Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Wysokość opodatkowania dla części towarów wzrosła, np. na krewetki z 5 do 23 proc. Przepisy jasno też wskazują, że teraz dla czynności dokonywanych w ramach działalności gastronomicznej zastosowanie ma 8 proc. VAT. Źródło: Adobe Stock

Od początku lipca 2020 r. przedsiębiorcy funkcjonują w nowej rzeczywistości VAT. Zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Zastąpiła ona dotychczasowy system PKWiU 2008.

Nowa matryca stawek VAT bazuje na nomenklaturze scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług. Warto dodać, że nowe oznaczenia towarów i usług dla potrzeb podatku od towarów i usług związane są także ze zmianami w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy o VAT, które definiują stosowanie obniżonych stawek podatków – 5 proc. i 8 proc.

Towary w grupach

Jednym z założeń przy tworzeniu nowej matrycy stawek VAT było ujednolicenie stosowania danej wysokości podatku dla towarów z jednej kategorii w odpowiednim dziale CN. Przykładowo jednym działem objęto „Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne”, „Owoce i orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów”.

CZYTAJ TAKŻE: Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Takie podejście do stosowania obniżonych stawek VAT spowodowało znacznie zmniejszenie liczby pozycji nimi objętych. W starym załączniku nr 3 do ustawy o VAT pozycji objętych 8 proc. VAT było prawie 200. Obecnie to zaledwie 73 pozycje. Zmniejszenie nastąpiło również w załączniku nr 10, który przewiduje zakres opodatkowania w wysokości 5 proc. – z 35 do 24 pozycji.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy termin łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT

Jest też jeszcze inna konsekwencja takiego podejścia. A mianowicie wysokość opodatkowania dla części towarów wzrosła, np. na krewetki z 5 do 23 proc. A dla części została obniżona. Tak jest np. w przypadku chleba (wcześniej stawki VAT w przypadku chleba były zróżnicowane ze względu na jego termin przydatności do spożycia; teraz jest to 5 proc. dla każdego wypieku).

Usługi też ze zmianami

Nowa matryca VAT zmienia także podejście do opodatkowania VAT-em usług. Jednak tu zmian jest mniej. Wszystko dlatego, że przy usługach pozostajemy przy klasyfikacji PKWiU, ale nie tej z 2008 r., a z 2015 r. W konsekwencji duża część usług będzie miała te same numery PKWiU.

W gastronomii stawka 8 proc.

Wśród ważnych zmian dla opodatkowania usług warto wskazać, że przepisy jasno wskazują, że obecnie dla czynności dokonywanych w ramach działalności gastronomicznej zastosowanie ma 8 proc. VAT. Przed 1 lipca 2020 r. pojawiały się wątpliwości kiedy w tej branży można stosować stawkę 5 proc., a kiedy 8 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Firma podaruje komputery z zerową stawką VAT

Co istotne, zakres usług opodatkowanych 8 proc. stawką VAT w całości określono teraz w ustawie. Nie ma już potrzeby sięgania do rozporządzenia ministra finansów w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska trzykrotnie podnosi stawkę VAT

Część usług w postaci dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism objęto obniżonym VAT.

Przedsiębiorcy zajmujący się działalnością medyczną powinni wiedzieć, że 8 proc. VAT-em objęte jest świadczenie usług licencjonowania programów komputerowych stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, a także usługi napraw i konserwacji wszystkich wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zagraniczne fundacje dla polskich firm rodzinnych. Jest wyrok

Polscy przedsiębiorcy potrzebują podmiotów takich jak zagraniczne fundacje, ale nie do optymalizacji podatkowej. Już ...

Postojowe razy trzy i szersze zwolnienia ze składek ZUS

Postojowe wypłacane trzy razy i zwolnienia ze składek dla ZUS dla szerszego kręgu przedsiębiorców ...

Koronawirus. EBI chce pomóc małym i średnim firmom

EBI wzywa państwa członkowskie Unii do ustanowienia kolejnej gwarancji dla MŚP i spółek o ...

Wiele sposobów, aby trafić na EXPO 2020 w Dubaju

Misje handlowe, sponsoring, stoiska na targach – to propozycje dla firm, które chcą wykorzystać ...

Koronawirus. Firma podaruje komputery z zerową stawką VAT

Przedsiębiorcy, którzy zechcą przekazać w formie darowizny laptopy i tablety dla szkół, będą mogli ...

Więcej pieniędzy na pożyczki płynnościowe. Więcej firm skorzysta

Do przedsiębiorców trafi co najmniej 150 mln zł więcej, choć póki co nabór wniosków ...