uchylenia albo umorzenia postępowania upadłościowego.
Dematerializacja to dodatkowy koszt
Ustawodawca uznał za niewłaściwe obciążanie spółek będących w upadłości koniecznością wykonywania dodatkowych czynności i ponoszenia kosztów związanych z dematerializacją akcji.
CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 4.0 wprowadzi zmiany w podatkach
Wypełnienie przez takie spółki obowiązków związanych z dematerializacją stanie się zasadne dopiero w przypadku, gdy w wyniku przeprowadzonego postępowania upadłościowego spółka będzie kontynuowała prowadzenie działalności.
Strona www bez zmian
Co ważne, najnowsze zmiany nie obejmują jednak przepisów dotyczących obowiązku prowadzenia przez spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne własnej strony internetowej z wydzielonym kanałem informacyjnym dla akcjonariuszy, jak również zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzanych ustawą z 30 sierpnia 2019 r.
Autor jest aplikantem adwokackim, Kancelaria Prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.