Sprzedaż pelletu drzewnego bez obowiązkowej kasy on-line

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą pelletu drzewnego, który służy m.in. do celów opałowych, np. domów jednorodzinnych nie muszą od początku lipca br. stosować kas fiskalnych on-line.

Publikacja: 02.07.2020 12:32

Sprzedaż pelletu drzewnego bez obowiązkowej kasy on-line

Foto: Pellet drzewny powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste. Źródło: Adobe Stock

Firmy, które zajmują się sprzedażą materiałów służących celom opałowym zostały objęte szczególnym nadzorem ze strony resortu finansów. Wszystko dlatego, że są zaliczane do tzw. branż wrażliwych. Wśród nowych obowiązków dla przedsiębiorstw z tego sektora jest ten dotyczący obowiązkowego stosowania kas fiskalnych on-line.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Problem pojawia się w przypadku podatników, którzy zajmują się sprzedażą pelletu drzewnego będącego materiałem służącym do celów opałowych domów jednorodzinnych, placówek publicznych. Wszędzie tam gdzie zainstalowany jest kocioł na ten rodzaj paliwa opałowego.

Dniem rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy użyciu kas on-line dla sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych jest 1 lipca 2020 r.

Definicja węgla

Na początek kluczowe jest wyjaśnienie czy pellet jest węglem, brykietem i podobnym paliwem stałym wytwarzanym z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonym do celów opałowych. Ustawodawca podatkowy nie zamieścił w treści ustawy o podatku od towarów i usług definicji węgla. Zgodnie więc z definicją słownikową węgiel to czarna lub brązowa substancja wydobywana spod ziemi, używana jako paliwo w przemyśle oraz do palenia w piecu. Węgiel kamienny to skała mająca barwę czarną, zalegająca głęboko pod ziemią, charakteryzująca się dużą twardością i wysoką wartością energetyczną. A węgiel brunatny to skała mająca najczęściej barwę brązową, zalegająca płytko pod ziemią, miększa od węgla kamiennego, wykorzystywana jako materiał opałowy.

CZYTAJ TAKŻE: Mikropożyczka – umorzenie bez wniosku już pewne

W konsekwencji cechą wspólną węgla, rozumianego w sposób ogólny oraz węgla brunatnego i kamiennego jest ich przeznaczenie do celów opałowych. Sprzedaż podlegająca ewidencji w kasie on-line dotyczy węgla, brykietu i podobnych paliw stałych, które są wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Pellet drzewny jest wykonany z biomasy drzewnej, co oznacza, że nie jest on węglem.

Definicja brykietu bądź podobnego paliwa

Skoro wiemy już, że pellet nie jest węglem w następnej kolejności trzeba ustalić czy nie jest brykietem i podobnym paliwem stałym, który jest wytwarzany z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonym do celów opałowych.

Brykiet zgodnie z definicją słownikową to materiał opałowy w postaci brył sprasowanego drobnoziarnistego paliwa stałego i opcjonalnie lepiszcza. Do produkcji brykietów wykorzystuje się trociny, torf, miał węgla kamiennego lub drzewnego, słomę, odpady produkcji rolnej itp.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 4.0: Poszerzenie dopłat do wynagrodzeń

Z kolei pellet zgodnie z definicją słownikową to paliwo stałe w formie granulatu uzyskiwane z biomasy, przeznaczone głównie do spalania w indywidualnych, jak i zbiorowych instalacjach grzewczych, może być spalany w kominkach do tego przeznaczonych. Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa.

Pellet drzewny powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste, jak i iglaste.

Natomiast biomasa oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej (w tym substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także biogazy i ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych.

Obowiązki ewidencyjne

Z regulacji podatkowych wynika, że ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kasy on-line dotyczy sprzedaży m.in. brykietu wytwarzanego z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu i podobnego paliwa stałego wytwarzanego z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Pellet drzewny jest rodzajem brykietu. Jednak nie jest wytwarzany z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu i podobnego paliwa stałego wytwarzanego z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu. To zaś oznacza, że sprzedaż pelletu nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy on-line.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto jest mikroprzedsiębiorcą, co z samozatrudnionymi

Takie podejście prezentują też organy podatkowe (np. interpretacja dyrektora KIS z 10 czerwca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.223.2020.2.KP).

Firmy, które zajmują się sprzedażą materiałów służących celom opałowym zostały objęte szczególnym nadzorem ze strony resortu finansów. Wszystko dlatego, że są zaliczane do tzw. branż wrażliwych. Wśród nowych obowiązków dla przedsiębiorstw z tego sektora jest ten dotyczący obowiązkowego stosowania kas fiskalnych on-line.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo i Podatki
Segregacja odpadów: będą nowe obowiązki dla firm
Prawo i Podatki
Ważny wyrok NSA w sprawie atomowej broni fiskusa
Prawo i Podatki
Kto płaci karę za jazdę autostradą leasingowym autem bez opłaty? Jest wyrok NSA
Prawo i Podatki
NSA wydał wyrok ws. zwrotu akcyzy przy korekcie faktury
Prawo i Podatki
Nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorców do zawierania ugód