Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Wysokość opodatkowania dla części towarów wzrosła, np. na krewetki z 5 do 23 proc. Przepisy jasno też wskazują, że teraz dla czynności dokonywanych w ramach działalności gastronomicznej zastosowanie ma 8 proc. VAT. Źródło: Adobe Stock

Od początku lipca 2020 r. przedsiębiorcy funkcjonują w nowej rzeczywistości VAT. Zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Zastąpiła ona dotychczasowy system PKWiU 2008.

Nowa matryca stawek VAT bazuje na nomenklaturze scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług. Warto dodać, że nowe oznaczenia towarów i usług dla potrzeb podatku od towarów i usług związane są także ze zmianami w załącznikach nr 3 i 10 do ustawy o VAT, które definiują stosowanie obniżonych stawek podatków – 5 proc. i 8 proc.

Towary w grupach

Jednym z założeń przy tworzeniu nowej matrycy stawek VAT było ujednolicenie stosowania danej wysokości podatku dla towarów z jednej kategorii w odpowiednim dziale CN. Przykładowo jednym działem objęto „Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne”, „Owoce i orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów”.

CZYTAJ TAKŻE: Niższy VAT tylko przy trwałej zabudowie meblowej

Takie podejście do stosowania obniżonych stawek VAT spowodowało znacznie zmniejszenie liczby pozycji nimi objętych. W starym załączniku nr 3 do ustawy o VAT pozycji objętych 8 proc. VAT było prawie 200. Obecnie to zaledwie 73 pozycje. Zmniejszenie nastąpiło również w załączniku nr 10, który przewiduje zakres opodatkowania w wysokości 5 proc. – z 35 do 24 pozycji.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy termin łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT

Jest też jeszcze inna konsekwencja takiego podejścia. A mianowicie wysokość opodatkowania dla części towarów wzrosła, np. na krewetki z 5 do 23 proc. A dla części została obniżona. Tak jest np. w przypadku chleba (wcześniej stawki VAT w przypadku chleba były zróżnicowane ze względu na jego termin przydatności do spożycia; teraz jest to 5 proc. dla każdego wypieku).

Usługi też ze zmianami

Nowa matryca VAT zmienia także podejście do opodatkowania VAT-em usług. Jednak tu zmian jest mniej. Wszystko dlatego, że przy usługach pozostajemy przy klasyfikacji PKWiU, ale nie tej z 2008 r., a z 2015 r. W konsekwencji duża część usług będzie miała te same numery PKWiU.

W gastronomii stawka 8 proc.

Wśród ważnych zmian dla opodatkowania usług warto wskazać, że przepisy jasno wskazują, że obecnie dla czynności dokonywanych w ramach działalności gastronomicznej zastosowanie ma 8 proc. VAT. Przed 1 lipca 2020 r. pojawiały się wątpliwości kiedy w tej branży można stosować stawkę 5 proc., a kiedy 8 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Firma podaruje komputery z zerową stawką VAT

Co istotne, zakres usług opodatkowanych 8 proc. stawką VAT w całości określono teraz w ustawie. Nie ma już potrzeby sięgania do rozporządzenia ministra finansów w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE: Arabia Saudyjska trzykrotnie podnosi stawkę VAT

Część usług w postaci dostarczania drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism objęto obniżonym VAT.

Przedsiębiorcy zajmujący się działalnością medyczną powinni wiedzieć, że 8 proc. VAT-em objęte jest świadczenie usług licencjonowania programów komputerowych stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, a także usługi napraw i konserwacji wszystkich wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W części zakładów pracy i stanowisk maseczki są wymagane. Kto ma je zapewnić?

Maseczki i rękawiczki od pracodawcy czy własne?

Wyjaśniamy kto powinien zapewnić środki ochrony osobistej takie jak maseczki i rękawiczki w zakładzie ...

Tarcza finansowa 2.0 to pomoc finansowa z PFR dla MŚP.

Tarcza finansowa 2.0 – kto i jak może sięgnąć po subwencję?

Tarcza finansowa 2.0 to wsparcie finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i ...

Firmowa Wigilia a przychód pracowników

U pracowników, którzy uczestniczą w firmowych spotkaniach świątecznych nie powstaje przychód do opodatkowania. Potwierdzają ...

Małe i średnie firmy mają apetyt na fuzje i przejęcia

Prawie trzech na dziesięciu właścicieli małych i średnich firm ma w planach na najbliższe ...

Jak wybrać miejsce do inwestowania w Chinach?

Najczęstszym błędem popełnianym przez polskie firmy, które chcą wejść na chiński rynek jest niedostrzeganie ...

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców uczniów wrócił, ale na krótko

W pierwszych tygodniach roku szkolnego, zdecydowana większość rodziców dzieci w wieku szkolnym zastanawia się, ...