Zwolnienie z ZUS także przy nadpłacie składek

Przedsiębiorcy, którzy mają nadpłatę w ZUS będą mogli skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy będą zwalniani ze składek na ubezpieczenia społeczne również w przypadku nadpłaty w ZUS. Sejm uwzględnił postulaty przedsiębiorców podnoszone przez rzecznika MŚP.

Przedsiębiorcy, którzy mają nadpłatę w ZUS będą mogli skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek. Dotąd ZUS w takim przypadku zwolnienia często odmawiał.

Zwolnienie także przy nadpłacie składek

Zwolnienie firm z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. wprowadziła specustawa (ustawa z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Jednak wielu przedsiębiorców, którzy mieli nadpłaty za wcześniejsze okresy składkowe, dostawało od ZUS negatywną odpowiedź na wniosek w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: ZUS odpuszcza po 7 latach. Ale nie sam

Sprawą zainteresował się rzecznik MŚP. Po jego interwencji Sejm zmienił przepisy. A dokładnie chodzi o art. 10 ust. 1 ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (druk sejmowy nr 430).

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Jak wygląda w szczegółach zwolnienie z ZUS

Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Po zakończeniu procesu legislacyjnego i podpisaniu przez prezydenta przepis wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Zyskają setki tysięcy przedsiębiorców

Wcześniej rzecznik MŚP wystąpił z pytaniem w tej sprawie do prezes ZUS. W odpowiedzi Zakład wyjaśnił, że na niemal 1,8 mln wniosków o zwolnienie z opłacania składek negatywna decyzja zapadła w przypadku ponad 67 tys. z nich.

CZYTAJ TEŻ: Zwolnienia ze składek ZUS dla firm z dochodami poniżej 7 tys. zł

Jednak jest tu mowa tylko o samym kwietniu, ponieważ każdy miesiąc zwolnienia jest przez ZUS rozpatrywany oddzielnie. Natomiast według szacunków 140 tys. płatników mogło nadpłacone składki utracić.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Ulgi w płatnościach na rzecz ZUS

Warto przypomnieć, że problem został już wcześniej częściowo rozwiązany przepisem art. 113 ustawy z 16 kwietnia o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 695, ze zm.). Zgodnie z nim przedsiębiorcy są zwolnieni ze składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone.

CZYTAJ TEŻ: Jak dostać postojowe z ZUS przy umowach cywilnoprawnych

Składki te podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zdradzieckie telefony do firm

W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba ataków z wykorzystaniem zagranicznych numerów telefonów. Problem ...

Koronawirus. Gdzie firmy mogą szukać wsparcia

W obecnym trudnym okresie pandemii w działania na rzecz walki z koronawirusem włączył się ...

Potrójne kosmiczne dofinansowanie dla Creotech Instruments

Creotech Instruments zdobyło niemal 26,5 mln zł dofinansowania z NCBR. Konkursowe dotacje spółka wykorzysta ...

Tarcza finansowa. Jak weryfikować wielkość firmy?

Minister rozwoju wydała objaśnienia prawne dotyczące weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu ...

Kasy fiskalne - ich stosowanie można w gastronomii odwlec, ale tylko na indywidualny wniosek.

Wnioski o odroczenie zakupu kasy online tylko do końca roku

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mogą poprosić naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu na używanie ...

Eksport rośnie, deficyt spada

Belgia to jeden z czterech ledwie krajów Unii Europejskiej, z którymi notujemy ujemne saldo ...